Apandisit Tedavisi


Apandisit nasıl geçer? Apandisitin ana tedavisi iltihaplanmış olan apendiksin ameliyatla alınmasıdır. Apendiks vücut için hayati bir görev görmemektedir ve bu nedenle, apendiksin alınması kişi için herhangi bir risk oluşturmamaktadır. (1)

Oluşan enfeksiyon çok şiddetli değilse, apandisit bazen antibiyotiklerle de tedavi edilebilmektedir. Diğer yandan, bu oldukça nadir olarak yaşanmaktadır.

Çoğu vakada, apendiks ameliyatla alınmaktadır. Küçük bir delik açılarak yapılan bu cerrahi prosedür laparoskopi kullanılmaktadır. (2)

Laparoskopi

Laparoskopi, anahtar deliği veya minimal invaziv cerrahi (MIS) aşağıdaki adımları içermektedir:

 • Cerrah, karın üzerinde küçük delikler açarak bu deliklerden kamera ve ışık içeren ince tüpler sokmaktadır.
 • Böylece, karnın iç kısmı ekrana verilmektedir. Böylece bütün ayrıntılar görülebilmektedir.
 • Minik aletlerin yardımıyla, küçük kesikler yapılarak apendiks alınmaktadır.

Apandisit ameliyatı oldukça hassas bir ameliyattır. Kan kaybı minimumda tutulmalıdır ve karın üstündeki delikler mümkün olduğunca küçük olmalıdır. Neticesinde, iyileşme süresi açık ameliyata oranla çok daha hızlı olmakta ve yara izi daha az olmaktadır. (3)

Açık Ameliyat

Bazı apandisit vakalarında, karın üstündeki kesikler daha büyük olabilmektedir. Bu yöntemle karın boşluğu içindeki alan temizlenmektedir.

Açık ameliyatın uygulacağı apandisit koşulları şunlardır:

 • Apendiksin yırtılnası ve enfeksiyonun yayılması
 • Apendikse bir apsenin neden olması
 • Sindirim sisteminde tümörlerin bulunması
 • Hastanın, üçüncü trimesterinde olan bir hamile bir kadın olması
 • Hastanın daha önce karın bölgesinden bir ameliyat geçirmiş olması

Ameliyattan sonra intravenöz antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. (4)

Ameliyatın Gecikmesi

Belirtiler en az 5 gün boyunca sürmeye devam ettiyse, apendiksin küçültülmesi ve enfeksiyonun temizlenmesi için doktor tarafından antibiyotik tedavisi önerilebilmektedir. Bu süreçten sonra da ameliyat uygulanmaktadır.

Antibiyotik Tedavisi

Bazı uzmanlara göre, antibiyotik tedavisi akut ve komplike olmayan apandisit tedavisi için güvenli ve etkili bir yöntem olabilmektedir. (5)

Evde Tedavi Yöntemleri

Apandisit ameliyatından sonra bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Apendiksin patlaması söz konusu ise bu süre daha uzun olabilmektedir. İyileşme sürecine yardımcı olması için aşağıdaki adımlar takip edilebilmektedir: (6)

Aktivitenin sınırlandırılması: Apandisit için ameliyat uygulandıysa, 3 ile 5 gün boyunca fiziksel aktiviteden uzak durulması daha doğru olacaktır. Özellikle, açık ameliyatın yapılmış olması söz konusu ise 10 ile 14 gün arasında bir süre boyunca fiziksel aktivitenin sınırlandırılması gerekmektedir.

