20’lik Diş Ağrısı Nedenleri


20’lik diş ağrısı bir gecede ortaya çıkabildiği gibi yavaş yavaş da oluşabilir. Bu ağrıyı çekenlerin en çok merak ettiği konu da “20’lik diş ağrısı neden olur?” sorusudur. Yirmilik diş ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır;

Dişlerin büyümesi

Üst veya alt çenede herhangi bir 20’lik diş geliştikçe, diş kökleri diş etlerine ve ağız içine baskı yapar. Diş köklerinin yayılması için ağızda yeterli yer yoksa yan dişlere basınç uygulanır. Bu da baş ağrısı, çene ağrısı ya da yüz ağrısına neden olur. 20’lik dişlerin ne zaman patlayacağı röntgen filmleri ile öğrenilebilir.

Diş çürüğü

20’lik dişler, ağızın arka kısmında olduğu için zor görülürler. Bu yüzden ağzın arka bölgelerindeki hijyeni sağlamak kolay olmayabilir. Eğer 20’lik dişler fırçalanmazsa ve yeterince temizlenmezse, dişetleri enfeksiyon kapabilir. Dişlerin etrafında şişlikler ve kızarıklar oluşabilir. (1)

Kistler ve abseler

Üst ve alt çenelerde 20’lik dişleri gelişirken, folikül adı verilen dokular oluşur. Yirmilik dişleri nadiren de olsa çene kemiğine takılabilir ve ağzın içine doğru büyümeyebilir. Bu durumda folikülü oluşturan hücrelerin bir kısmı dişin taç kısmı ile folikül arasındaki boşluğu doldurarak sıvı üretmeye başlayabilir. Meydana gelen kist iyi huylu olsa da zamanla ağrının şiddetlenmesine neden olur. Ağız içine yayılan kist, ağızdaki bakterilerin artmasına yol açar. Bu durum sonunda kızarıklık, şişme ve ağrı oluşur. Bir kistin gelişimi panoramik röntgende gözlemlenebilir.

Abseler ise bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu çevre dokularda irin toplanırsa ortaya çıkabilir.(2)

Perikoronitis

Eğer 20’lik dişin çıkabilmesi için ağız boşluğunda yeterli yer yoksa, dişin tamamı değil bir kısmı çıkar. Böyle bir dişi tamamen temizlemek neredeyse imkansızdır bu yüzden dişlerde perikoronitis ismi verilen diş iltihabı oluşur. Perikoronitis, yumuşak doku enfeksiyonu, dişin çevresinde kırmızılık ve şişlik şeklinde kendini gösterir. Tekrarlayan perikoronitis ataklarını ve buna bağlı ağrı ve rahatsızlığı önlemenin tek yolu, dişi çekmektir. (3)

20’lik Diş Ağrısı Nedir?

Her yetişkinde maksimum 32 diş bulunur. 17 ve 25 yaşları arasında, 20’lik diş olarak bilinen üçüncü azı dişleri çıkar. 4 tane yirmilik diş vardır, bunlar sağ altta, sol altta, sağ üstte ve sol üsttedir. Küçük çeneleri olan kişilerde yirmilik dişlerin çıkması oldukça sıkıntılıdır. Diğer tüm dişler sağlıklı olsa bile 20’lik dişler çıkarken kendileri için yeterli boşluk oluşturuncaya kadar şişliğe ve ağrıya neden olabilirler. Yirmilik dişlerin yanlış hizalanması, büyümeleri sırasında diğer dişlerin zorlanmasına ve çarpık dişlerin oluşmasına neden olabilir. (4)

20’lik Diş Ağrısı Nedir? daha fazlası için

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri

20’lik diş ağrısı nasıl anlaşılır? Çoğunlukla, 20’lik dişler ortaya çıktıklarında hafif bir rahatsızlık oluşur, ancak bu geçici bir durumdur ve diş tam olarak yerine oturduğunda ortadan kalkar. Fakat bazen 20’lik dişler çıkarken, diğer dişleri zorladıkları için uzun süren ağrılara neden olabilir. 20’lik diş ağrısı başlangıcında aşağıdaki sorunlar oluşabilir;

  • Kırmızı, iltihaplı ve dokunulduğunda ağrıyan diş etleri,
  • Çiğnerken ağrı hissetme,
  • Ağız açmada ve yutkunmada zorluk çekme,
  • Yoğun baş ağrıları,
  • Çene kısmında şişlik
  • Yüz ve boyun bölgesinde ağrı. (5)

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri fazlası için tıklayabilirsiniz

20’lik Diş Ağrısı Tedavisi

20’lik diş ağrısı nasıl geçer? 20’lik dişlerin çıkma süreci bazı kişilerde oldukça sıkıntılı olabilir. Çene kemiğine veya diş etlerine sıkışan, bu nedenle büyük bir ağrıya neden olan 20’lik diş ağrısını tedavi etmenin en kesin yolu dişleri çekmektir. (6)

20’lik diş ağrısı için hangi doktora gidilir? Diş ağrınızdan kurtulmak ve ağız sağlığınızı iyileştirmek için pratisyen veya uzman bir diş doktoruna görünmenizde fayda vardır. Bunun için özel hastanelerin, üniversite hastanelerinin ya da devlet hastanelerinin Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’ne gitmeniz gerekir.

20’lik diş ağrısı ameliyatı: İlaçlarla ya da bitkilerle geçmeyen 20’lik diş ağrılarının ameliyatla alınması gerekebilir. Ameliyat olmadan önce diş doktorunuza düzenli ilaç kullanıyorsanız ya da sağlık sorunlarınız varsa bunları bildirmelisiniz. Operasyon sırasında acıyı hissetmemeniz için uygulama bölgesine lokal anestezi yapılır. Dişin etrafında küçük kesikler yapıldıktan sonra 20’lik dişler çıkarılır. (7)

20’lik diş ağrısı bitkisel tedavisi

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, ağızdaki bakterileri öldürür ve enfeksiyon kapma olasılığını azaltır. Güçlü bir madde olduğu için seyreltilerek kullanılması önerilir. (8)

Buğday çimi: Buğday çiminde bol miktarda bulunan klorofiller enflamasyonu azaltmaya ve enfeksiyonlara neden olabilecek bakterileri önlemeye yardımcı olur. Buğday çimi diş çürümelerini önleyebilir ve yaraları iyileştirebilir.

Kekik yağı: Kekik yağı, bakterileri öldürüp enfeksiyonu önleyebilen güçlü bir bitkidir. Ağrıyı, şişliği ve iltihabı azaltabilir. (9)

20’lik diş ağrısı evde tedavi yöntemleri

Tuzlu su: 20’lik diş ağrısını hafifletmek için önceden kaynatıp soğuttuğunuz bir bardak suyun içine bir kaşık tuz ekleyin ve karıştırın.

Buz torbası: 20’lik dişler nedeniyle oluşan şişliklere buz torbası koymak, şişliklerin inmesini sağlar.

Çay: 20’lik diş ağrısı için soğuk çay kullanmak, ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Çayın içindeki tannik asit anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. (10)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: 20’lik Diş Ağrısı Tedavisi

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)