Astım Hastalığı Nedir?


Astım, akciğerlerinizden hava akışını yapan hava yollarını etkileyen bir hastalıktır. Bu kronik rahatsızlıktan muzdarip kişilerin (uzun süreli veya tekrarlayan) astıma sahip oldukları söylenebilmektedir.

Astımlı bir havayolunun iç duvarları şişmekte ve iltihaplanmaktadır. Bu şişme veya enflamasyon, solunum yollarını tahrişe karşı aşırı hassas hale getirir ve alerjik reaksiyona duyarlılığınızı arttırır.

İnflamasyon hava yollarının daralmasına neden olduğundan, iki akciğerin de daha az hava alması durumu yaşanır. Daralmanın belirtileri ise hırıltılı solunum (nefes alırken tıslama sesi), göğüs sıkışması, nefes alma sorunları ve öksürüktür. Astımlılar genellikle bu semptomları en sık gece vakti ve sabahın erken saatlerinde yaşarlar. (1)

Astımın Belirtileri

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde solunum zorluğu çekmek astım başlangıcının en belirgin belirtisidir. Daha şiddetli astımı olan bazı insanlar sıklıkla solunum sıkıntısı çekebilir.

Astım nasıl anlaşılır? Astımın en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Hırıltı (nefes alırken ıslık sesi)
 • Nefessizlik
 • Göğüste sıkışma
 • Öksürme

Bu semptomlar çeşitli koşullar nedeniyle de olabilir, ancak aşağıda sıralananların da olması durumunda astım olasılığı daha yüksektir:

 • Sık sık olur ve geri gelmeye devam eder
 • Gece vakti ve sabahın erken saatlerinde daha da kötüleşir
 • Bir astım tetikleyicisine tepki olarak ortaya çıkmaktadır (örneğin egzersiz veya bir alerjene maruz kalma (polen veya hayvan tüyü gibi))

Sizin veya çocuğunuzun astımı olabileceğini düşünüyorsanız ya da astımınız varsa ve belirtilerinizi kontrol altına almak istiyorsanız bir doktora danışmalısınız. (2)

Astım atağı nedir?

Astım atağı, belirtiler her zamankinden daha da kötü olduğunda ortaya çıkar. Aniden gelebilirler; hafif, orta veya şiddetli olabilirler. Astım atağı sırasında ne olur?

 • Solunum yollarınızdaki kaslar sıkışarak hava yolunu daraltır.
 • Hava yolundan daha az hava alınabilir.
 • Hava yollarının iltihabı artar ve hava yolunu daha da daraltır.
 • Havayollarında daha fazla mukus üretilmekte ve hava akışını daha da kötüleştirmektedir. (3)

Astım belirtileri detayları için

Astımın Nedenleri

Astım neden olur? Astımı olan insanlar, iltihaplı hassas hava yollarına sahipler ve semptomları belirleyen tetikleyicilere tepki vermeye hazırdırlar. Astım karmaşık olmasına rağmen, semptomların ortaya çıkabileceği iki ana yol vardır:

 1. Alerjik astım varsa, alerjiniz (alerjik reaksiyonu tetikleyen bir madde) ile temasa girdiğinizde belirtileriniz alerjik reaksiyonlardan kaynaklanır. Ortak allerjenler arasında polen, evcil hayvan tüyü ve ev tozu akarları bulunur.
 2. Alerjik olmayan astımınız varsa belirtileriniz, soluduğunuz bir tahriş ediciden veya başka bir faktörden kaynaklanır, ancak alerjik reaksiyonun kaynağı değildir. Ortak tahriş edici maddeler arasında sigara dumanı ve araba egzoz dumanları bulunur. Astım semptomlarını tetikleyebilecek yaygın faktörler arasında egzersiz, soğuk hava, soğuk algınlığı ve grip bulunmaktadır.

Astım belirtilerinize alerjik ve alerjik olmayan tetikleyicilerin neden olabilmesi olasıdır, bu da astımın alerjik astım ya da alerjik olmayan astım olduğunu belirlemektedir. (4)

Kimler astım riski altındadır?

Astımın nedeni bilinmese de oluşma riskini artırabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Ailenin astım öyküsü veya ilgili alerjik koşullar (atopik koşullar olarak bilinir) egzama, gıda alerjisi veya saman nezlesi
 • Başka atopik koşula sahip olma
 • Çocukluk çağında bronşit (çocukluk çağındaki yaygın bir akciğer enfeksiyonu) geçirme
 • Çocukken tütün dumanına maruz kalma
 • Hamilelik sırasında annenin sigara içmesi
 • Erken doğumla ya da düşük kilo ile doğmak (5)

Astımın nedenleri daha fazla detay için

Astımın Tedavisi

Astım nasıl geçer? Astım iyileştirilemese de, tetikleyicilerden kaçınarak ve ilaçların kullanımı ile kontrol edilebilir. Çeşitli astım ilaçları bulunmaktadır. Doktor hangisinin daha doğru olacağını belirlemektedir. Astımı kontrol etmek için kullanılan başlıca ilaç türleri şunlardır:

Önleyiciler: Bunlar genellikle şişlik azaltma ve vücudun tetikleyicilere tepkisini düşürme etkisi olan inhale kortikosteroid bir ilaçtır. Belirtileri önlemek için her gün düzenli olarak alınırlar.

Rahatlatıcılar: Bu inhale ilaçlar hava yolları kasının rahatlamasına, böylece daralmanın azaltmasına ve astım belirtilerini hafifletmesine yardımcı olur.

Belirti düzenleyiciler: Bunlar, uzun etkili nefes rahatlatıcılardır ve önleyici ile birlikte kullanılırlar. Hava yolu kaslarını rahat tutarak çalışırlar ve genellikle günde iki kez alınırlar.

