Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?


Kişilerin yediklerinden içtiklerinden zevk almalarını büyük ölçüde kısıtlayan aynı zamanda da gerçekten acı verici olan ağız yaraları birçok sebepten oluşabilmektedir. Herkesin başına mutlaka gelen sorunlardan olan ağız yaralarının iyileşme süreci bazen çok kısa bir süreçte bazen ise gayet sancılı bir uzunlukta devam edebilir. Ağız yaraları aft olarak da bilinmektedir. Bu ağız yaraları doku bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Ağız temizliğine yeterince önem vermemek, aşırı sıcak veya soğuk yiyecek içeceklerin tüketilmesi gibi daha birçok sebep ağız yaralarına sebep olabilmektedir.

Yanağınızı bilmeden anlık bir hareketle ısırdığınızda da son derece acılı bir süreç olarak ağız yaraları oluşabilmektedir. Ancak ağız yaraları uçuk ile karıştırılmamalıdır. Ağız yaraları ağzın içinde ortası beyaz ya da sarı renkte olan oluşumlardandır. Ayrıca erkeklerde ağız yaralarının oluşma riski, kadınlara göre daha yüksek olarak belirlenmiştir.


ağız yarasına ne iyi gelir

Belirtileri

Ağız içinde hafif bir çıkıntı, son derece acılı ve ağrılı noktacıklar ağız yaralarının oluşma süreçleridir. Ağız yaralarının oluşmasına sebep olan ilk durum yeterince temiz ve sağlıklı bir ağza sahip olmamaktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca ağız yaraları sürekli yenilemeye, uzun süre boyunca iyileşmemeye devam ederse bazı kanser türleri için de belirti sayılabilmektedir.

Ağız yaralarının oluşumunu ortadan kaldırmak veya bu riski en aza indirmek için beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Sık antibiyotik kullanımı da bu yaraların oluşumu tetiklemektedir.


Tedavisi

Ağız yaralarını iyileştiren en etkili yöntemlerden biri halk arasındaki yaygınlığı ile de bilindiği üzere karbonat ile bölgenin temizlenmesi olmaktadır. Ağız içinde yara üstüne karbonat uygulaması acıyı ve ağrıyı alarak kişinin rahatlamasını sağlayabilir.

Bunun dışında tuz ve suyun karıştırılarak bununla gargara yapılması da son derece yaygın olan bir diğer yöntemdir. En başta hafif bir acı duyarak kaşıntı ve yanma hissini yaşatsa da kısa süre sonra yaranın ortadan kalkmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Bir diğer tedavi yöntemi olarak ayva meyvesinin tüketilmesi veya komposto olarak içilmesi halinde ağız yaraları için iyileştirici etkiye sahiptir.

Bu şekilde evde uygulanabilecek yöntemlere ek olarak eczanelerden temin edilebilecek ağız yaraları için kremler de tedavi sağlamaktadır. Buna gargaralar da eklenebilir.

Bitkisel poşet çaylarının ağız yarasının üzerine uygulanması, iyileşme sürecini hızlandıracak şekilde etki etmektedir. Tüm bu yöntemler uygulanmasına rağmen eğer ağız yaralarınızda iyileşme veya küçülme yoksa kesinlikle vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekebilir. 1 cm’den büyük boyutlarda seyreden ağız yaraları aynı zamanda  uzun süre olmasına rağmen iyileşme göstermeyen ağız yaraları son derece tehlikeli olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen bir uzmana danışmak gerekmektedir.


Bitkisel Tedavisi

Sirke: Ağız yarası için bitkisel çözümler denince akla ilk gelen sirke kullanımıdır. Sirke ile gargara en kısa sürede iyileşme ile sonuçlanan durumlara vesile olmaktadır. Daha birçok bitkisel yöntem arasında yer alan kuru üzüm, anason ve balın karışımı sayesinde ağız yaralarınıza bunları sürerek bitkisel yöntemlerde tedavi yapabilirsiniz.

Kekik: Kekik, ağız içi temizliğini son derece etkili bir şekilde gerçekleştiren bir maddedir. Bolca kekik çiğnemek bu yaraların iyileşmesini hızlandırdığı gibi yeniden oluşumunu da ortadan kaldırmaya son derece etki edecektir. Kekik, susam yağı ve sirke ile gargara yapılabilir.

