Akciğer Ödemi Nedir?


Akciğer ödemi, akciğerlerde aşırı su birikintisi durumunu tanımlamaktadır. Sıvı akciğerde bulunan birçok hava kesesinde toplanarak kişinin nefes almasını zorlaştırmaktadır. Akciğer ödemi çoğunlukla, kardiyojenik pulmoner ödem olarak da adlandırılan, kalp yetmezliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, kardiyojenik olmayan pulmoner ödem olarak da bilinen ve doğrudan kalbi etkilemeyen diğer koşullardan nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Aniden akciğer ödemi yaşamaya başlayan hastaların hastanede tedavi altına alınması gerekmektedir. Tedavi yöntemleri arasında, ilk adım oksijen takviyesidir. Diğer yöntemler arasında ise kalbe ve akciğerlere baskı yapan ödemi azaltmak için diüretiklerin kullanılması bulunmaktadır. Uygulanacak olan tedavi yöntemi, akciğer ödeminin nedenine bağlı olarak da değişebilmektedir. Ancak, unutulmamalıdır ki, akciğer ödemi tedavi edilmediği takdirde, ölüme sebep olabilecek kadar ciddileşebilen bir sağlık sorunudur. (1)

Akciğer Ödemi Belirtileri

Akciğer ödemi başlangıcı ani bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan, hızla ilerleme ve giderek kötüleşme riski de oldukça yüksektir.

Akciğer ödemi nasıl anlaşılır? Akciğer ödemi sırasında yaşanabilecek belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Aşırı nefes darlığı ve nefes alırken problemler yaşama
 • Göğüsteki sıkışıklık ve ağrı
 • Göğüsten gelen hırıltı ve öksürük
 • Cilt solgunluğu
 • Terleme
 • Tırnaklar ve dudakların morarması
 • Burun ve ağızdan gelen pembe, köpüklü mukus

Akciğer ödemi kalp yetmezliğine bağlı olarak oluşmuşsa, belirtiler genellikle daha ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığı, hızlı kilo artışı ve yorgunluk, başlangıçta fark edilen belirtiler olabilmektedir. (2)

Akciğer Ödemi Belirtileri detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Akciğer Ödemi Nedenleri

Akciğer ödemi neden olur? Akciğer ödeminin en yaygın nedeni kalp yetmezliğidir. Diğer yandan, her zaman kalp problemleri nedeniyle de ortaya çıkmamaktadır. Akciğer ödemi riski artıran faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Akut, şiddetli astım
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • Koroner veya kapaklı kalp hastalığı
 • Obezite
 • Yüksek rakımda olmak, özellikle de egzersiz yapmak
 • Santral sinir sistemi hasarı
 • Zatürre dâhil bazı enfeksiyonlar
 • Hanta virüsü
 • Toksinleri soluma
 • Kan nakli yaptırma (3)

Akciğer Ödemi Nedenleri detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Akciğer Ödemi Tedavisi

Akciğer ödemi nasıl geçer? Akciğer ödemi hastanede tedavi edilmektedir. Gerekli durumlarda, tedaviye yoğun bakım ünitesinde devam edilebilmektedir.

Hastanede, yüze oksijen maskesi takılmakta ya da burun içine küçük plastik tüpler takılmaktadır. Solunum borusuna bir solunum tüpü de yerleştirilebilmektedir. Böylece, hastanın kendi başına nefes alamaması durumunda, solunum cihazından yardım alınmaktadır.

Akciğer ödemine neyin neden olduğu tespit edilmeli ve nedene bağlı olarak tedavisi hemen uygulanmaya başlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse, akciğer ödemi bir kalp krizi nedeniyle ortaya çıktıysa, gerekli müdehale derhal yapılmalıdır.

Akciğer ödemini tedavi etmek için kullanılabilen ilaçlar arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Vücudun aşırı sıvıyı atmasını sağlayan diüretikler
 • Kalp kasını güçlendiren, kalp atışını kontrol eden veya kalp üzerindeki baskıyı hafifleten ilaçlar (4)

Akciğer Ödemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akciğer ödemi tanısı ve tedavisi için iç hastalıkları bölümüne (dâhiliye) ve göğüs hastalıkları (pulmonoloji) bölümüne başvurulmaktadır. (5)

Akciğer Ödemi Tedavisi detaylarını inceleyebilirsiniz

Akciğer Ödemine Ne İyi Gelir?

Akciğer Ödemi Bitkisel Tedavisi

Karahindiba çayı: Karahindiba doğal bir diüretik olmasıyla bilinmektedir. Bu nedenle de, vücutta bulunan ödemi vücuttan atmaya yardımcı olabilmektedir.

