Apandisit Nedir?


Apandisit, apandis ya da apendiksin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Karnın sağ alt tarafında, kolona bağlı olan parmak şeklinde bir organ olan apandisin, herhangi belirgin bir işlevi olmadığı düşünülmektedir.

Karnın sağ alt tarafında olduğu için apandisit bu bölgede şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bununla birlikte, çoğu insanda apandisit ağrısı, göbek çevresinde başlamakta ve sonra hareket ederek devam etmektedir. İltihaplanma kötüleştikçe, ağrı da giderek şiddetlenmektedir.

Herkesin apandisit geliştirme riski bulunmaktadır, ancak özellikle, 10 ile 30 yaş arasında olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. En etkili tedavi yöntemi ise cerrahi yöntemlerle apandisin alınmasıdır. (1)

Apandis ya da Apendiks Nedir?

Daha önce de belirtildiği üzere, apandis ya da apendiks kolona bağlı olan küçük bir tüp şeklindeki bir organdır. Bu organ da tıpkı kolonda bulunan kas yapısına benzer bir kas yapısına sahiptir. Bununla birlikte, kolonda bulunandan farklı olarak, apendiksteki kaslar tam olarak gelişmemiştir.

İnsan vücudundaki bağışıklık sisteminin bazı kısımlarını oluşturan lenfatik dokular apendiksin duvarında bulunmaktadır. Apendiksin merkezi, çekum isimli, kolonunun başlangıç kısmı olan bölüme bağlıdır. Apendiks, bu merkezden çekuma akan küçük mukus konsantrasyonları gelişmektedir.

Apendiksin alt kısmı, karnın sağ alt tarafına doğru uzanmaktadır ve genellikle yaklaşık 8-9 cm bir boyuta kadar büyümektedir. (2)

Apandisit Belirtileri

Apandisit başlangıcında en sık rastlanan belirti, karın bölgesinde yoğunlaşan ağrıdır. Bu ağrı, apandis organında herhangi bir problemin geliştiğini haber vermektedir. Apandisit ağrısı apandisin bulduğunda bölgeden vücudun diğer bölgelerine yayılarak devam etmektedir.

Apandisit nasıl anlaşılır? Apandisitin diğer belirtileri şunları içermektedir:

 • Mide bulantısı
 • Genel olarak hasta hissetmek
 • İştah kaybı
 • İshal
 • Ateş
 • Yüzde meydana gelen kızarıklık

Apandisit tıbbi açıdan acil olarak kontrol altına alınması gereken bir sağlık sorunudur, bu nedenle, apandis bölgesinde şiddetli bir ağrı hissedilmesi durumunda hemen tıbbi bir yardım istenmelidir. (3)

Apandisit Belirtileri daha fazlası için

Apandisit Nedenleri

Apandisit neden olur? Apandisit, kalın bağırsağa bağlı olan küçük bir kese şeklindeki apendiks organının şişmesi ve iltihaplanması sonucu oluşmaktadır.

Apandisitin meydana gelmesinin başlıca nedenlerinden biri apendiksin dışkı taşları ya da yabancı bir cisim tarafından tıkanmasıdır. İltihaplanmaya neden olabilecek diğer koşullar ise şunlardır:

 • Vücudun başka bir bölümünde meydana gelen gastrointestinal enfeksiyonlar (apendiksin dokusu içine yayılabilmektedir)
 • Enflamatuar bağırsak hastalığı
 • Parazitler, virüsler, mantarlar
 • Tümörler
 • Karın travmaları (4)

Apandisit Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Apandisit Tedavisi

Apandisit nasıl geçer? Apandisiti tedavi etmenin tek yöntemi apandisit ameliyatıdır. Çoğu zaman, apandisit tanısı konulduktan sonraki saatler içinde apandis, apendektomi isimli cerrahi yöntemle çıkarılmaktadır.

Apandisit ameliyatından önce antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bununla birlikte, ameliyat sırasında bakterilerin karın bölgesine girmesi söz konusu olduğunda da, ameliyat sonrasında antibiyotik tedavisine devam edilebilmektedir. (5)

Apandisit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Apandisit tanısı ve tedavisiyle gastroenteroloji bölümü ilgilenmektedir. (6)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Apandisit Tedavisi

Apandisite Ne İyi Gelir?

Apandisit Bitkisel Tedavisi

Hint yağı: Hint yağı apandisit için faydalı olabillmektedir. Hem tıkanıklığı hem de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, kabızlığı tedavi etmek için de idealdir. Böylece, sağlıklı bağırsak hareketleri teşvik edilmektedir. (7)

Sarımsak: Sarımsak oldukça güçlü bir antiinflamatuardır. Bu nedenle, apandisit tedavisine yardımcı olabilmektedir. Hem iltihaplanmayla mücadele etmekte hem de ağrıyı hafifletmektedir.

