20’lik Diş Ağrısı Nedir?


17 ve 21 yaşları arasında diş etlerinin arkasında büyüyen ve en son ortaya çıkan dişler 20’lik diş olarak adlandırılır. Üçüncü büyük azı dişleri olan yirmilik dişler, ağızda çıkmaları için yeterli boşluk bulamadıklarında, diş etine gömülü kalabilirler. Altta ve üstte ikişer tane olmak üzere toplamda 4 tane yirmilik diş vardır. Bunların tamamı her insanda çıkmayabilir.

20’lik dişler, kendilerine uygun boşluk bulduklarında belli bir açıyla diş etini sürerek çıkabilirler. Yirmilik dişlerin yamuk veya çarpık çıkması durumunda komşu dişler ile yirmilik dişler arasında boşluklar oluşur. Oluşan boşlukları fırçalamak, dişlerin arkada olması sebebiyle zor olabilir. Hijyeni düzgün yapılamayan bu boşluklarda bakteriler kolayca çoğalabilir. Bakteri plaklarının oluşması diş çürüklerinin yanı sıra çenede ağrı, şişme ve sertliğe neden olabilir. Yirmilik diş ağrısı bazı insanlarda sadece yemek yerken veya o bölgeye dokunurken hissedilir. Büyümeye devam eden yirmilik diş, komşu dişlerin yanında kist oluşturabilir ve diş köklerine zarar verebilir. Bu durumda cerrahi bir operasyonla dişlerin alınması gerekebilir. (1)

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri

20’lik diş ağrısı nasıl anlaşılır? Yirmilik dişler çenenin arka tarafından bulunduğu için görülmeleri oldukça zor olabilir. Bulundukları bölgede yüksek basınca neden olabilen yirmilik dişler, dişetlerini yararken şiddetli acı hissedilir.  Kısmen çıkan ya da çarpık gelişen dişler periodontal hastalıklara yol açabilirler. 20’li yaşlarda çıkan dişlerin kökleri daha az gelişmiştir, bu yüzden daha az komplikasyon oluşturma riski taşırlar. 20’lik diş ağrısı başlangıcı sırasında aşağıdaki belirtiler oluşabilir;

 • Ağzın arkasında şiddetli ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar birkaç gün boyunca devam eder ve sonra kaybolabilir. Fakat dikkat edilmediklerinde tekrar ortaya çıkabilirler.
 • Çenenin arka kısmında şişlik,
 • Çenenizin arka bölgesi kızarabilir ve dokunulduğunda acı hissedilebilir,
 • Dişler tam olarak çıkana kadar baş, kulak, yüz ve boyun ağrısı oluşabilir,
 • Ağızda rahatsız edecek kadar kötü bir koku hissedilebilir,
 • Ağzı açma ve kapatma zorluğu yaşanabilir. (2)

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri daha fazla detay için

20’lik Diş Ağrısı Nedenleri

20’lik diş ağrısı neden olur?

 • 20’lik dişler dişetlerinden çıkmaya başladıklarında deriyi itmeye başlarlar. Bu da şiddetli ağrılara neden olabilir. Oluşan acı etraftaki komşu dişlere yayılarak tüm ağzın içini kaplayabilir. Dişeti hastalıkları, enfeksiyonlar ve kist gibi sorunlar ağrının şiddetlenmesine yol açabilir.
 • Ağrının bir başka nedeni de çıkan 20’lik dişlerin çene yapısıyla uyumlu olmamasıdır. Çene yapısı küçük olan kişilerin 20’lik dişleri, diş etinden çıkmaya başladıkları anda acı hissedilmesine yol açarlar.
 • 20’lik dişlerin çarpık büyümeye başlaması veya ağzınıza sığmaması nedeniyle oluşan basınç, komşu dişleri sıkıştırır bu da yirmilik diş ağrısına neden olur.
 • Yirmilik dişin tam çıkmaması nedeniyle dişin bir kısmı dişetine gömülü kalır bir kısmı da komşu dişin üzerine çıkabilir. Ağız içindeki boşluğun azalması, ağrının şiddetini artırabilir.
 • 20’lik diş çıkarken oluşan diş cebine yemek parçaları kaçabilir. Bu bölgede bakterilerin çoğalmasıyla birlikte çeşitli dişeti hastalıkları meydana gelebilir.
 • Tüm ağzı kaplayan dişeti enfeksiyonları ağız içi sağlığının bozulmasına ve ağrı miktarının artmasına yol açar.(3)

20’lik Diş Ağrısı Nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısı Tedavisi

20’lik diş ağrısı nasıl geçer? Her insanda olmasa da çoğu kişide 20’lik dişlerin çıkması sırasında acı hissedilebilir. Bu durumda uygulanabilecek belli başlı tedaviler vardır. Bunları sıralarsak;

 • Ağzı tuzlu su ile çalkalamak ağrının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • 20’lik diş ağrısı uzun süre geçmediğinde ve ağız sağlığını tehdit etmeye başladığında öncelikle ilaçlı tedavi uygulanır. Advil, Aspirin ve Ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar doktor gözetiminde kullanılabilir.
 • İlaçların fayda vermediği durumlarda dişlerin çekilmesi gerekebilir.

