Avokado Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?


Hemen hemen çoğu insan avokadoyu sadece meyvesi tüketilen bir bitki olarak bilmektedir. Bu meyvenin şekli armuda benzemektedir, rengi yeşildir ve içinde büyük yuvarlak bir tohumu vardır. Sadece tohuma sahip olması nedeniyle etli, lezzetli ve taze olan bu avokado meyvesi toplumun oldukça favorisi haline gelmiştir.

Avokadonun kendisi genellikle gıda ürünü, içecek hatta tıbbi olarak kullanılmaktadır. Peki avokadonun da kendisi kadar yapraklarının da çok faydaya sahip olması yeterince biliniyor mu? Evet, özellikle insan sağlığı için avokado yaprakları oldukça faydalı olmakla beraber henüz pek de popüler hale gelmemiştir. Fakat bu yaprakların faydaları hiç de yabana atılacak gibi değildir. (1)

avakado yaprağı çayının sağlığa faydaları

Avokado Yaprağı Çayının Sağlığa Faydaları

Astıma iyi gelir: Astım rahatsızlığından muzdaripseniz avokado yaprağı bunun için bir çözüm olabilmektedir. 7 adet avokado yaprağını 3 bardak su ile kaynatın ve 1 yemek kaşığı buz ekleyin. Su kaynayıp yarıya kadar indiğinde avokado yapraklarını sudan çıkarın ve sıcakken yatmadan önce içmeniz faydalı olabilmektedir.

Bel ağrısını sakinleştirir: Eğer bel ağrısı gibi ağrı hissediyorsanız günlük aktiviteleri yerine getirebilmek için avokado yaprağı çayını deneyebilirsiniz. 5 adet avokado yaprağını 2 bardak suyla kaynatın, sonrasında süzün ve 1 bardak ayırın. Hafta boyunca geceleri uyumadan önce içildiği takdirde ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Gerginliği azaltır: Avokado yaprakları gerginlik duygusunu tedavi edebilmektedir. Eğer bu tarz ruhsal bir sıkıntınız varsa 9 adet doğranmış avokado yaprağını 3 bardak su ve zerdeçal ile kaynatın. Sonrasında bu karışıma tuz ekleyin. Kaynayan su yarıya gelene kadar bekleyin ve sonrasında çayı süzün. Stresli ve gergin hissettiğinizde uyumadan önce düzenli olarak bu karışımı tüketebilirsiniz. (2)

Böbrek sağlığını destekler: Avokado çayı böbrek hastalığı belirtilerini gidermek için faydalı olabilmektedir. Bu çay atıkların vücuttan atılmasını sağlama işlevi görmektedir, böylece yabancı maddelerden ve toksinlerden böbrekleri temizlemektedir. Yatmadan önce gün boyu tüketilen avokado çayı böbrek sağlığı için fayda sağlayabilmektedir.

Bakterilerle savaşır: Avokado çayı yaşanan bakteriyel bir enfeksiyondan kurtulmak için yardımcı olabilmektedir. Avokado bitkisinin yaprakları Staphylococcus, Pseudomonas, Proteus, Escherichea ve Bacillus isimli bakterileri öldürme yeteneğine sahip olduğu için tıbbi bir özellik olarak kabul edilmektedir.

Ağrıları hafifletir: Avokado bitkisinin yaprakları ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bu nedenle diş ağrısı, baş ağrısı, adet krampları ve bel ağrısı gibi ağrıların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Hatta bazıları migrenin hafifletilmesinde bile bir fincan avokado yaprağı çayının etkili olabileceğini iddia etmektedir. (3)

Dejeneratif hastalıklara karşı vücudu korur: Avokado yapraklarında osteoartrit gibi dejeneratif hastalıklardan vücudu ve mekanizmayı korumak için flavonol bileşenler içermektedir. Ayrıca erken yaşlanmayı da önleyerek vücuda fayda sağlayabilmektedir.

İdrar söktürücü özelliğe sahiptir: Avokado yaprakları bir idrar sökücü olarak görev görmektedir. Bu yapraklar quercetin maddesi içermektedir. Bu da diüretik özelliği taşıdığı anlamına gelmektedir. Metabolizmayı çalıştırarak atık ürünlerin idrar yoluyla atılmasını sağlamaktadır.

Kanseri önlemeye yardımcı olur: Avokado yaprakları çayı kanseri önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu yapraklar pinen ve limonen olarak bilinen kanser önleyici maddeler içermektedir. Böylece kanser hücrelerinin gelişimini devre dışı bırakmakta ve kemoprotektif olarak işlev görmektedir.