Öksürmeden önce önlem alınması: Öksürmek ameliyat sonrası hastaya zorluklar yaşatabilmektedir. Bu nedenle, karın bölgesini bir yastıkla desteklemek ve öksürmeden önce o bölgenin güvende olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Ağrı kesiciler yardımcı olmuyorsa, doktordan yardım istenmesi: Ağrı kesici ilaçlar ağırıyı hafifletmeye yardımcı olmuyorsa, bu durumu doktora bildirmelisiniz. Ağrı, vücut üzerinde ekstra stres yaratmakta ve iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. (7)

Harekete geçilmesi: Hasta kendini iyi hissettiğinde ve hazır olduğunda hareket etmeye başlamalıdır. Hareket etmeye yavaşça başlanmalı ve yavaş yavaş aktivite artırılmalıdır. Örnek vermek gerekirse, kısa bir yürüyüş faydalı olabilmektedir.

İhtiyaç duyulduğunda dinlenmek: Hasta kendisini yorgun hissetiğinde uzanmalı ya da uyumalıdır. Vücut iyileşme süreci içindeyken uyumak daha iyi hissedilmesine yardımcı olabilmektedir.

Okula ve işe geri dönmek: İşe ve okula dönmek için doktorunuzdan onay almalısınız. Hasta kendini tamamen iyi hissettiğinde işe dönebilmektedir. Çocuklar da genellikle ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra okula geri dönebilmektedir. Bununla birlikte, spor aktiviteleri için 2 ile 4 hafta daha beklenmesi gerekmektedir. (8)

Apandisit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Apandisit tanısı ve tedavisiyle gastroenteroloji bölümü ilgilenmektedir. (9)

Apandisit Nedir?

Apandisit, apandis ya da apendiksin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Karnın sağ alt tarafında, kolona bağlı olan parmak şeklinde bir organ olan apandisin, herhangi belirgin bir işlevi olmadığı düşünülmektedir.

Karnın sağ alt tarafında olduğu için apandisit bu bölgede şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bununla birlikte, çoğu insanda apandisit ağrısı, göbek çevresinde başlamakta ve sonra hareket ederek devam etmektedir. İltihaplanma kötüleştikçe, ağrı da giderek şiddetlenmektedir.

Herkesin apandisit geliştirme riski bulunmaktadır, ancak özellikle, 10 ile 30 yaş arasında olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. En etkili tedavi yöntemi ise cerrahi yöntemlerle apandisin alınmasıdır. (10)

Apandisit Nedir? daha fazla bilgi için

Apandisit Belirtileri

Apandisit başlangıcında en sık rastlanan belirti, karın bölgesinde yoğunlaşan ağrıdır. Bu ağrı, apandis organında herhangi bir problemin geliştiğini haber vermektedir. Apandisit ağrısı apandisin bulduğunda bölgeden vücudun diğer bölgelerine yayılarak devam etmektedir.

Apandisit nasıl anlaşılır? Apandisitin diğer belirtileri şunları içermektedir:

 • Mide bulantısı
 • Genel olarak hasta hissetmek
 • İştah kaybı
 • İshal
 • Ateş
 • Yüzde meydana gelen kızarıklık

Apandisit tıbbi açıdan acil olarak kontrol altına alınması gereken bir sağlık sorunudur, bu nedenle, apandis bölgesinde şiddetli bir ağrı hissedilmesi durumunda hemen tıbbi bir yardım istenmelidir. (11)

Apandisit Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Apandisit Nedenleri

Apandisit neden olur? Apandisit, kalın bağırsağa bağlı olan küçük bir kese şeklindeki apendiks organının şişmesi ve iltihaplanması sonucu oluşmaktadır.

Apandisitin meydana gelmesinin başlıca nedenlerinden biri apendiksin dışkı taşları ya da yabancı bir cisim tarafından tıkanmasıdır. İltihaplanmaya neden olabilecek diğer koşullar ise şunlardır:

 • vücudun başka bir bölümünde meydana gelen gastrointestinal enfeksiyonlar (apendiksin dokusu içine yayılabilmektedir)
 • enflamatuar bağırsak hastalığı
 • parazitler, virüsler, mantarlar
 • tümörler
 • karın travmaları (12)

Apandisit Nedenleri daha fazlası için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)