Ananasın Faydaları


Ananas, görünüşü itibariyle birçok meyveden farklıdır.  Dış kısmı dikenli, yeşil yapraklı , çapraz çizgili ve altın rengindeki görünümüyle diğer meyvelerden ayrılır.  Tropikal lezzet içeren ananas yılın bütün mevsimlerinde çarşıda pazarda bulunabilir.  Tabii ki güzel görünümü ve tadı yanında sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir.

İçerdiği zengin A ve C vitamini yanında, potasyum ve kalsiyum yardımıyla çok geniş bir yelpazede sağlığımıza fayda sunar.


ananasın sağlığa faydaları

Ananasın Sağlığa Faydaları

İçerdiği çok miktardaki besin kaynaklarıyla ananasın sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Ananas sağlıklı dişlerden serbest radikallerin yok edilmesine,  antikanser özelliğinden kalp sağlığına kadar birçok açıdan sağlığa faydalıdır.

Ananas Serbest Radikalleri Önler: Ananas çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu serbest radikaller kanser ve kalp hastalıklarına neden olurlar. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri önler ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurlar.

Ananas Soğuk Algınlıklarına İyi Gelir: Ananas bol miktarda C vitamini ve bromelain içerdiğinden dolayı mikrobik enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Bunun yanında ilaç tedavilerine yardımcı olur, özellikle öksürüğe karşı etkilidir.

Güçlü Kemikler İçin Ananas: Zengin miktarda içerdiği manganez, kemik ve bağ dokularını kuvvetlendirir. Günlük bir fincan ananas tüketimi vücudumuza ortalama %73 manganez sağlar.

Sağlıklı Diler İçin Ananas: Ananasın diş sağlığı için de önemli bir besin maddesi olduğu bilinmektedir. İçerdiği zengin besin kaynaklarıyla diş minelerini güçlendirir ve çürümeyi önler.

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta): Makula Dejenerasyonu bir göz problemidir. Genelde yaşlanmayla ve sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Ananasın içerdiği zengin miktardaki beta karoten bu sorunun çözülmesine önemli ölçüde yardımcı olur ve göz sağlığını korur.

Sinüzit, Boğaz Ağrısı, Gut ve Şişkinliklere İyi Gelir: Ananas özellikle sinüziti önleyen bromelain maddesi açısından çok zengin bir meyvedir. Bu madde yardımıyla sinüzitin tedavisinde etkilidir. Bunun yanında gut, boğaz ağrısı ve şişliklere iyi gelir.

Ananas Kanserden Korur: Kanser hastalıklarına neden olan serbest radikalleri engellediğini söylemiştik ama bununla yetinmez ayrıca hücreleri, kanser hücrelerine karşı kuvvetlendirir ve hasar gören hücreleri tedavi eder.

Ananas Kalp Sağlığını Korur: Kalp sağlığı için en önemli gıdalar arasındadır. Kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere engel olması yanında kolesterol seviyesini düzenler. Antioksidan özelliğinden dolayı damar hastalıklarından da korur.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: Ananas içerdiği bol miktarda C vitamini yardımıyla bağışıklık sisteminin en önemli destekçilerinden bir tanesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek genel anlamda bütün organların sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.

Ananas Sindirim Sistemine Faydalıdır: Genel anlamda diyet lifleri içeren bütün besinler sindirim sistemi sağlığına ciddi anlamda katkı sağlarlar.  Ananas da bol miktarda diyet lifi içermektedir, bunun yanında sindirim sisteminin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ve olası hastalıklardan korunması için,  Bromelian ve C vitamine ile ayrıca destek olur.

Bronşit Hastalığına İyi Gelir: Birçok özelliği dışında ananas anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Genellikle bronşit hastalığı yüzünden ortaya çıkan  bronş iltihabını azaltmaya katkı sağlar.

Hipertansiyonu Önler: Hipertansiyon problemlerinin çözümüne yardımcı olur. Genelde hipertansiyon hastaları için ananas diyeti önerilmektedir. Potasyumu yüksek miktarda olan ananas aynı zamanda kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

Bağırsak kurtlarını Döker: Ananas bir sindirim enzimi olan bromelain içermektedir. Bu özelliğinden dolayı bazı bağırsak kurdu ve parazitlerini dökmede önemli rol oynar.

Cilt Sağlığı İçin Ananas:  Günlük olarak tüketilen bir miktar ananas birçok hastalıktan korunmanın yanında cilt sağlığımız açısından da çok önemlidir. İçerdiği besinler yardımıyla ve antioksidan özelliği ile deride meydana gelen enfeksiyonları önler. Akne problemine karşı etkilidir. Cildi güçlendirici özelliği vardır. Zengin C vitamini içerdiği için cildin yaşlanmasını geciktirir. Hücrelerin ve dokuların yenilenmesini sağlar. Özellikle göz kenarlarındaki sorunlar için bir miktar ananas suyunu 10 dakika boyunca bu kısıma uygulayabilirsiniz. Ayrıca çatlaklar ve kuruma için faydalıdır.

