Ağız Kokusu Belirtileri


Ağız kokusu başlangıcında, bu sorunu yaşayan pek çok kişi, birinden bunu duymadıkça ağızlarının koktuğunu fark etmeyebilmektedir. Ağız kokusu çoğu zaman geçici bir durumdur. Geçici olmayan ağız kokusunda ise altta yatan başka bir sorun buna neden olmaktadır. Ağız kokusu nasıl anlaşılır? Ağız kokusu belirtileri şunlardır:

 • Kötü ağız kokusu
 • Ağızda ekşi, acı ya da metalik bir tat
 • Ağız kuruluğu
 • Dil üstünü kaplayan beyaz bir tortu (1)

Ağız kokusu belirtilerinden bazılarını şöyle açıklamak mümkündür:

Dil Üstündeki Sarı ya da Beyaz Tortu

Bu, ağız kokusu problemi yaşayan çoğu insanda ortaya çıkan bir belirtidir. Bakterilerin ve burun mukozasının birikimi nedeniyle oluşmaktadır. Dilin arka bölgelerinde daha ağır olma eğilimi göstermektedir. Dil üstündeki bu tortunun temizlenmesi, çoğu hastada ağız kokusunu tamamen ortadan kaldırmaz. Bunun nedeni, ağız kokusu üreten anaerobik bakterilerin tüm ağızda ve tükürükte bulunmasıdır. (2)

Ağız Kokusu

Ağız kuruluğu ağız kokusu çeken insanlarda sık görülen belirtilerden biridir. Genellikle de ağız kokusunun ana nedenlerinden biridir. Ağız kuruluğu, aynı zamanda kserostomi olarak da bilinmektedir ve ağızda bir takım değişikliklere neden olmaktadır. Her şeyden önce bakteriler tükürükte daha da yoğunlaşmakta ve sıvının daha çabuk buharlaşmasına yol açmaktadır. Bu olduğunda, ağız kokusu daha büyük mesafelerden bile daha güçlü ve daha belirgin olacaktır.

Buna ek olarak, ağızdaki pH veya asit / baz dengesi değişmektedir. Bu da, anaerobik bakterilerin büyümesine daha elverişli bir ortam sağlamaktadır. Çünkü tükürük az olduğundan, tükürüğün yıkama veya temizleme etkisi azalır. Sonuç olarak, ağız boşluğunda daha fazla bakteri ve hücre birikmektedir.

Ağız kuruluğu, ağız kokusuna neden olmasının yanı sıra ağızda metalik veya acı bir tat da bırakmaktadır. (3)

Ağızdaki Nahoş Tatlar

Genellikle, ağız kokusu beraberinde ağızda kötü tatlar da bırakmaktadır. Ortak olan bu tadın ekşi, acı veya metalik olmasıdır. Bu tatlar genellikle sinüs drenajı, alınan ilaçlar, ağız kuruluğu koşulları, diş enfeksiyonları, sızdıran diş restorasyonları ve bazı oral bakterilerin sonucudur.

Sonuç olarak, tükürük üretimi azalır ve ağız kokusu ortaya çıkar. Ağız kokusundan sorumlu olan bakteriler de kötü tadın bir nedeni olabilir. (4)

Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı sıklıkla bazı sinüs koşulları ve alerjilerin bir sonucudur. Geniz akıntısı, burun veya sinüs bölgelerinden boğazın arka bölümünde yavaşça boşalan kalın bir mukustur. Kişi sıklıkla boğazını temizleme ihtiyacı hisseder. Bu mukusun önemli bir kısmı ağızda kalabilmekte ve ağız kokusu koşullarına katkıda bulunabilmektedir.

Soğuk algınlığına veya gribe maruz kalmış kişiler genellikle çok miktarda mukus üretirler. Bu, normalde kronik ağız kokusu çekmeyen bireylerde bile ağız kokusuna neden olabilir. (5)

Bademcik İltihabı

Ağız kokusu bademciklerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bademciklere bakıldığında üzeri beyaz irinlerle kaplı şişlikler göze çarpmaktadır. Bu problemle beraber ağız kokusu da bir belirti olarak yaşanmaktadır.

Sürekli Diş Fırçalama İsteği

Hastaların bazıları dişlerini fırçaladıktan sonra ağız kokularının daha da arttırdığını söylemektedir. Aslında, sık diş fırçalama ya da sık diş ipi kullanma, anaerobik bakterileri bakterilerinin yerleştiği alanlar nedeniyle, ağzın tamamen bunlardan temizlenmesine yardımcı olamamaktadır.

