Akciğer Ödemi Tedavisi


Akciğer ödemi nasıl geçer? Akciğer ödeminin tedavisi hastanede yapılmaktadır. Akciğer ödeminin tedavisinde uygulanan ilk yöntem ise, hastaya gerekli olan oksijenin temin edilmesidir. Genelde, yüze oksijen maskesi takılmakta ya da burun deliklerine bağlanan kanüller yardımıyla hastaya oksijen verilmektedir. Böylece, belirtilerin bazıları hafifletilebilmektedir. Doktor, oksijen teminini sürekli olarak takip ederek kontrol altında tutmaktadır. Bazı durumlarda, hastanın solunum cihazına bağlanması da gerekebilmektedir. (1)

İlaçla Tedavi

Akciğer ödeminin gelişme nedenine bağlı olarak uygulanacak olan tedavide kullanılabilen ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Ön-yükü azaltan ilaçlar: Akciğerde biriken sıvı nedeniyle oluşan basıncı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Nitrogliserin içeren ilaçlar ya da diüretikler reçete edilebilmektedir. Diüretikler başlangıçta, idrara çıkma sıklığını fazlaca artırabilmektedir, bu nedenle de, hastanede tedavi sırasında üriner kateter kullanılabilmektedir.
 • Morfin: Nefes darlığını ve kaygıdan kurtulmaya yardımcı olabilen ilaçlardır. Ancak, bazı doktorlar belirtileri daha da artırabileceğini düşündüğü için genellikle diğer ilaçları tercih etmektedir. (2)
 • Ard-yükü azaltan ilaçlar: Nitroprussid içeren bu ilaçlar kan damarlarını genleştirmekte ve kalbin sol ventrikülündeki basıncı azaltmaktadır.
 • Kan basıncı ilaçları: Akciğer ödeminin ilerlemişse ve yüksek tansiyon problemi de varsa, durumun kontrol altına almak için kullanılabilen ilaçlardır. Diğer yandan, kan basıncı düşükse, yükseltmek için uygun olan ilaçlar reçete edilecektir.

Akciğer ödemi ve sinir sistemi rahatsızlığı gibi başka tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, doktor altta yatan nedeni tedavi etmeyi amaçlayacaktır. Böylece, akciğer ödemi de tedavi edilmiş olacaktır. (3)

Yüksek Rakım Nedeniyle Oluşan Akciğer Ödemi Tedavisi

Yüksek rakımlara çıkmak ya da yüksek rakımlarda yaşamak akciğer ödemine yol açabilmektedir. Bu nedenle, belirtileri hafifletebilmek için yüksek rakımlı yerlerden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca, fiziksel aktiviteyi azaltmak ve vücudu sıcak tutmak da dikkat edilmesi gerek diğer konulardır. Fiziksel aktiviteye devam etmek ve vücudu soğukta bırakmak belirtilerin daha da kötüleşmesine yol açabilmektedir.

Yüksek rakım nedeniyle oluşan akciğer ödemi durumunda da, uygulanan ilk tedavi yöntemi genellikle oksijen tedavisidir. Bu, belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

Oksijen tedavisinin yanı sıra, akciğer arterlerindeki basıncın azaltılmasını sağlamak için nifedipin gibi ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Belirtilerin daha şiddetli olması durumunda, derhal yüksek rakımlı bölgeden uzaklaşılması gerekmektedir. Bu tarz vakalarda, genellikle helikopter yardımıyla hasta acil tıbbi tedaviye alınmaktadır. (4)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Hastanın durumuna bağlı olarak, doktor aşağıdakiler de dâhil olmak üzere bazı yaşam tarzı değişikliklerini önerebilmektedir:

Kan basıncının kontrol edilmesi: Tansiyonun yüksek olması durumunda, tavsiye edilen tedavinin uygulanması ve düzenli olarak kan basıncının kontrol edilmesi faydalı olabilmektedir. Kan basıncı sonuçlarının kaydedilmesi, sonrasında doktora bu konuda bilgi vermeyi kolaylaştırabilmektedir.

