Akdeniz Anemisi Tedavisi


Akdeniz anemisi nasıl geçer? Akdeniz anemisi tedavisinde hastalığın ilerleme durumuna göre farklı yöntemler izlenebilir. Başlangıç aşamasındaki Akdeniz anemisi için evde tedavi yöntemleri ya da bitkisel tedaviler işe yarayabilirken ilerlemiş Akdeniz anemisi olanlarda kan nakli, kemik iliği nakli, şelasyon ya da dalak ameliyatı gerekebilir. (1)

Kan nakli: Akdeniz anemilerinde hemoglobin ve eritrosit miktarı çok düşük olduğu için Talasemi majörlü hastaların her yıl 8 ya da 10 kez kan nakli olmaları gerekebilir. Hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinin seviyelerini normal düzeylerde tutabilmek için, kan naklinin aksatılmaması büyük önem taşır. Kan nakli ile hücrelerin yeterli oksijen alması sağlanır. Buna karşın alınan kandan hepatit gibi viral hastalıklar kapma riski son derece yüksektir. (2)

Şelasyon: Akdeniz anemisinde şelasyon tedavisi, vücutta biriken fazla demirin kandan uzaklaştırılmasını sağlar. Özellikle kan nakli sırasında olsa vücutta aşırı demir birikmesi olabilir. Bu da kalp ve diğer organların zarar görmesine yol açabilir.

Akdeniz anemisi olan hastaların kanlarındaki demiri bağlamak için yeterli hemoglobin bulunmadığı için, kanda çok fazla serbest demir olabilir. Karaciğer ve kalbin zarar görmemesi için şelasyon tedavisi ile deferoksamin veya deferasiroks hastalara verilerek, fazla demirin emilimi sağlanır. (3)

Kemik iliği veya kök hücre nakli: Kemik iliği hücreleri kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yanı sıra hemoglobin ve trombosit üretir. Kemik iliği nakli ile hastalar düzenli olarak kan nakli yaptırma zahmetinden kurtulabilir. Şiddetli Akdeniz anemisi vakalarında uyumlu bir donörden kemik iliği ya da kök hücre alınmalıdır. Donörün uygun olmaması, komplikasyon ve enfeksiyon riskini artırır. (4)

Akdeniz anemisi ameliyatı: Akdeniz anemisinde cerrahi tedavi, kemik anormalliklerini düzeltmek için uygulanır. Ayrıca Akdeniz anemisinin tipik bir komplikasyonu olan dalak genişlemesini tedavi etmek için, dalağın cerrahi bir müdahale ile çıkarılması gerekebilir. Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan dalak alındığında, vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hale gelebilir. (5)

Akdeniz anemisi için hangi doktora gidilir? Akdeniz anemisine kan hastalıkları konusunda uzman bir doktor bakmalıdır. Teşhis ve tedavi için hastanelerin dahiliye ya da çocuk hastalıkları bölümlerine gidilebilir.

Akdeniz Anemisi Nedir?

Talasemi olarak bilinen Akdeniz anemisi, vücuttaki hemoglobinlerin DNA’sında meydana gelen mutasyonların sonucunda oluşan kalıtsal bir hastalıktır. Hemoglobin, oksijeni taşımakla yükümlü kırmızı kan hücrelerinde bulunan protein molekülüdür. Akdeniz anemisi olan hastalarda düşük hemoglobin seviyelerine bağlı olarak kırmızı kan hücreleri miktarında da ciddi bir eksiklik vardır.

Akdeniz anemisi genetik bir hastalık olduğu için ebeveynlerden en az birinde taşıyıcı gen bulunur. Hemoglobinlerin içerdiği alfa ve beta proteini üretimine bağlı olarak alfa talasemi ya da beta talasemi gelişebilir. (8)

Akdeniz Anemisi Nedir? daha fazla detay için

Akdeniz Anemisi Belirtileri

Akdeniz anemisi nasıl anlaşılır? Akdeniz anemisi başlangıcı yorgunluk ve halsizlik şeklinde belirtiler gösterir. Ağırlaşmış Akdeniz anemileri ise;

  • Kemiklerde deformasyon,
  • Dalak genişlemesi,
  • Büyümede yavaşlama,
  • Kalp yetmezliği gibi kalp sorunları,
  • Akdeniz anemisi olan insanların vücutlarında normal insanlardan çok daha fazla demir birikir. Vücuttaki demir oranın fazlalaşması, karaciğer ve endokrin sistemine zarar verebilir.
  • Çok sık enfeksiyon kapma gibi belirtiler görülebilir. (9)

Akdeniz Anemisi Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Akdeniz Anemisi Nedenleri

Akdeniz anemisi neden olur? Akdeniz anemisi riskini artıran faktörler şunlardır;

  • Aile öyküsü: Akdeniz anemisi, mutasyona uğramış hemoglobin genleri aracılığıyla aracılığı ile ebeveynlerden çocuklara geçmektedir. Ailesinde Akdeniz anemisi öyküsü olanların bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Özellikle annesi ya da babasından biri Akdeniz anemisi olanlarda risk çok yüksektir.
  • Bazı atalar: Akdeniz anemisi daha çok İtalyan, Yunan, Orta Doğu, Asya ve Afrika kökenli insanlarda görülür. (10)

Akdeniz Anemisi Nedenleri daha fazlası için

Akdeniz Anemisine Ne İyi Gelir?

Akdeniz anemisi bitkisel tedavisi: Ispanaktan daha fazla kalsiyum ve folik asit içeren karahindiba, demirin emilmesine yardımcı olan C vitamini bakımından zengin olan maydanoz,  enerji verici bir besin olan kuru üzüm ve kan temizleyici olarak görev yapan pancar suyu gibi bitkisel ürünler, Akdeniz anemisi ile savaşmada son derece etkilidirler. (6)

Akdeniz anemisi evde tedavi yöntemleri: Yeterli egzersiz, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve egzersiz yapmak gibi basit yaşam tarzı değişikleri, Akdeniz anemisi ile mücadele etmek isteyenlerin uygulaması gereken çözümlerdir. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)