Diş fırçalamanın aslında birçok kişide ağız kokusunu artırmasının nedeni diş fırçalamanın ağzın geçici olarak kurumasına neden olmasıdır. Bu nedenle, aşırı diş fırçalama ve diş ipi kullanma ağız kokusunu şiddetlendirebilmektedir.

Özgüven Eksikliği

Tedavi edilmeyen ağız kokusu problemi zamanla hastalarda özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Bazı kişiler bu durumu hafif bir hoşnutsuzlukla karşılarken, bazıları sosyal hayattan kendilerini uzak tutacak kadar mutsuz olabilmektedir. (6)

Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Belirtiler

Ağız kokusu genellikle ağız temizliğinin eksikliği nedeniyle oluşmaktadır, ancak, nadiren hayati tehlike oluşturmaktadır. Ağız ve diş temizliğinize dikkat etmeniz ağız kokusunu ortadan kaldırmazsa bir diş hekimine görünmelisiniz. Çoğu durumda, bir diş hekimi ağız kokusunun nedenini tedavi edebilir.

Aşağıdaki belirtilerin yaşanması durumunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır:

 • Sürekli ağız kuruluğu
 • Ağızda yaralar
 • Çiğneme veya yutma sırasında yaşanan ağrı
 • Bademcikler üzerindeki beyaz lekeler
 • Ateş
 • Endişe veren başka herhangi bir belirti (7)

Ağız Kokusu Nedir?

Tıbbi olarak halitosis olarak adlandırılan ağız kokusu, oldukça utanç verici olabilmektedir. Bazı durumlarda kişinin fazlasıyla kaygı yaşamasına yol açabilmektedir. Diğer yandan, çoğu zaman geçici bir sorun olan ağız kokusunu gidermek için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin birçoğu yalnızca geçici önlemlerdir ve ağız kokusunun kalıcı olması durumunda altta yatan nedeni ortadan kaldıramamaktadır.

Belirli yiyecekler, sağlık koşulları ve alışkanlıklar, ağız kokusuna neden olabilmektedir. Çoğu durumda, tutarlı ve uygun olan ağız ve diş temizliği ile ağız kokusunu ortadan kaldırmak mümkündür. Basit öz bakım teknikleri sorunu çözmezse, ağız kokusunun daha ciddi bir durumun sonucu olmadığından emin olmak için bir diş doktoruna başvurmalısınız. (8)

Ağız Kokusu Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusunun ilk nedeni dilin arkasında çoğalan ve kükürt üreten bakterilerdir. Bunun yanı sıra, ağız kokusuna neden olan diğer önemli faktörler şunlardır:

 • Dental faktörler: Periodontit (diş çevresindeki enfeksiyon) veya kötü oral hijyen
 • Ağız kuruluğu: ilaçların, alkolün, stresin veya tıbbi durumun neden olduğu
 • Sigara içmek: Ağızdaki oksijeni azaltır

Az görülen ağız kokusu nedenleri ise şunları içermektedir:

 • Asit ve safra reflüsü
 • Geniz akıntısı (örneğin, kronik sinüzit nedeniyle)
 • Böbrek yetmezliği, çeşitli kanserler, metabolik işlev bozuklukları ve biyokimyasal bozukluklar ile birlikte görülen ağız kokusunun sadece çok küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır.
 • Gıdalar (soğan, sarımsak veya karnabahar gibi) (9)

Ağız Kokusu Nedenleri daha fazlası için

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu nasıl geçer? Çoğu zaman, ağız kokusu geçici bir durumdur, ancak hemen müdehale etmek için de pek çok yöntem bulunmaktadır.

Ağız kokusunu hemen ortadan kaldırmanın en iyi yolu, düzenli olarak diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya başlamaktadır. Böylece, besin artıkları ve bakteriler ağızda birikmeyecek ve ağız kokusuna neden olmayacaktır.

Diğer yandan, kalıcı olan ağız kokusunun altında yatan herhangi bir neden olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yaşadığınız bütün belirtileri öğrendikten sonra, nedeni teşhis ederek gerekli tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. (10)

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokusu için bir diş doktoruna başvurabilirsiniz. (11)

Ağız Kokusu Tedavisi fazlası için tıklayınız

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)