Kombinasyon inhaletörleri: Kombinasyon inhaletörleri, önleyici ve semptom kontrolörü ilaçlarının tek bir cihazda toplanmış halidir.

Yukarıda bahsedilen ilaçlar inhale edildiğinden doğrudan akciğerlere gönderilir ve hemen harekete geçerler. Astım semptomlarının sıklığının ve şiddetinin artması, tedavi rejiminde bir değişiklik veya alınan ilaç miktarında bir artışa neden olabilir. Şiddetli astım atakları belirtilerinin kontrol altına alınması için hastanede tedavi gerektirebilir. (6)

Astım için hangi doktora gidilir: Astımınız varsa, bir sağlık uzmanı olarak astım uzmanını (solunum problemlerini anlayan ve astımı tedavi eden bir doktor) dikkatlice seçmek önemlidir. Bazı astım uzmanları şunlardır:

Alerji Uzmanı, İç Hastalıkları Uzmanı, Çocuk Doktoru, Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Pulmoner Rehabilitasyon Terapisti (7)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Astımın Tedavisi

Astıma Ne İyi Gelir?

Astım Bitkisel Tedavisi

Zencefil: Zencefil, astım da dâhil olmak üzere pek çok hastalık için iyi bilinen doğal bir tedavi yöntemidir. Araştırmacılar hava yolu inflamasyonunu azaltmaya ve havayolu kasılmalarını önlemeye yardımcı olabileceğini vurgulamaktadır.

Hardal yağı: Astım atağı geçirirken hardal yağı ile masaj yapmak solunum yollarını temizlemenize ve normal solunumu düzeltmenize yardımcı olabilir.

İncir: İncirlerin besleyici özellikleri solunum sağlığını geliştirir ve balgamı atmaya yardımcı olur, böylece de solunum zorluklarını hafifletir. (8)

Sarımsak: Sarımsak özü, astımın erken aşamalarında akciğerlerdeki tıkanıklığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Kahve: Kahve içerisindeki kafein, bir bronkodilatatör görevi görmesi nedeniyle astım ataklarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Sıcak kahve, hava yollarını rahatlatır ve temizlemenize yardımcı olur. Kahve ne kadar güçlü olursa, sonuç da o kadar iyi olur.

Okaliptüs: Saf okaliptüs yağı, dekonjestan özelliklerinden dolayı astım belirtileri için etkili bir tedavidir. Araştırmalar, mukusun parçalanmasına yardımcı olabilecek bir ökaliptol kimyasalına sahip olduğunu göstermektedir. (9)

Soğan: Soğanların antienflamatuar özelliklere sahip oldukları bilinmektedir ve hava geçitlerinin temizlenmesinde yararlı oldukları kanıtlanmıştır.

Meyve: Çilek, yaban mersini, papaya ve portakal gibi meyveler, astıma maruz kalmış insanlara fayda sağlamaktadır.

Balık: Somon, ton balığı ve sardalye gibi balıkları tüketmek astım probleminin tedavisinde gerçekten etkili olabilmektedir. (10)

Bal: Bal, solunum problemleri için bilinen en eski ve en doğal tedavi yollarından biridir. Balgamın boğazdan atılmasına ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

Zerdeçal: Zerdeçalın ana bileşenleri arasında kurkumin bulunur. Bu fitokimyasal, astımı hafifletmek için çok yararlıdır. Vücudun iltihap tepkisini modüle eder ve hava yollarının iltihaplanmasını hafifletir.

Lavanta yağı: Lavanta yağının hava yollarının iltihaplanmasını ve mukus üretimini kontrol ettiği gösterilmiştir. Hava geçitlerini rahatlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. (11)

Astım Evde Tedavi Yöntemleri

Masaj: Masaj, hava geçişinizi bloke eden ve nefes almanızı zorlaştıran tüm balgamda ve mukusta gerçekten rahatlama sağlayan eski bir tekniktir.

 • Biraz hardal yağı ya da açık tereyağı alın. Yapıştırmak için içine kaya tuzu ekleyin. Astım atağı geçirdiğinizde bu karışımla göğsünüzü ovabilirsiniz.
 • Hardal yağına biraz kâfur ekleyin. Göğsünüzü bu yağla masaj yapın. Balgamın gevşetilmesine ve pürüzsüz nefes almanıza yardımcı olur. Bu çare, astım saldırısı olduğunda yardımcı olabilir.
 • Susam yağını ısıtın ve bu yağla tuz karıştırın. Balgamın gevşemesine yardımcı olmak için göğsünüze bu sıcak tuzlu susam yağı ile masaj yapın. Buhar teneffüs ettikten sonra bunu yaparsanız, sizin için daha faydalı olur.

Buhar: Buhar teneffüsü, doktorunuzun göğsünüzü gevşetmek için önerdiği, göğsünüzü sıkılaştıran ve nefes almanızı zorlaştıran balgamı çözmektedir. Doğal maddeleri teneffüs için sıcak suya karıştırdığınızda, daha fazla yararlanabilirsiniz. İşte size doğal ev yapımı buharlaştırıcılar:

 • Frenk kimyonu tohumlarını sıcak kaynar suyla karıştırın. Sonrasında göğüs tıkanıklığından kurtulmak için buharı teneffüs edin.
 • Sıcak suya birkaç damla ardıç yağı dökün. Astım semptomlarından kurtulmak için buharı teneffüs edin.
 • Tencerede su kaynatın. Bu suya birkaç damla nane yağı ekleyin. Buharı teneffüs edin. (12)

Astıma ne iyi gelir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)