Saç Dökülmesini Engeller: Ananas içerdiği yüksek derecedeki C vitamini yardımıyla saç dökülmesine engel olur. Ananas suda çözülebilen zengin bir vitamin kaynağıdır. Taze olarak içilen ananas suyu dökülen saç problemine yardımcı olabilir. Ayrıca saç köklerini besler.


Ananas suyunun faydalarıAnanas Suyunun Faydaları:

Tropikal meyvenin kralı ananas suyunun sağlık açısından önemi en az ananas kadar fazladır. Tatlı ve serinletici özelliği yanında B2, B3, B5, B6 ve C vitamini ile dolu olması ve bol miktarda manganez, bakır, potasyum, beta-karoten, folik asit ve diyet lifleri içermesi sağlığınız için içmeniz gerektiği anlamına gelir.

 • Artrite karşı etkili bir çözümdür. Artrit, vücut tarafından eklemlerde üretilen bir çeşit iltihaptır. Artritin bir hastalık olduğunu söylemek doğru olmaz ama birçok farklı hastalık artrit ile ilişkilidir. İşte birçok hastalığa neden olan artritenin en büyük düşmanlarından birisi de ananas suyudur. Günde bir bardak ananas suyu tüketmek birçok hastalıktan korunmamızı sağlar.
 • Sindirime iyi gelir ve hazımsızlığı giderir. Sindirilmesi zor olan proteinlerin yakılmasında etkili rol oynar. Ayrıca içerdiği lifler yardımıyla genel anlamda sindirim sistemine yardımcı olur .
 • Ananas suyu doğal bir idrar söktürücüdür ve bu özeliğinin yardımıyla vücuttaki toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olur. Ayrıca bu özelliği ile böbrek sağlığına katkıda bulunur.
 • Ananas suyu içerdiği C vitamini, beta karoten ve antioksidanlar kalp sağlığını korumak için vücudumuza yardımcı olurlar. Bunun yanında kan basıncını azaltmayı sağlar.
 • Adet bozukluklarını giderir.
 • Kemiklerin korunması ve güçlenmesine yardımcı olur. Ananas suyu kemik sağlığı için gerekli olan neredeyse 73 maddeyi içermektedir. Bu özelliği ile yetişkinleri kemik hastalıklarından korurken çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmelerine yardımcı olur
 • Cilt sağlığı için de ananasın içerdiği besinler önemlidir. Önemli bir antioksidan olan ananas, enfeksiyon hastalıklarına karşı cildi korur ve güçlendirir.

Ananasın Zararları:

Ananasın herhangi bir zararının olduğunu söylemek doğru olmaz, fakat bazı uzmanlar kişiye göre şu sorunların olabileceğinden söz ediyor:

 • Mide ile alakalı sorunları olan ve tedavi için ilaç kullanan hastalarda problemler ve alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.
 • Midesinde gastrit, ülser veya buna benzer hastalık bulunanlar fazla tüketmemelidirler. Hatta doktorlarına danışmadan tüketmemeleri kendi sağlıkları açısından en doğru tercihtir.
 • Bazı zamanlar kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastaların tüketmemeleri gerektiğini söylüyorlar. Çünkü ananasın kan pıhtılaştırma özelliğinden söz ediyorlar.
 • Yine bir kısım uzmanlar ananas suyunun tatlı olmasından dolayı şeker hastalarının doktorlarına danışarak tüketmelerini öneriyorlar.
 • Diş çürümelerine neden olduğunu iddia eden uzmanlar var. Fakat tam tersini savunan uzman sayısında hiç az değil. Bu durumda aşırı tüketimden uzak durmak gerekiyor.

Tavsiyeler: Ananas içerdiği zengin vitamin ve mineraller yardımıyla sağlığımıza inanılmaz katkıda bulunuyor. Hem meyve olarak hemde sıvı halde tüketmek mümkün. Tropikal iklim meyvesi olduğundan dolayı, senenin bütün aylarında bulmak mümkün. Çok aşırı tüketmenin dışında ciddi bir sorunda yaratmıyor. Ülkemizde son zamanlarda daha fazla tüketilmeye başlayan ananas aynı zamanda çocukların kemik gelişimi için de çok önemli bir besin kaynağı.

 

Kaynaklar

 1. 27 Amazing Benefits Of Pineapples For Skin, Hair And Health
 2. What Are the Benefits of Eating Pineapple?
 3. Pineapple: Health Benefits, Risks & Nutrition Facts
 4. 7 Health Benefits of Eating Pineapples
 5. Why is pineapple good for you?
 6. 10 Reasons To Eat Pineapple
 7. Benefits of Pineapple Juice

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.