20’lik diş ağrısı için hangi doktora gidilir? Tüm diş problemleri gibi 20’lik diş ağrısı için de uzman bir diş doktoruna gidilmelidir. Hastanelerin Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü – Dişeti Hastalıkları’ndan (Periodontal Hastlalıkları) randevu alınabilir.

20’lik diş ağrısı ameliyatı: Doktorunuz 20’lik dişinizi ameliyatla almayı düşünebilir. Diş çekilirken rahatsızlık duymamanız için lokal anestezi uygulanır. 20’lik diş ameliyatında dişin etrafındaki doku ve kemik çıkarılır, cerrahi bölge kapatılır ve üstteki dokunun iyileşmesi için birkaç dikiş atılır. Bu dikişler 3 ya da 5 gün içinde kendiliğinden düşerler. (4)

20’lik Diş Ağrısı Tedavisi daha fazlası için

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik dişler çıktığında diş etlerinin enfeksiyon kapma ihtimalini azaltmak için alınabilecek basit önlemler vardır.

20’lik diş ağrısı evde tedavi yöntemleri

Evde uygulayabileceğiniz basit önlemlerle 20’lik dişlerin neden olduğu acıdan ve şişlikten kurtulabilirsiniz.

 • Ağız içini temiz tutmak enfeksiyon riskini azaltır. Günde iki kez diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve tuzlu su ile ağız gargarası yapmak ağızda bulunan ve enfeksiyonlara neden olan bakterilerin üremesini durdurur. Her gün iki ya da 3 defa tuzlu su ile ağzı çalkalamak, ağrıyan bölgenin uyuşmasını sağlar. Tuzlu su ile gargara yapmak ayrıca ağız içinin temiz kalmasına da faydalı olur.
 • Bol miktarda su içmek, yiyecek ve bakterilerin ağızdaki boşluklarda birikmesini önler. Diş ve diş etlerinden uzaklaşan bakteriler, enfeksiyon riskini azaltırlar.
 • Şekerli yiyeceklerden kaçınmak, tatlı gıdaların kırık diş etlerinin içine sıkışmasını ve bakterilerin büyümesini önler. (5)
 • Ağrıyan yere buz torbası koymak acının geçici de olsa hafiflemesini sağlayacaktır. Cildinizi tahriş etmeyecek bir beze buz parçalarını sarın ve çenenizin üzerinden ağrılı bölgeye belli aralıklarla hafifçe bastırın. Soğuk hava, ağrıyı daha az hissetmenizi sağlayacaktır. Yüzdeki şişlikler için de buz torbası kullanabilirsiniz. Şişliklere buz torbası koymak, şişliklerin azalmasına, iltihap ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. (6)
 • Aspirin sadece şiddetli baş ağrılarını hafifletmek için kullanılmaz, aynı zamanda 20’lik diş ağrınızı geçirmek için de kullanılabilir. Aspirini ağrıyan dişinizin üzerine koyun ve etkisini göstermesi için eriyene kadar bekleyin. Yalnız aspirin kullanırken dikkatli olun. Aşırı doz, istenmeyen yan etkilere neden olabilir. (7)

20’lik diş ağrısı bitkisel tedavisi

20’lik diş ağrısını hafifletmek için bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Diş ağrısını geçirmek için en çok kullanılan bitkiler şunlardır;

 • Nane yapraklarında acıyı yatıştırıp iltihapları azaltan uçucu yağlar bulunur. Bir kulak çubuğunu nane yağına batırabilri ve ağrılı diş etlerine sürebilirsiniz. Nane yağına ek olarak nane çayı, soğutulduktan sonra ağız gargarası olarak kullanılabilir. (8)
 • Diş ağrısını hafifletmek için uyuşukluk etkisi veren karanfil çayı veya karanfil yağı kullanılabilir. Karanfilin ağrı kesici özelliğinden faydalanmak için tane karanfili dişinizin üzerine koyabilir, birkaç dakika bekledikten sonra tükürebilirsiniz. (9)
 • Daha çok tatlılara aroma vermek için kullanılan vanilyayı 20’lik diş ağrısı için uygulayabilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin olan vanilya, ağrıyan bölgeyi uyuşturur ve acının daha az hissedilmesini sağlar. (10)
 • İnce dilimler halinde kestiğiniz salatalık parçalarını dolapta soğutarak dişinizin üzerine koyabilirsiniz. Salatalığın soğuk sıcaklığı acıyı hafifletir. (11)
 • Eğer tadına katlanabiliyorsanız soğan, 20’lik diş ağrısını hafifletmek için oldukça etkili bir çözümdür. Bir soğanı alın, ikiye bölün ve ağrıyan yere bastırın. 10 – 15 dakika boyunca ağzınızda tuttuktan sonra çıkarın.  Soğan son derece güçlü ve acı bir tada sahip olmasına karşın diş ağrınızın hafiflemesi için oldukça etkilidir. (12)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)