Ayak Ağrısı Nedenleri


Ayak ağrısı neden olur? Ayaklar yaralanmalara karşı oldukça savunmasızdır. Bu nedenle, pek çok yaralanmadan ve travmadan etkilebilmektedir. Birçok nedeni olabilen ayak ağrısı sistemik hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. (1)

Ayak ağrısı nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Ayak Yaralanmaları

Ayak ağrısının sık olarak görülen nedenleri genellikle ayak yaralanmalarıdır. Bazı örnekleri şunlar olabilmektedir:

  • Burkulmalar veya gerilmeler: Ayak bağlarının gerilmesi veya yırtılması ayakta iltihaplanmaya ve hassasiyete neden olabilmektedir.
  • Kırıklar: Ayaklardaki kırık veya kırık kemikler oldukça ağrı verici olabilmektedir.
  • Aşil tendon rüptürü veya tendiniti: Topukta meydana gelen herhangi bir yırtık veya yırtılmış bir Aşil tendonu topukta ağrı ve tutukluğa yol açabilmektedir.
  • Ayağa batan nesneler: Ayağa batan kıymık veya diken gibi bir pek çok sivri nesne de ayak ağrısına yol açabilmektedir.

Ayak burkulmalarından ya da gerilmelerinden genellikle spor yapan insanlar etkilenmektedir. Aniden yön değiştirme, ani hareket yapma ya da zorlayıcı hareketler yapma ayak burkulmasına yol açabilmektedir. (2)

Bünyon

Bünyon, ayak parmağının kenarında meydana gelen kemik çıkıntısıdır. Oldukça ağrı verici olabilen bünyon, beraberinde kızarıklık ve şişkinliği de yol açmaktadır.

Bünyonlar, kemiklerin yanlış hizalanması nedeniyle gelişmektedir. Genellikle küçük veya büyük başparmağın şişmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Yanlış ayakkabı seçimi (dar ayakkabı) ve zorlayıcı aktiviteleri uzun bir süre boyunca yapmak bünyon gelişimine neden olabilmektedir. Düz taban veya artrit gibi belirli ayak koşulları geçmişi olan kişilerin bünyon geliştirme riski çok daha yüksektir. (3)

Plantar Fasiit

Ayakta ayak tabanında bulunan ve ayağı destekleyen plantar fasya isimli fibröz bir doku yer almaktadır. Bu doku iltihaplandığında plantar fasiit isimli durum meydana gelmektedir. Sonuç olarak da ayak tabanında ve topuğunda şiddetli ağrı hissedilmektedir. (4)

Topuk Dikeni

Topuk dikeni, kalsiyum kristallerinin topuk kemiğinde birikmeye başlayarak kemiksi bir çıkıntı oluşturması sonucunda meydana gelmektedir. Plantar fasiit de topuk dikeni nedenleri arasında bulunmaktadır. Topuk dikeni olan kişi yürürken kötüleşen şiddetli bir ayak ağrısı yaşamaktadır.

Osteoartrit

Osteoartrit ayak ve ayak bileğini etkilediği takdirde, ayak ağrısı yaşanabilmektedir. Bu durum eklemlerdeki aşınma ve yıpranma ile ilgili değişiklikleri ifade etmektedir. Eklemler arasındaki iltihaplanma eklemlerin zamanla deforme olmasına ve birbirine sürtünmeye başlamasına yol açmaktadır. Eklemlerde ağrı, hassasiyet, sertlik ve şişkinlik meydana gelmektedir. (5)

Gut Hastalığı

Gut, kanda aşırı derecede yüksek ürik asit birikmeye başladığında meydana gelen bir artrit türüdür. Asit birikimi sonucu gelişen kristaller ayaktaki eklemlerin yakınında oluştuğunda, birkaç gün sürebilen ciddi ayak ağrısı ve iltihabına yol açabilmektedir. (6)

Ödem

Ayağın şişmesi ya da diğer adıyla ödem yapması, ayak ağrısına yol açabilmektedir. Ödem ayaklarda ya da alt bacaklarda ortaya çıkan sıvı birikmesidir.

