Artrit Tedavisi


Artrit nasıl geçer? Artrit, maalesef zamanla iyileşen bir hastalık değildir. Çoğu durumda ve çoğu artrit tipinde, belirtileri tedavi etmek ve yaşam kalitesini artırmak için ilaç ve cerrahi prosedürler kullanılmaktadır. (1)

İlaçla Artrit Tedavisi

Artrit belirtilerini hafifletmek için pek çok ilaç kullanılabilmektedir. Asetaminofen gibi analjezikler, ağrıyı tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Diğer yandan, ibuprofen gibi non steroid antiinflamatuar ilaçlar hem ağrı hem de iltihabı tedavi edebilmektedir.

Hastalığı kontrol altına almak için antiromatizmal ilaçlar ve biyolojik yanıt modifikatörleri, romatoid artrit tedavisinde birlikte kullanılan iki ilaç sınıfıdır. Bu ilaçlar vücudun bağışıklık sistemini yavaşlatarak veya bloke ederek çalışmaktadır. Kortizon gibi kortikosteroid ilaçlar ise iltihaplanmayı azaltmak ve vücudun bağışıklık sistemini inhibe etmek için kullanılmaktadır. (2)

Artrit Ameliyatı

Uygulanan tedavi yöntemlerinin olumlu sonuç vermemesi durumunda, doktor aşağıdaki gibi ameliyat seçeneklerini önerebilir:

 • Eklem hasarını düzeltme: Bazı durumlarda, eklem ağrılarını azaltmak ve fonksiyonu geliştirmek için eklem yüzeyleri yumuşatılabilir veya yeniden hizalanması sağlanabilir. Bu tür işlemler genellikle eklem üzerindeki küçük kesikler yoluyla artroskopik olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Hasar gören eklemi değiştirme: Bu işlemde hasar görmüş eklem çıkarılmakta ve suni bir protezle değiştirilmektedir. Genellikle değiştirilen eklemler kalça ve dizler olmaktadır.
 • Eklemlerin kaynaştırılması (füzyon): Bilek, ayak bileği ve parmaklarda ya da daha küçük derzlerde daha sık kullanılmaktadır. Eklemdeki iki kemiğin uçları kaldırılmakta ve daha sonra ise bu iki uç birbirine sabitlenmektedir. (3)

Egzersiz

Egzersizler hareket aralığını artırmayı ve eklemleri destekleyen kasları şartlandırmayı hedeflemektedir. Bu tedavi yaklaşımı artritin ağrılı belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olabilmektedir. (4)

Evde Tedavi

Vücudu zorlamayan egzersizlerle (örneğin, yüzme) aktif kalma ve sağlıklı kilo verme, artrit hastalarında hareket aralığını ve hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Kapsaisin içeren topikal sıcak ya da soğuk pedler veya cilt üzerinde ısıtma etkisi bulunan kremler, ağrıyı en aza indirmek için kullanılmaktadır. (5)

Artrit Tipleri ve Tedavileri

En sık yaşanan artrit tipleri ve tedavilerini şu şekilde açıklamak mümkündür:

Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit için bilinen herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak durum zamanla kötüleştiği için belirtilerin hafifletilmesi üzerine bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Osteoartrit belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olması için uygulanan başlıca tedavi yöntemleri ise şunları:

 • Yaşam tarzı önlemleri: Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi değişiklikler osteoartrit belirtileriyle mücadele etmenize yardımcı olur.
 • İlaç: İlaçlar tedavi yöntemi daha çok ağrıyı hafifletmeye üzerine odaklanmaktadır.
 • Destekleyici tedaviler: Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, Sıcak veya soğuk kompresler, masaj terapisi, yardımcı cihazlar gibi günlük aktiviteleri daha kolay yapabilmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.

Bu tedavi yöntemlerinin yararlı olmadığı bazı durumlarda ise hasar görmüş eklemleri onarmak, güçlendirmek veya yerini almak için cerrahi de düşünülmelidir. (6)

 • Osteoartrit ameliyatı: Eklem ameliyatı ciddi hasar görmüş eklemlere müdehale etmek için uygulanmaktadır. Bu yöntemle özellikle kalçalar veya dizlerdeki eklemler onarılır ve değiştirilir. Doktor eğer hastayı eklem ameliyatına uygun görürse bir ortopedi cerrahına yönlendirecektir. (7)

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit için uygulanan tedavi yöntemlerinin amacı şunlardır:

 • Hastalık nedeniyle oluşan iltihabı durdurmak
 • Belirtileri hafifletmek
 • Eklem ve organ hasarını önlemek
 • Fiziksel fonksiyon ve genel sağlık durumunu iyileştirmek
 • Uzun vadeli komplikasyonları azaltmak (8)

İlaçla Romatoid Artrit Tedavisi: Doktorunuz tarafından önerilen ilaç türleri, belirtilerin şiddetine ve romatoid artritin ne kadar süredir var olduğuna bağlı olarak değişecektir. Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Steroidal Olmayan Antiinflamatuar İlaçlar
 • Kortikosteroid İlaçlar
 • Hastalık Modifiye Edici Antiromatizmal İlaçlar
 • Biyolojik İlaçlar (9)