Cilt sağlığını desteklemektedir: Avokado yaprakları cilt sağlığını desteklemektedir. Bu yapraklar antioksidan özelliği içermektedir. Böylece cildi ve gözenekleri temizlemeye yardımcı olmaktadır. Eğer taze avokado yapraklarını lapa haline getirip 5-10 dakika boyunca cilde uygulayıp sonra suyla yıkarsanız cilde oldukça fayda sağlayacaktır.

Şişkinliğe iyi gelir: Avokado yaprakları quercetin etkisi içermektedir. Bu nedenle vücut mekanizmasındaki inflamatuar şişkinlikleri en aza indirebilmektedir. Avokado yapraklarını püre yapıp şişlik olan bölgeye uygulayıp sonrasında su ile yıkarsanız şişkinliğe olan faydalarından rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Diyabete iyi gelir: Avokado yaprakları kendiliğinden glikozit içerdiği için diyabet tedavisinde kullanılmaktadır. Glikozit vücudun şeker ihtiyacını gidermektedir. Aynı zamanda aşırı kalori almanıza sebep olan şeker tüketiminden sizi alıkoymaktadır. Bu neden avokado yaprağı çayı diyabetin tedavisinde çok kullanışlı olmaktadır.

Kolesterolü düşürür: Avokado yapraklarındaki limonen içeriğin kolesterol seviyelerini azaltmaya etki ettiği kanıtlanmıştır. Bu limonen maddesi etkili şekilde trigliserit ve total kolesterolü azaltmak için çalışmaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Avokado yaprakları çayının faydalarından biri ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Avokado yapraklarının tüketimi limonen içeriği sayesinde iştah kesici olarak çalışmakta böylece kilo almayı önlemektedir. (4)

Avokado Yaprağı Çayı Tarifi

Avokado yaprağı çayının hazırlanışı

Bu çayı yapmak için bir demliğin içine birkaç yemek kaşığı kurutulmuş avokado yapraklarını ekleyin ve üstüne 4 bardak kaynar suyu ekleyin. Bu çayı büyük bir kupa içinde de demleyebilirsiniz.

Sonrasında yaprakların iyice demlenmesi için 20 dakika boyunca bekleyin. Böylece hem sağlığa hem de güzelliğe olan faydaları iyice açığa çıkacaktır.

Hazırladığınız çaya bal ekleyip keyifle yudumlayabilirsiniz. Ayrıca pamuğu sıcak çayınızın içine batırıp cilde uygulayarak da kullanabilirsiniz. (5)

Avokado Maskesi Tarifi

1 adet tam olarak olgunlaşmış taze avokado tohumunu ve kabuğunu alın. Bir kase içinde krem haline gelene kadar ezin. 1 çorba kaşığı balı homojen bir hamur haline dönene kadar ilave edin. Cilde uygulayın ve 10-15 dakika boyunca kurumaya bırakın. Ilık suyla karışımı durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bu maske tarifi yüzünüze güzel bir parlaklık kazandırmak için oldukça faydalıdır. (6)

Avokado Yaprağı Çayının Zararları

Avokado yapraklarındaki toksitlenme söz konusu olduğunda dikkat edilmelidir. Yapılan bazı araştırmalar, avokado türlerine göre yapraklarının potansiyel toksit oluşturma özelliği taşıdığı vurgulanmıştır. Örneğin; bazı uzmanlar Guatemala avokadosunun yapraklarında toksit olma ihtimali olduğunu söylemektedir. Diğer yandan Meksika avokado bitkisi güvenli olarak kabul edilmektedir. Guatemala avokadosu kullanıldığı takdirde bazı uzmanlar ise yapraklarının büyük miktarlarda tüketilmesiyle toksitlenme olasılığı oluştuğunu belirtmiştir. (7)

Hamilelikte ve emzirme döneminde tüketimi: Avokado yaprağı çayının hamile ve emziren kadınlarda tüketimi tavsiye edilmemektedir. (8)

Tavsiyeler

Hazırlanan avokado yaprağı çayının günde 1 ya da 2 kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir. (9)

Böbrek taşı için kullanılıyorsa eğer; avokado yaprağı infüzyonunun ya da çayının günde 2 kez sabah akşam 100ml miktarı geçmeyecek şekilde tüketilmesi önerilmektedir. (10)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)