20’lik Diş Ağrısı Belirtileri


20’lik diş ağrısı nasıl anlaşılır? 20’lik dişler çıkarken en çok yaşanan sorun şiddetli ağrılardır. Bunun yanı sıra ağızda şişlik, kötü bir tat veya yutkunma sorunları yaşıyorsanız bunlar 20’lik dişinizin çıkmaya başladığının belirtileri olabilir.

 • Isırma veya çiğneme sırasında ağrı
 • Şişmiş ve hassas diş etleri
 • Ağzı açmada zorluk
 • Ağız kokusu
 • Yüzün arka tarafında, çenede veya kulak çevresinde ağrı
 • Baş ağrısı gibi sorunlar 20’lik diş ağrısı başlangıcı sırasında sık görülen semptomlardır. (1)

Şişlik ve Kızarıklık

20’lik dişler çıkarken etraflarındaki diş etlerinin kızarmasına, şişmesine hatta kanamasına neden olabilirler. Diş etlerinde oluşan cepte yiyecekler birikebilir ve bunlar iyi temizlenmezlerse bakteriler burada çoğalabilir. Bu da iltihaplanmalara neden olur. Yüzün arka tarafında oluşan şişlikler, bazen boyuna ve yüz çevresine yayılabilir.

Şiddetli Ağrılar

20’lik diş problemlerinin başka bir belirtisi de tekrarlayan ağrılardır. Diş köklerinin altından çene kemiğine uzanan sinirler boyunca ağrı oluşabilir. Ağrının nedeni dişlerin enfekte olması ve sinir uçlarının bundan etkilenmesidir. Çene ağrısına boğaz ağrısı, baş ağrıları, yüz, kulak ve boyun ağrıları eşlik edebilir. (2)

Çıkmak için yer bulamayan ve diş eti içine gömülen dişler de ağrıya neden olabilir. Gömülü dişler, komşu dişlere ve diş etlerine ciddi zarar verebilir. Önlem alınmadığı takdirde kistlere ve nadiren de olsa tümörlere yol açabilirler. Bu sorunlarla baş etmenin en iyi yolu diş kontrollerini aksatmamaktır.

Çocukluk döneminde diş etleri daha yumuşak olduğu için dişlerin çıkması sırasında diş etleri daha az acırdı. Büyüdükçe sertleşen diş etlerinden yirmilik dişlerin çıkması şiddetli ağrıların hissedilmesine neden olur. (3)

Ağız Kokusu ve Kötü Tat

Dişler temizlenmediğinde oluşan boşluklarda bakteriler çoğalabilir. Bu durum kötü kokan bir nefese, ağzınızda kötü bir tadın oluşmasına ve tat alma duyunuzun bozulmasına neden olabilir. Çoğunlukla sabahları hissedilen ağız kokusu, diş eti enfeksiyonlarının bir habercisi olabilir.

Dişlerin hijyeninin yapılamaması dışında yirmilik dişlerin yanlış hizalanması nedeniyle de boşluklar oluşabilir, bu boşluklarda iltihaplanma nedeniyle oluşan kötü kokular ya da tatlar, son derece rahatsız edicidir. Bölgeyi temiz tutmak kokunun azalmasına yardımcı olabilir. (4)

Çene ağrısı, boğaz ağrısı, yüz şişmesi veya ağızda hoş olmayan tatlar ve kokular, 20’lik dişlerin sağlıksız çıktığının işaretleridir. Enfeksiyon kapmış dişleri tedavi etmeyi ihmal etmek, sadece daha fazla diş ağrısına neden olmaz, aynı zamanda başka enfeksiyonlara da yol açabilir. (5)

20’lik Diş Ağrısı Nedir?

Yirmilik dişler 20’li yaşların başlarında azı dişlerinin arkasında ortaya çıkan dişlerdir. Üst çenede iki ve alt çenede iki tane olmak üzere 4 tane yirmilik diş vardır. Bazı insanların ağızlarında yeterli boşluk olmadığı için tüm yirmilik dişler çıkamaz ve diş etlerine gömülü kalabilirler. 20’lik dişler belli bir açıyla gelirler ve komşu dişleri iterler. Bu çarpışma sonucunda ağrı oluşabilir. Diş eti çizgisi boyunca çene kemiğinden yukarı doğru hareket etmeye başlayan dişler, yamuk çıkarlarsa diş etlerinin iltihaplanmasına ve diş eti kanamalarına neden olabilir. (6)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: 20’lik Diş Ağrısı Nedir? 

