20’lik Diş Ağrısı Tedavisi


20’lik diş ağrısı nasıl geçer? 20’lik dişlerin neden olduğu iltihaplar ve şişlikler rahatsız edici ağrılara neden olabilir. Özellikle çiğnerken ya da ısırırken artan ağrılar zamanla dayanılmaz hale gelebilir. Bu ağrılardan kurtulmanın pek çok yolu vardır.

İlaçlı Tedavi

20’lik diş ağrısı geçmeyenler diş hekiminin önerdiği ilaçları kullanabilirler. Ağrının şiddeti ne olursa olsun doktorun vermediği ağrı kesici ilaçlar alınmamalıdır. Bu ilaçları aşırı kullanmak çeşitli yan etkilere neden olabilir. Ayrıca geçici bir rahatlama sağlayan ilaçlar diş enfeksiyonlarının semptomları yayılana kadar ağrıyı maskeleyerek durumu daha da kötüleştirebilir. (1)

Ağzınızı ılık tuzlu su ile 30 saniye boyunca çalkalamak ve ardından tükürmek, diş çevresindeki ağrının geçici olarak hafiflemesini sağlar. Birkaç gün boyunca ağrılı bölgeye tuzlu su uygulamak, günlük hayatın daha rahat geçmesini sağlar.(2)

20’lik diş ağrısı için hangi doktora gidilir?

20’lik diş ağrısı nedeniyle sıkıntı yaşayanlar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri’ne gidebilir ve bir diş doktoru ile görüşebilirler. Doktorunuz dişinizin filmini çekecek ve dişinize uygun tedavi şeklini belirleyecektir. İlerleyen diş eti sorunlarında dişi cerrahi yöntemle çekmek gerekebilir.

20’lik Diş Ağrısı Ameliyatı

Ağızdaki sorun ilaçlarla tedavi edilemeyecek kadar kötüleşmişse ameliyat edilmesi gerekir. 20’lik diş ağrısı ameliyatı yaklaşık 45 dakika sürer. Operasyon sırasında acı çekmek istemeyenler lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi seçeneklerinden birini tercih edebilirler. Genel anestezide hastalar bir saat sonra kendilerine gelirler.

Doktorunuz 20’lik dişleri çıkarmak için diş etlerini veya kemiği kesmek zorunda kalabilir.  Daha sonra yaranın çabucak iyileşmesi için dikiş atar. Bu dikişler genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden düşerler. (3)

Çoğu insan ameliyattan sonra hiç acı çekmez. Yalnızca birkaç gün boyunca uygulama bölgesinde şişlik ve hafif rahatsızlık hissedilebilir. Ağzın tamamen iyileşmesi birkaç haftayı bulabilir. Ameliyattan sonra hastalar,

  • Şişliği azaltmak için buz keseleri kullanabilirler,
  • Ağzı rahatça açıp kapatabilmek için çene egzersizleri yapabilirler,
  • Çorba gibi yumuşak gıdaların yanı sıra bol sıvı almalıdırlar,
  • Yaraların iyileşmesini geciktireceğinden sigara ve alkol kullanmamalıdırlar. (4)

20’lik Diş Ağrısı Nedir?

Ağzın en arka kısmında çıkan üçüncü azı dişleri, 20’li yaşlarda çıktıkları yirmilik diş olarak isimlendirilirler. Toplamda 4 yirmilik diş olmasına karşın, çoğu insanda bunların tamamı çıkmaz, çünkü diğer dişler nedeniyle ağızda yeterli boşluk yoktur. Patlayan yirmilik dişler basınca neden olabilir. Yirmilik dişler, çene içinde yeterli yer olmadığında düzgün bir şekilde çıkmayabilirler. Bu durumda dişleri fırçalamak zor olabilir. İyi temizlenmeyen dişlerde yemek artıkları boşluklara sıkışabilir. Oluşan bakteri plakları diş çürümelerine ve diş enfeksiyonlarına yol açar. (9)

20’lik Diş Ağrısı Nedir? detaylarını inceleyebilirsiniz

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri

20’lik diş ağrısı başlangıcı bazen oldukça şiddetli ağrılara neden olabilir. Peki her ağrı yirmilik dişlerin çıktığını mı gösterir? 20’lik diş nasıl anlaşılır diye merak edenler, aşağıdaki semptomları yaşayıp yaşamadıklarına bakmalıdırlar;

  • Dişlerin yanında kırmızılık,
  • Çene altında şişme,
  • Ağrı,
  • Ağzı açarken ve yutarken güçlük çekme,
  • Ateş
  • Ağız kokusu gibi belirtiler, yirmilik dişler çıkarken görülebilir. (10)

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri daha fazla bilgi için

20’lik Diş Ağrısı Nedenleri

20’lik diş ağrısı neden olur? Yirmilik dişlerin düzensiz çıkması, ağız içinde yeterli boşluk olmaması ve dişlerin sıkışması, dişlerin etrafında enfeksiyon oluşmasına yol açabilir. Nedeni ne olursa olsun, ağrılı yirmilik dişler genel ağız sağlığınızı etkilediği için hemen tedavi edilmelidir. 20’lik diş ağrısı yavaş yavaş ve kademeli olarak ortaya çıkabilir ve başka ağrılarla karıştırılabilir. (11)

20’lik Diş Ağrısı Nedenleri daha fazla detay için

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik Diş Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Karanfil yağı: Karanfilin analjezik özelliği diş ağrısını rahatlatmaya yardımcı olur.

Aloe vera: Büyüyen dişlerin yanlardaki dişleri çizmesi nedeniyle diş etleri kesilebilir. Bu tip ağız sorunlarını hafifletmek için saf haldeki aloe vera bitkisi kullanılabilir. (5)

Soğan: Şişlikleri azaltan ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan soğan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde ağrının hafiflemesini sağlar. (6)

20’lik Diş Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su ile gargara yapmak: Diş etlerinizi önceden kaynatıp ılıttığınız tuzlu su ile gargara yapmak, dişetlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Tuzlu su ayrıca zararlı bakterileri öldürür.

Sıcak ya da soğuk kompres: Sıcak ya da soğuk kompres ağrı, iltihap ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olur. Ağrıyan bölgeye her gün 15 dakika boyunca sıcak ya da soğuk kompres uygulayarak rahatlayabilirsiniz. (7)

Limon suyu ve tuz: Limonun anti-inflamatuar özellikleri doğal bir ağrı kesici olarak kullanılmasını sağlar. Tuz ise antimikrobiyal ve ağrı giderici özellikleri nedeniyle ağız sağlığını korumak için kullanılmaktadır. Bu iki doğal ilacı karıştırarak 20’lik diş ağrısını yok edebilirsiniz. (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)