Diğer tıbbi koşulların kontrol altına alınması: Şeker hastalığı gibi tıbbi bir koşula sahip olunması durumunda, temel tedavinin uygulanması ve kan şekeri düzeylerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Durumun nedenini ortadan kaldırmak: Uyuşturucu, alerjen ya da yüksek rakım nedeniyle akciğer ödemi tetikleniyorsa, akciğerlerin daha da zarar görmemesi için tetikleyicilerden uzak durulması gerekmektedir. (5)

Sigarayı bırakmak: Sigara, akciğer ödemi belirtilerini daha da kötüleştirebilmektedir, bu nedenle, sigaranın bırakılması doğru bir adım olacaktır.

Diyet: Doktorun gerekli bulması durumunda, hastanın düşük tuz içeren bir diyetle beslenmesi gerekebilmektedir. Bu konuda zorlanılması durumunda, bir diyetisyenden yardım alınmasında fayda vardır. Ayrıca, meyve, sebze ve tahıllar açısından zengin bir diyetle beslenmek de genel sağlık için en doğrusu olacaktır.

Sağlıklı kilo verme ve ılımlı fiziksel aktivite: Hastanın kilolu olması durumunda, sağlık bir diyet ve düzenli sporla bu kiloyu vermesi önerilebilmektedir. (6)

Akciğer Ödemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akciğer ödemi tanısı ve tedavisi için iç hastalıkları bölümüne (dâhiliye) ve göğüs hastalıkları (pulmonoloji) bölümüne başvurulmaktadır. (7)

Akciğer Ödemi Nedir?

Akciğer ödemi, fazla sıvının akciğerlerde birikmesidir. Akciğerlerde meydana gelen ödem çok sayıda hava kesesini toplayarak nefes almayı zorlaştırmaktadır.

Akciğer ödemi genellikle kalp problemleri sonucu oluşmaktadır. Diğer yandan sıvı birikimi, zatürre, bazı toksinlere ve ilaçlara maruz kalma, göğüs duvarında travma yaşanması ve yüksek irtifalarda egzersiz yapma veya yaşama gibi kalp problemleri dışındaki başka nedenlerle birlikte de ortaya çıkabilmektedir.

Aniden gelişen akciğer ödemi, acil tedavi gerektiren ciddi bir durum sağlık sorunudur. Bazı durumlarda, ölüme bile neden olabilmektedir. Akciğer ödemi için uygulanacak olan tedavi ise altında yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. (8)

Akciğer Ödemi Nedir? detaylarını inceleyebilirsiniz

Akciğer Ödemi Belirtileri

Akciğer ödemi başlangıcı ani bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan, hızla ilerleme ve giderek kötüleşme riski de oldukça yüksektir.

Akciğer ödemi nasıl anlaşılır? Akciğer ödemi sırasında yaşanabilecek belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Aşırı nefes darlığı ve nefes alırken problemler yaşama
 • Göğüsteki sıkışıklık ve ağrı
 • Göğüsten gelen hırıltı ve öksürük
 • Cilt solgunluğu
 • Terleme
 • Tırnaklar ve dudakların morarması
 • Burun ve ağızdan gelen pembe, köpüklü mukus

Akciğer ödemi kalp yetmezliğine bağlı olarak oluşmuşsa, belirtiler genellikle daha ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığı, hızlı kilo artışı ve yorgunluk, başlangıçta fark edilen belirtiler olabilmektedir. (9)

Akciğer Ödemi Belirtileri daha fazla bilgi için

Akciğer Ödemi Nedenleri

Akciğer ödemi neden olur? Akciğer ödeminin en yaygın nedeni kalp yetmezliğidir. Diğer yandan, her zaman kalp problemleri nedeniyle de ortaya çıkmamaktadır. Akciğer ödemi riski artıran faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Akut, şiddetli astım
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • Koroner veya kapaklı kalp hastalığı
 • Obezite
 • Yüksek rakımda olmak, özellikle de egzersiz yapmak
 • Santral sinir sistemi hasarı
 • Zatürre dâhil bazı enfeksiyonlar
 • Hanta virüsü
 • Toksinleri soluma
 • Kan nakli yaptırma (10)

Akciğer Ödemi Nedenleri daha fazla detay için