Maydanoz suyu: Maydanoz doğal bir diüretiktir ve vücuttaki aşırı sıvıyı gidermeye yardımcı olabilmektedir. Ancak, hamiliyseniz, bu sizin için iyi bir fikir olmayabilmektedir. (6)

Sarımsak: Sarımsak bir diüretiktir. Hem fazla suyu hem de toksin maddeleri vücuttan atabilmektedir. Diğer yandan, kilo vermeyi amaçlayan akciğer ödemi hastaları için de faydalı olabilmektedir. (7)

Rezene: Rezene oldukça güçlü bir diüretiktir. Hem kan basıncını düşürmekte hem de böbrekler yoluyla aşırı miktarda su ve sodyum atılımını desteklemektedir. Diğer yandan, sindirim sistemini de rahatlatabilmektedir. (8)

Mısır püskülü çayı: Mısır püskülleri antioksidanlar, flavonoidler, polifenoller ve vitamin K bakımından zengindir. Ayrıca doğal bir diüretiktir. Böylece, toksinler ve atıkları vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır. Kan inceltici ilaçlarla olumsuz etkileşim gösterebileceğinden kullanmadan önce doktor onayı alınmalıdır. (9)

Salatalık: Salatalık, vücudumuzdaki fazla sıvıyı emmek için yararlı ve etkili olabilen bir bitkidir. Ödem atmaya yardımcı olduğu kadar zengin bir su kaynağı olduğu için diyetinize salatalık ekleyebilirsiniz. (10)

Kızılcık: Aynı zamanda bir diüretik gıda olan kızılcık, vücuttan ödemlerin atılması için oldukça etkili olabilmektedir. (11)

Muz: Muz hem bir diüretik hem de güçlü bir potasyum kaynağıdır. Muzun aşırı suyun ortadan kaldırılmasında çok etkili olduğu düşünülmektedir. İdrara çıktıktan sonra fazla su kaybedilmesi durumunda da muz faydalı olabilmektedir. Genel olarak muz, vücudunuzdaki su miktarını verimli bir şekilde kontrol etmeyi sağlamaktadır. (12)

Kişniş tohumu: Kişniş tohumlar ödem için bilinen en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Diüretik olan bu tohumlar vücuttan fazla suyun atılmasını sağlayabilmektedir. (13)

Keten tohumu: Keten tohumlarını ezin ve yiyeceklerinize serpin. Keten tohumu hem fazla sıvıyı vücuttan atmaya yardımcı olmakta hem de zengin besin değerleri içermektedir. (14)

Akciğer Ödemi Evde Tedavi Yöntemleri

Buhar: Buhar banyosu akciğer ödemi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Sıcak suyun içine papatya ya da nane çayı da ekleyebilirsiniz. Sıcak suyun üstüne doğru eğilip, başımızın üzerini havluyla kapatın. Buharı teneffüs edin. Kendinizi daha iyi hissedene kadar belirli aralıklarla buharı teneffüs edebilirsiniz. (15)

Elma sirkesi: Elma sirkesi ödem belirtilerini hafifletmek için etkili olabilen bir evde tedavi yöntemidir. Potasyum açısından zengin olması, vücutta potasyum düzeylerini doldurmak ve sıvı tutulmasını engellemek için faydalı olabilmektedir. Ayrıca, antiinflamatuar özellik sergileyerek şişlik ve ağrı azaltmaya da destek olmaktadır. (16)

Epsom tuzu: Epsom tuz banyosu ödemden kaynaklanan şişme, iltihaplanma ve ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilmektedir. Vücuttan fazla sıvı ve toksin atmak için oldukça etkilidir. (17)

Diyet: Sağlık bir diyetle beslenmek vücudun genel sağlığını koruduğu gibi akciğer ödemini durumunda da oldukça faydalı olabilmektedir. Akciğer ödemi durumunda, sıvıyı vücuttan atmayı zorlaştırabileceği için fazla tuz tüketiminden ve içinde fazla tuz bulunan gıda ürünlerinden (peynir, cips, kraker, soslar gibi) uzak durulması gerekmektedir.

Uygulanan diyetin ise daha fazla taze sebze, meyve, tahıl, balık ve süt gibi vitamin, mineral, potasyum, protein ve lif açısından zengin olan gıdaları içermesi en iyisi olacaktır. (18)

Tavsiyeler

Akciğer ödemi risk yüksek olan hastaların, doktor tarafından önerilen tavsiyeleri izlemesi gerekmektedir.

Konjestif kalp yetmezliği problemi varsa, sağlıklı, dengeli bir diyet uygulanmalı ve sağlıklı kiloyu korumak için ılımlı egzersiz yapılmalıdır. Böylece, gelecekteki akciğer ödemi atakları riski azaltılabilmektedir. Düzenli egzersiz, diğer olası kalp hastalıklarını önlemeyi de sağlayabilmektedir.

Tuz alımını sınırlandırın: Fazla tuz vücudun fazla sıvıyı tutmasına yol açmaktadır. Vücuttan atılamayan fazla su hem akciğer hem de kalp üzerindeki stresi artırmaktadır.

Kolesterol seviyelerini kontrol altına almak: Yüksek kolesterol arterlerde yağ birikimine neden olmaktadır, bu da kalp krizi, inme ve dolayısıyla da akciğer ödemi riskini yükseltebilmektedir.

Sigarayı bırakmak: Sigara içmek, kalp rahatsızlığı, akciğer hastalığı ve dolaşım sorunlarını içeren bir dizi hastalığın gelişme riskini artırmaktadır.

Yüksek irtifa için hazırlıklı olmak: Yüksek irtifa nedeniyle oluşan akciğer ödemini engellemek için, yüksekliğe kademeli olarak çıkılmalıdır. Yolculuktan önce tavsiye edilen ilaçlar alınmalı ve yolculuk sırasından çok fazla güç (tırmanmak, koşmak gibi) harcanmamalıdır. Bu, vücudu fazla yormaktadır. (19)