Dut: Dut şurubu, yine ağız yaraları için etkili olan bitkisel yöntemlerdendir. Herhangi bir pamuklu çubuk yardımı ile ağız içindeki yaralarınıza dut şurubunu uygulayabilirsiniz. Nar ekşisi de aynı şekilde ağız yaraları üstüne uygulandığında iyileşme sürecini anında başlatan bir etkiye sahiptir.

Karanfil: Ağız yaralarına iyi gelen bitkiler arasında karanfil de bulunmaktadır. Bu bitki hem acıyı azaltıcı hem de bakterileri öldürücü etkiye sahiptir. Bu sayede kısa sürede ağız yaralarından kurtulabilirsiniz.

Maydonoz: Maydonoz yapraklarını yemek ağız yaralarını giderebilir. Bol miktarda demir içerdiği için demir eksikliğinden kaynaklanan ağız yaralarının ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Limon: Yine sirke kadar etkili olan bir başka yöntem limon suyu ile gargara yapmaktır. Limon suyunun bakterileri öldürme özelliği vardır. Bundan dolayı düzenli limon tüketimi aynı zamanda ağız yarası sorunları yaşamanızı engelleyebilir.

Bunun dışında papatya, soğan, erik, fesleğen gibi bitkiler de ağız yaralarına gayet etkili olan maddeler içermektedir. Bu bitki çayı karışımlarının veya macunlarının uygulanması sırasında biraz canınız acıyabilir, aşırı yanma hissi duyabilirsiniz ancak bu kısa sürede ortadan kalkıp iyileşmeye başlayan yaralar, çok kısa bir süre içerisinde tamamen kurtulmayı sağlayacaktır.

Kaynaklar

 1. Mouth Sores: Definition, Treatments, and 31 Causes with Pictures
 2. Canker sore
 3. 11 Home Remedies to Get Rid of Canker Sores
 4. Home Remedies for Mouth Ulcers
 5. 5 home remedies for mouth ulcers
 6. Home Treatment for Mouth Sores – Topic Overview

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

12 Yorum
 • Arkadaşlar, Bildiğimiz Sumak, hani salatalara attığımız. İşte onu yaraya, aftlı bölgeye parmak ucu kadar sürün. Gün içerisinde yaranın kaybolduğuna şahit olacaksınız. Kesim çözümdür…

 • bende devamlı çıkardı
  ökse otu kullandıktan sonra bir daha çıkmadı.

 • Arkadaslar karbonat sakin dokmeyin resmen ağladım dayanilmaz bir aci

 • Ben yıllarca ağız yarası cektim hiç bir krem ilaç fayda sağlamadı.sonra ekinezya kapsül kullandim ve bir daha öyle çok olmadi şimdi bazen cips yediğinde oluyor o zamanda ağız bakım suyu ile gargara yapiyorum sabaha bişey kalmiyor.

 • ağızdaki yara için kesinlikle en kısa sürede iyileştirecek olan sarımsak sürmektir yakana kadar sürün yaraya. iki üç gün sürün hemen geçecektir.. geçmiş olsun:)

 • Təşəkkürlər !

 • 15 senedir çektiğim ağız yaralarından kurtuldum tıp bile çaresiz kaldı özel hastaneler çare bulamadı konuşamıyordum ağzımın içi yara dolardı en sonunda sigarayı denedim ve 7 aydır yara mara kalmadı size garip gelebilir ama yapacak bişey yok iyleşti hiç çıkmıyor

 • Crystalin diye bir Antiseptik&Dezenfektan var; tek geçerim.

 • piraldyne adlı ilacı yara çıkar çıkmaz sürmeye başlayın büyümeden kısa sürede geçer,tecrübe ile sabittir

 • Dostlar agiz yarasina bizim şivemizde zey yani şap dedikleri kristal tuza benzeyen yara kesin cozumdur .zeyi (şapı) yatmadan once yaraya gore kirip yaranin ustunde gezdirin bir kac dakika sonra yatin bunu gun icide yapin ara sira 2 ya da 3 gunde kurtulursunuz.

 • En etkili yontem dis macunu gencler :*)

 • bu noktada en iyi şeylerden bir tanesi de ”dut şurubu”dur, dut şurubunu için sabahına göreceksiniz ki çok iyi gelmiş.

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.