Fiziksel Aktivite ve Dinlenme: Egzersiz ve dinlenme arasında bir denge sağlanmalıdır. Hastalık aktif olduğunda daha fazla dinlenme daha uygun olabilir. Dinlenme, yorgunluk, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Egzersiz, kas gücünü artırmak, eklem deformasyonlarını ve sertliğini azaltmak, sonuç olarak da, hareketliliği korumak için oldukça önemlidir. Bir fizyoterapist, sizin için uygun olan egzersiz programını belirleyecektir. (10)

Romatoid Artrit Ameliyatı: İlaçlar eklem hasarını önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olmazsa, doktor hasar görmüş eklemleri onarmak için cerrahiyi müdahaleyi düşünebilir. Cerrahi, eklemi kullanma yeteneğini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ağrıyı azaltabilir ve deformiteleri düzeltebilir. (11)

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığını tedavi etmek için ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerini birleştiren iki yönlü bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Gut hastalığı ataklarının neticesinde ortaya çıkan ağrılar ve şişmenin kontrol altına alınması için izlenebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır:

 • En kısa zamanda bir antiinflamatuar bir ilaç alın
 • Buz kompresi uygulayın ve eklemi yüksekte tutmaya çalışın
 • Bol sıvı tüketin (alkollü veya gazlı içeceklerden uzak durun)
 • Doktorunuzu arayın ve randevunuzu alın
 • Rahatlayın (stres gutu ağırlaştırabilir)
 • Günlük aktivitelerinizde size yardımcı olması için arkadaşlarınızdan ve aile bireylerinizden yardım isteyin. (12)

Gut ameliyatı: Gut belirtileri 10 yıldan fazla bir süre tedavi edilmediğinde, ürik asit kristalleri enfeksiyona, ağrıya, basınca ve deforme olmuş eklemlere neden oluyorsa, doktorunuz bunları kaldırmak için ameliyat önerebilir. (13)

Artrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Artrit tanısı ve tedavisi için bir Romatoloji uzmanına (romatizmal hastalıklar uzmanı, romatolog) başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görülmesi durumunda ise ortopedik cerrahi uzmanına sevk edilebilirsiniz. (14)

Artrit Nedir?

Artrit, bir veya daha fazla eklemi etkileyen eklem iltihabı durumudur. Artritin ana belirtileri genellikle yaşla birlikte artan eklem ağrısı ve sertliktir. En sık rastlanan eklem iltihabı tipleri ise osteoartrit ve romatoid artrit olarak bilinmektedir.

Osteoartrit, kemiklerin uçlarını örten sert, kaygan doku olan kıkırdağın tahrip olmasına neden olmaktadır. Romatoid artrit ise öncelikle eklemlerin astarını hedef alan bir otoimmün bozukluktur.

Ürik asit kristalleri, enfeksiyonlar veya sedef hastalığı ya da lupus gibi altta yatan diğer hastalıklar hastalık, diğer artrit tiplerine yol açabilmektedir.

Artritin tedavisi artrit tipine bağlı olarak değişmektedir. Uygulanan tedavilerin hedefi ise eklem iltihabı belirtilerinin hafifletmek ve yaşam kalitesini artırma üzerinedir. (15)

Artrit Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Artrit Belirtileri

Artrit nasıl anlaşılır? Artrit belirtileri artritin tipine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Artrit başlangıcı ve ilerleyişinin en ortak belirtisi eklemlerde meydana gelen şişme ve ağrıdır. Diğer artrit belirtileri ise şunlardır:

 • Sabahın erken saatlerinde yaşanan eklem sertliği
 • Yorgunluk
 • Genel olarak iyi hissetmeme
 • Kilo kaybı
 • Hafif ateşler veya gece terlemesi
 • Ciltte döküntüler

Diğer yandan, bu belirtiler pek çok başka hastalığın belirtileri de olabilmektedir. Bu nedenle, ortaya çıkan belirtilerin artrit kaynaklı olduğundan emin olmakta fayda vardır. (16)

Artrit Belirtileri daha fazlası için

Artrit Nedenleri

Artrit neden olur? Artrit yani eklem iltihabının pek çok tipi ve pek çok nedeni bulunmaktadır, bu nedenle, artriti tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Artritin nedeni artrit tipine göre değişmektedir. Diğer yandan, en yaygın ve kabul gören artrit nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Yaralanma, dejeneratif artrite yol açabilmektedir.
 • Anormal bir metabolizma, gut ve psödoguta (yalancı gut) yol açabilmektedir.
 • Osteoartrit gibi kalıtımsal bir faktör sonucu oluşabilmektedir.
 • Lyme hastalığı gibi artrite yol açtığı bilinen enfeksiyonlar bulunmaktadır.
 • Lupus ve romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi disfonksiyonu sonucu artrit oluşabilmektedir.

Çoğu artrit tipi bir dizi faktörün bir kombinasyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan, bazen nedeni tam olarak belirtmek oldukça zordur ve ortaya çıkması önceden tahmin edilememektedir. (17)

Artrit Nedenleri fazlası için tıklayınız

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)