Diyabet

Diyabet vücudu pek çok açıdan etkileyebilen bir hastalıktır. Ayak problemlerine yol açması da olasıdır. Diyabetin kontrol altında tutulmaması ayaklardaki sinirlerin ve kan damarlarının hasar görmesine neden olabilmektedir. Bu durumda ayaklarda nöropatik ağrı hissedilebilmektedir. (7)

Aşil Tendonu

Aşil tendonu baldır kasını topuğun arkasına bağlamaktadır. Özellikle fiziksel antrenmana alışkın olmayan kişilerin çok fazla yürümesi veya koşması aşil tendonu tahriş edebilmektedir. Dik bir yokuşta veya engebeli arazide yürümek de tendonun üzerinde ciddi bir yük oluşturarak alt bacakta ağrının meydana gelmesine neden olabilmektedir. (8)

Çekiç Parmak

Çekiç parmak durumu orta eklemde kalıcı bir ayak bükülmesini ifade etmektedir. Destekleyici bir tendonun dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Çekiç parmak geliştirmek için belirli bir cinsiyet veya yaş eğilimi bulunmamaktadır.

Morton Nöroma

Ayak ağrısının nedenlerinden biri de Morton Nöroma hastalığıdır. Ayak tabanındaki sinirlerine sıkışması ve kalınlaşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Muhtemelen ayak yapısı ya da giyilen yüksek dar ayakkabılar nedeniyle kadınlarda erkeklerden on kat daha fazla görülmektedir. (9)

Siğil (Verruka)

Halk arasında siğil olarak bilinen verruka, ayaklarda da meydana gelebilen küçük beyaz renkteki cilt büyümeleridir. Genellikle tabanlar üzerinde geliştiği için, yürüme, koşma gibi egzersizler sırasında oldukça ağrı verici olabilmektedir. (10)

Nasır

Ayakta meydana gelenler nasırlar ortak ayak ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Cilt üzerinde aşırı baskı nedeniyle gelişen nasırlar, üstüne kuvvet uygulandığında oldukça ağrı verici olabilmektedir. Genellikle, ayak tabanlarında oluşmaktadır. (11)

Ayak Tırnağı Batması

Ayak tırnakları çevresinde bulunan ete battığı zaman, o bölgelerde şişkinlik, kızarıklık ve yoğun bir ağrı hissedilmektedir. Tırnak altında kanamanın meydana gelme olasılığı da oldukça yüksektir.

Ayak Tırnağı Mantarı (Onikomikoz)

Ayak parmağı tırnağında gelişen tırnak mantarı genellikle ağrılı ve semptomatik değildir. Ancak, uzun süre boyunca tedavi uygulanmaması zaman zaman ağrı hissedilmesine yol açabilmektedir. (12)

Ayak Ağrısı Nedir?

Ayaklar karmaşık bir kemik, bağ, tendon ve kas yapısından oluşmaktadır. Vücudun ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olan ayaklarda meydana gelen herhangi bir yaralanma hayatı olumsuz etkileyen ayak ağrısına yol açabilmektedir. (13)
Ayak ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Ayak Ağrısı Belirtileri

Ayak ağrısı nasıl anlaşılır? Ayak ağrısının ana belirtisi ayağın herhangi bir yerinde hissedilen ağrıdır. Bu yer topuk, ayak tabanı ya da ayak üstü olabilmektedir. Ağrıyla birlikte hassasiyet, şişkinlik, kısıtlı hareket imkânı ve yürüme zorluğu da meydana gelebilmektedir. (14)
Ayak ağrısı belirtileri hakkında  daha fazla bilgi için

Ayak Ağrısı Tedavisi

Ayak ağrısı nasıl geçer? Ayak ağrısı genellikle evde tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir. Bazı yöntemler arasında ayağı dinlendirme, buz kompresi uygulama, ağrı kesici ilaçlar alma ve germe egzersizleri bulunmaktadır. Ayaktaki ağrının nedenine bağlı olarak diğer tıbbi tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. (15)

Ayak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak ağrısı tanısı ve tedavisi için ortopedi bölümüne başvurulmaktadır. (16)
Ayak ağrısı tedavisi hakkında detayı için bakınız

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)