Aslanpençesinin faydaları nelerdir?


Latince ismi alchemilla vulgaris olan aslanpençesi bitkisi, özellikle dağlık bölgelerin yüksek rakımlarda yetişen bir yıllık otsu bir bitkidir. Ayrıca Ağustos ayına kadar Nisan’dan itibaren ormanlar, mera ve çayırlarda yetişmektedir. Aslanpençesi bitkisi çok uzun boylu değildir. Yaprakları dişli kenarlı, yarım bir daire biçimindedir. Küçük boyutlu sarımsı-açık yeşil renkte çiçekleri vardır. Tıbbi amaçlı olarak kullanıldığında, aslanpençesi bitkisi Temmuz ve Haziran ayında hasat edilir. (1)

Aslanpençesi eski çağlardan beri diüretik ve anti-enflamatuar etkili bir çay olarak kullanılmıştır. Bu yüzden modern zamanlarda kadınların kullanabileceğini doğal bir ilaç haline gelmiştir. Arap dünyasında kadınlar için bir güzellik toniği olarak kabul edilir ve bu boğaz enfeksiyonları, kesikler, sıyrıklar, sindirim sorunları ve ishal gibi birçok hastalık için sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı hem erkekler hem de kadınlar için yararlı olarak kabul edilmektedir. (2)

Aslanpençesinin sağlığa faydaları

Aslanpençesinin sağlığa olan faydaları

Sindirime destek olur: Araştırmalara göre, özellikle şeker hastalığı olan insanlar için, aslanpençesi çayı sindirim sorunları için bir çare olarak kullanılmaktadır. Aslanpençesi çayının içerdiği salisilik asit, mide ağrısı ve hazımsızlık ile ilişkili kramp için rahatlatma sağlayarak yardımcı olmaktadır. Aslanpençesi çayının bu konudaki diğer faydaları ise iştahı iyileştirilmesi, boğaz ağrısı ve ağzı tedavi etmesidir. (3)

Adet ağrılarını tedavi eder: Aslanpençesi çayı aybaşı sorunları veya kadınları etkileyen diğer hormona bağımlı koşullar için doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Bitki bilim için, aslanpençesi çayı yaygın olarak yaşanan menstrüel kramp, aşırı adet kanaması, endometriozis ve miyom tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitkisel ve halk arasında kullanılan tedavi yöntemi kas spazmları, ishal, mide bulantısı ve bazı gastrointestinal bozukluklar için de önerilmektedir. Ancak, bilimsel kanıtlar şu anda bu geleneksel kullanımları desteklemek için yeterli değildir. (4)

İshale iyi gelir: Şifalı bir bitki olarak aslanpençesinin en yaygın kullanımlarından biri, hafif akut, kronik ve belirsiz ishal tedavisidir. Geleneksel olarak, aslanpençesi çayı karaciğer bozuklukları nedeniyle oluşan kronik ishalin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Aslanpençesi ishal tedavisi için Alman Komisyon E tarafından onaylanmıştır. Aslanpençesi bitkisinin anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle ishal tedavisinde kullanıldığı vurgulanmıştır.

Ağız sağlığına destek olur: Aslanpençesi bitkisi yaralar ve morlukları iyileştirmek için geleneksel olarak kullanılmıştır. Bu bitki genellikle kanamayı durdurmak için iltihaplı yaralara sürülür. Aynı zamanda çay olarak kullanıldığında şiddetli tasfiyeyi azaltmaya yardımcı olur. Bir bitkisel aslanpençesi çayı, ayrıca ağız yıkamak için oldukça faydalıdır. Diş etlerindeki kanama, boğaz ağrısı ve ağız ülseri gibi durumların tedavisi için gargara olarak tüketilmektedir. (5)

Cilt problemlerini tedavi eder: Aslanpençesi bitkisi antioksidan açısından oldukça zengin olduğu için mucize bir bitki olarak nitelendirir. Bu özellikler, yaşlanmayı neden olan hastalıkları önler ve sağlıklı hale getirir. Eğer herhangi bir cilt hastalığı ya da cilt üzerinde meydana gelen hoş olmayan bir durum varsa ihtiyacınıza göre aslanpençesi bitkisini kullanabilirsiniz.

Saç sağlığına iyi gelir: Aslanpençesindeki yüksek antioksidanların içeriği sayesinde, serbest radikallerin serbest bırakılmasını engelleyerek sağlıklı hücreleri üretmek için kafa derisine yardımcı olur ve böylece saç köklerinin doğal büyümesini sağlar. Aslanpençesi bitkisini çay olarak tüketmek bu faydalarından yararlanmak için iyi bir yöntemdir. Yine aynı şekilde aslanpençesi çayı tüketmek içerdiği antioksidanlar nedeniyle çok etkili bir saç toniği olarak görev görmektedir. Böylece saçların daha sağlıklı uzamasını sağlamakta ve saçın doğal renginin korunmasını desteklemektedir.