Zencefil: Neredeyse her derde deva olabilen zencefil, güçlü bir antiinflamatuardır. Apandisit tedavisine yardımcı olan zencefil, ağrıyı, iltihabı, mide bulantısını ve kusmayı önlemektedir. (8)

Limon: Apandisit tedavisine yardımcı olabilen bir diğer yöntem ise limondur. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan limon, aynı zamanda, hazımsızlık ve kabızlık gibi belirtileri de önlemektedir. Ayrıca, C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Fesleğen: Apandisit nedeniyle ateş belirtisi yaşanıyorsa, fesleğen bitkisi ateşi düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Fesleğen aynı zamanda, hazımsızlık ve gaz gibi problemleri de hafifletebilmektedir. (9)

Nane: Nane, apandisit belirtilerini rahatlamak için oldukça etkili olabilmektedir. Mide bulantısı, kusma ve gaz gibi belirtileri hafifletmenin yanı sıra, ağrıyla mücadele etmeye de yardımcı olmaktadır.

Ginseng: Ginseng antiinflamatuar olan bitkidir. Bu nedenle de, apandisit nedeniyle oluşan iltihap ve ağrıyla mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. (10)

Zerdeçal: Zerdeçal da tıpkı ailesinden olduğu zencefil gibi apandisit tedavisine yardımcı olabilmektedir. Apandisit nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletmek ve diğer belirtilerle mücadele etmek için etkili bir seçenektir. (11)

Buğday: Buğday tohumu ve kepek gibi tam tahıllı gıdalar, apandisit ve diğer bazı sindirim sistemi hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu gıdalar apandisit sağlığını desteklemek için sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. (12)

Apandisit Evde Tedavi Yöntemleri

Ilık su: Apandisit tedavisine yardımcı olabilen en basit tedavi yöntemi ılık sudur. Ilık su apendiksin temizlenmesini sağlamaktadır. Apandisitin nedenlerinden biri olan toksinlerin birikmesiyle mücadele ederek vücuda destek olmaktadır. (13)

Sebze suyu: Salatalık, şekerpancarı, havuç, kişniş ve zerdeçal gibi bitkilerle hazırlanan sebze suları apandisit tedavisine yardımcı olabilmektedir. Pek çok tıbbi gücü bir arada taşıyan sebze suyu ağrıyı azaltabilmektedir. Aynı zamanda, iyi bir vitamin ve lif kaynağı da olduğu için hem bağışıklık sistemini güçlendirmekte hem de kabızlıkla mücadele etmektedir. (14)

Buttermilk: Tereyağı sütü olarak bilinen buttermilk, apandisit ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. İçinde bulunan sağlıklı bakteriler, apendiksteki bakterilerin çoğalmasını önlemektedir. Hem hastalığın önlenmesinde hemde tedavi edilmesinde önemli bir rol oynayabilmektedir.

A vitamini: Vücuttaki A vitamini eksikliği, enfeksiyonların gelişmesini tetikleyebilmektedir. Bu nedenle, apandisit ile mücadele etmek için A vitamini alınmalıdır. Havuç, vahşi yakalanmış ton balığı, tatlı patates ve yapraklı yeşillikler A vitamini açısından zengin kaynaklardır. A vitamini bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücuda destek olmaktadır. (15)

Çinko: Çinko sağlık için oldukça önemli bir mineraldir. Çinkonun eksikliği vücudun iyileşme sürecini yavaşlatabilmektedir. A, E vitamini ve çinko alımının artması, bağışıklık sistemini destekleyerek apandisitin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Kuzu ve sığır eti, kabak çekirdeği, kakao tozu ve nohuttan çinko alınabilmektedir.

Probiyotikler: Bağırsak sistemine etki eden cerrahi müdahaleler sağlıklı bağırsak florasına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, sağlıklı olan dengenin tekrar kurulması için yeterli miktarda probiyotik alınması gerekemektedir. Probiyotikleri almak için yoğurt, kefir, elma sirkesi ve lahana turşusu gibi gıdaları tüketebilirsiniz. (16)

Lif: Kabızlık, apandisite yol açan iltihaplanmayı tetikleyebilmektedir. Bu nedenle de, lif bakımından zengin olan gıdaların alınması tavsiye edilmektedir. Düşük lif alımının, apandisitin gelişiminde rol oynadığını da düşünülmektedir.

Fasulye, salatalık, domates, pancar, havuç, brokoli, bezelye, kahverengi pirinç, kuru erik, buğday tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği ve diğer taze meyveler, yeşil yapraklı sebzeler gibi yüksek lifli yiyecekleri tercih edebilirsiniz. (17)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)