20’lik Diş Ağrısı Nedenleri

20’lik diş ağrısı neden olur?

 • Ağızda 20’lik dişlerin çıkmasına yetecek kadar yer olmadığında dişler yanlış açıyla gelebilir ve diğer dişleri sıkıştırabilir. Oluşan basınç ağrıya neden olur.
 • Bazen dişlerin bir kısmı dişetine gömülü kalır ve ısırma hizasından aşağıda bulunur. Bu bölgeye diş fırçasının ya da diş ipinin ulaşması oldukça zordur. Bu nedenle kısmen çıkan dişin üzerinde bakteri plakları ve yemek artıkları birikir. Zamanla 20’lik diş nedeniyle dişeti hastalıkları meydana gelebilir.
 • Zamanında müdahale edilmeyen ağrılar abse veya kist oluşumuna zemin hazırlar. (7)

20’lik Diş Ağrısı Nedenleri detayı için bakabilirsiniz

20’lik Diş Ağrısı Tedavisi

20’lik diş ağrısı nasıl geçer? Diş etlerinin arkasında yaşanan ağrılar dayanılmaz hale geldiğinde, acıdan kurtulmak için bitkiler kullanılabileceği ilaçlı tedavi ya da diş çekimi gibi seçenekler düşünülebilir. Yine de herhangi bir bitki ya da ilaç kullanmadan önce bir doktora görünmeniz en iyisidir.

20’lik diş ağrısı için hangi doktora gidilir? Günlük hayatı olumsuz etkileyen ve günlük aktiviteleri yapmayı engelleyen diş ağrısına çözüm bulmak için Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’nün Dişeti Hastalıkları biriminden randevu alabilir ve bir diş doktoruna görünebilirsiniz.

20’lik diş ağrısı ameliyatı: Ağızdaki sorunlar ilaçla tedavi edilemediğinde yapılabilecek en iyi şey dişi cerrahi yöntemle almaktır. 20’lik diş ameliyatı hastaların korkmaması gereken bir operasyondur. Hastaların tercihine göre lokal veya genel anestezi ile yapılır. Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde dişetine atılan dikişler kendiliğinden düşer ya da doktor tarafından alınır ve hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler. (8)

20’lik diş ağrısı bitkisel tedavisi

Kekik yağı: Kekik yağı, ağrıyı, iltihabı ve ateşi hafifletmek için kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. Birkaç damla kekik yağını Hindistan cevizi yağı gibi uçucu bir yağla seyrelttikten sonra dişlerinize ve dişetlerine bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bir bardak ılık suya bir damla kekik yağı ekleyerek ağzınızı bu karışım ile çalkalamak da 20’lik diş ağrısına iyi gelir.

Acı biber: Acı biberde bulunan kapsaicin isimli aktif madde, ağrı ve iltihabı rahatlatır. Acı biber ayrıca sinir lifleri üzerinde duyarsızlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Kapsaisin dişetlerini tahriş edebilir, bu yüzden vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek için az miktarlarda kullanmalısınız.

Lavanta yağı: Lavanta yağı ağrıyı hafifleten, bakterileri azaltan ve iltihabı yok eden güçlü bir bitkidir. Bir damla lavanta yağını Hindistan cevizi yağı ile seyrelttikten sonra ağrılı bölgeye günde birkaç kez uygulayabilir ya da bir bardak ılık suya iki damla lavanta yağı ekleyip ağzınızı bu su ile gargara yapabilirsiniz. (9)

20’lik diş ağrısı evde tedavi yöntemleri

20’lik diş ağrısının daha da kötü bir hale gelmesini önlemek için evde tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

 • Sert veya şekerli gıdalardan uzak durun. Sert yiyecekleri çiğnemek acıyı daha da kötüleştirir, ayrıca şekerli gıdalardaki şeker diş etlerine girebilir ve 20’lik diş enfeksiyonunun artmasına neden olabilir.
 • Diş etlerinin kızarmasını önlemek için bol su için.
 • Enfeksiyonun azalması için dişlerinizi her öğünden sonra fırçalayın ve enfeksiyon kapan diş bölgesini mümkün olduğunca temiz tutun.(10)

20’lik Diş Ağrısı Tedavisi detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)