Soğuk algınlık ve grip gibi hastalıkları önler: Aslanpençesi bitkisiyle ilgili yapılan yeni bir araştırmada, bu bitkinin ekstresini tüketmenin doğal bir zanamivirin inhibitör görevi gördüğü; bu nedenle aslanpençesi özünün H1N1, H3N2, H5N2 gibi enfeksiyonlara ve birçok alt tiplerine karşı önleyici bir faaliyette bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Uykusuzluğa iyi gelir: Aslanpençesi çayının stres bağlantılı olarak yaşanan uykusuzluk problemine yardımcı olduğu bilinmektedir. Uyku bozukluğu sorunundan muzdarip olan kişiler aslanpençesi çayını bir tedavi yöntemi olarak uygulayabilirler. (6)

Vajinal enfeksiyonlarla mücadele eder: Aslanpençesi vajinal akıntıları temizlemek için kullanılabilmektedir. Bir tamponu aslanpençesi tentürü için batırmak ve etkilenen bölgeye uygulamak yeterli olacaktır. Böylece bakteriyel vajinoz, maya enfeksiyonları ve diğer vajinal enfeksiyonların neden olduğu kaşıntının tedavisinde faydalı olabilmektedir. (7)

Kilo vermeye yardımcı olur: Aslanpençesi bitkisi kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Birçok Arap ülkesinde yıllardır kilo vermek için kullanılan aslanpençesi bitkisi, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için etkili olabilmektedir. Eğer kilo verme çabası içerisindeyseniz, yardımcı olarak bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Gastroenterit belirtilerini azaltır: Kaynamış su içinde 4 ya da 5 dakika boyunca beklettiğiniz aslanpençesi gastroenterit belirtileri hafifletmek için faydalı olabilmektedir. Ayrıca ishali engelleme, gastroenterit sorunları giderme ve sindirim teşvik etmek için son derece etkili olabilmektedir.

Ağrıları hafifletir: Aslanpençesi çay olarak tüketildiğinde hem içten hem de topikal olarak kullanılabilmektedir. Bu bitki potansiyel olarak birçok karın sorunlarını tedavi etmek için sindirim sistemini uyarmaktadır. Mide ağrılarının tedavisinde belirli ilaçlarla beraber kullanılma ihtimali de vardır. (8)

Aslanpençesinin cilde ve saça olan faydaları

Alchemilla vulgaris, çeşitli cilt, saç ve sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir mucize bitkidir. Aslanpençesi flavonoidler, tanen, mineral tuzlar ve salisilik asidin açısından zengin bir kaynaktır.

  • Aslanpençesi bitkisi yüzyıllar boyunca yaraları iyileştirmek için kullanılan bir bitki olmuştur. Kan akışını durdurmak ve sertleştirme işlemi başlatmak için oldukça etkilidir.
  • Hücre hasarını geciktirmek ve önlemek için aslanpençesi bitkisi sahip olduğu kaliteli antioksidanların varlığı ile oldukça faydalı olabilmektedir. Düzenli olarak kullanımında uzun vadede kırışıklıkların önlenmesi mümkündür.
  • Aslanpençesini kaynatmak egzama gibi hastalıklar ve ya arı sokması, böcek sokması ile oluşan kızarıklıkları hafifletmek için etkilidir. Bu durumlarda, tedavi için mükemmel bir cilt losyonu görevi görmektedir. Aynı zamanda da kesikler, yaralar, dış yaralar için iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
  • Aslanpençesi zengin tanen içeriği nedeniyle cildi sıkılaştırma özelliğine sahiptir.
  • Daha önce de belirtildiği gibi, aslanpençesi bitkisi antioksidanlar ile yüklüdür. Bu durumda, yaşlanmayı önlemektedir. Ayrıca cilt hastalıkları için kullanılabilmektedir.

 

  • Antioksidanların yüksekliği nedeniyle, serbest radikallere karşı sağlıklı hücreleri koruyabilen aslanpençesi bitkisi kafa derisini besleyerek saç köklerinin doğal yollarla büyümesini sağlamaktadır.
  • Tam bir saç toniği olarak kabul edilen aslanpençesi bitkisi saçın doğal renginin uzun bir süre korunmasını sağlamaktadır. Tüm bunlar için aslanpençesi bitkisini çay olarak tüketmek yeterli olabilmektedir. (9)

Aslanpençesinin zararları

Ağız yoluyla uygun şekilde tüketildiğinde aslanpençesi bitkisi çoğu insan için güvenli olarak kabul edilmektedir. Bazı Alman araştırmacılar olası karaciğer hasarı hakkında uyarmasına rağmen, diğer uzmanlar bu endişenin abartılı olduğunu düşünmektedir.

Aslanpençesinin cildi uygulanması durumunda tamamen güvenli olduğuyla ilgili yeterli bilgi yoktur.

Hamilelik ve emzirme: Hamilelik ya da emzirme dönemi içindeyseniz aslanpençesinin tamamen güvenli olduğuyla ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle, güvenli tarafta kalmak için uzak durmakta fayda vardır. (10)

Tavsiyeler

Şeker hastaları ve obeziteden muzdarip olanlar için tavsiye edilmektedir. Aynı çayı endişe ve kaygıyla mücadeleye yardımcı olmak için tüketmek istiyorsanız 5 ila 10 dakika demlenmeye bırakmalısınız.

Zayıf kaslar veya doğru beslenmesine rağmen kilo almayan çocuklar için günde en fazla 2 bardak aslanpençesi çayı içmeleri önerilmektedir.

Amenore durumlarında çay daha konsantre olmalı ve demleme süresi daha uzun (yaklaşık 15 dakika) olmalıdır.

Hafif adet bozukluklarının tedavisi için, 4-5 dakikalık bir infüzyon önerilmektedir.

Dışarıdan gargara olarak uygulamak için, bir bardak suyun içinde 3 kaşık aslanpençesi otu yumuşatılır ve suyu gargara olarak kullanılır. (11)