Ayak Ağrısı Tedavisi


Ayak ağrısı nasıl geçer? Ayak ağrısı için uygulanan tedavi, büyük ölçüde ağrının nedenine ve ağrının gerçekleştiği yere bağlı olarak değişecektir. Örneğin, plantar fasiit gibi durumlar nedeniyle gelişen ayak ağrısında, tedaviler germe, splintleme ve fizik tedavi olacaktır. Düz ayaklar gibi koşullar içinse, odaklanmış fizik tedavi ile birlikte tabanlık önerilebilmektedir. Ayak ağrısı için tedavi, ayağa oturan düzgün ayakkabılardan ameliyata kadar değişebilmektedir. (1)

Ayak ağrısı tedavisi daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Ayak Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Basit nedenlerden kaynaklanan ayak ağrısını evde tedavi yöntemleriyle hafifletmek mümkündür ancak ayağınızı yaraladıysanız, ayak gözle görülür şekilde deforme olmuşsa veya aşırı derecede şişmişse ya da şeker hastalığınız varsa evde tedavi yöntemlerini denememelisiniz. Her zaman öncelikle bir uzmana danışmalısınız.

Ayak ağrısını hafifletebilecek bazı evde tedavi yöntemleri şunlardır:

Dinlenme, buz kompresi, ayağı bandajlama ve yükseltme: Yatağa veya kanepeye uzanın, ayağınızı (çok sık değil) bir sıkıştırma bandajına sarın, yastıkların yardımıyla ayağı yükseltin. Buz uygulayabilirsiniz. Böylece ayaktaki şişkinlik ve ağrı da hafifleyebilmektedir.

Ayak masajı: Ağrıyan ayağınıza masaj yapabilirsiniz. Bu kasların gevşemesine ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olabilmektedir.

Ağrı kesiciler: İbuprofen veya naproksen sodyum gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ayak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Epsom tuzu: Ayaklarınızı rahatlatmak için Epsom tuzu banyosundan faydalanabilirsiniz. Bir küvete doldurduğunuz ılık suyun içine Epsom tuzu ekleyip ayaklarınızı bu suda 20-30 dakika boyunca bekletebilirsiniz. (2)

Tavsiyeler

Ayağa oturan ayakkabılar giyin: Yüksek topuklu ayakkabılar yerine ayağınızı rahat ettiren ayakkabılar tercih edin. Ayakkabının içinde bütün parmaklarınızı rahat ettirecek kadar yer olması önemlidir. Ayakkabı ayağınızı sıkıştırmamalı ya da yürürken ayağınızdan çıkacak kadar gevşek olmamalıdır.

Düzenli olarak ayaklarınızı yıkayın: Ayaklarınızı ılık (sıcak değil) su ve yumuşak bir sabunla yıkayın. Özellikle ayak parmakları arasının iyice kuruduğundan emin olun. Dilerseniz losyon da uygulayabilirsiniz.

Ayak tırnaklarınızı kesin: Tırnak batmasını önlemek için tırnaklarınızı uygun biçimde kesmeye özen gösterin. (3)

İlaç Tedavisi

Ağrıyı hafifletmek, iltihabı azaltmak, kemik kaybını yavaşlatmak, iltihaplı hastalığın seyrini değiştirmek veya eklem hasarını önlemek için kullanılan ilaçlar ayak ağrısı tedavisinin önemli bir parçasıdır.

Artrit ve ayakları etkileyen diğer sorunları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar büyük ölçüde artrit veya teşhis edilen ilgili duruma bağlı olarak değişmektedir. Artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç türleri:

 • Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar
 • Kortikosteroidler
 • Analjezikler
 • Hastalık modifiye edici anti romatizmal ilaçlar
 • Gut ilaçları
 • Biyolojik yanıt değiştiricileri
 • Osteoporoz ilaçları (4)

Hareket Kontrolü

Bazı vakalarda ayak ağrısının tedavisi belirli bir süre boyunca ayağı hareketsiz kalacak şekilde sabitlemektir. Böylece ayak dokuları iyileşme fırsatı bulabilmektedir. Ayağı sabitlemeye çalışırken atel, ortez, alçı veya çizme kullanılabilmektedir. (5)

Ayak Ağrısı Ameliyatı

Ciddi ayak ağrısı olan bazı hastalar için, özellikle yürümeleri veya diğer aktiviteleri yapması da engelleniyorsa, cerrahi işlemler gerekli olabilmektedir. Uygulanabilecek bazı cerrahi seçenekler şunlardır:

 • Kırık onarımı
 • Artroskopik debridman
 • Ortak füzyon
 • Osteotomi

Uygun prosedür, spesifik duruma ve ayak ağrısının durumuna bağlı olarak değişmektedir. Rehabilitasyon tedavisinin cerrahi prosedürünü izlemesi hastanın iyileşmesini desteklemesi önemlidir. (6)

Ayak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak ağrısı tanısı ve tedavisi için ortopedi bölümüne başvurulmaktadır. (7)

Ayak Ağrısı Nedir?

Ayaklar karmaşık bir kemik, bağ, tendon ve kas yapısından oluşmaktadır. Vücudun ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olan ayaklarda meydana gelen herhangi bir yaralanma hayatı olumsuz etkileyen ayak ağrısına yol açabilmektedir. (8)
Ayak ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Ayak Ağrısı Belirtileri

Ayak ağrısı nasıl anlaşılır? Ayak ağrısının ana belirtisi ayağın herhangi bir yerinde hissedilen ağrıdır. Bu yer topuk, ayak tabanı ya da ayak üstü olabilmektedir. Ağrıyla birlikte hassasiyet, şişkinlik, kısıtlı hareket imkânı ve yürüme zorluğu da meydana gelebilmektedir. (9)
Ayak ağrısı belirtileri hakkında  daha fazla bilgi için

Ayak Ağrısı Nedenleri

Ayak ağrısı neden olur? Ayak ağrısı aşırı zorlayarak yaralama (koşma ve diğer aktiviteler nedeniyle) ya da doğrudan ayağı etkileyen yaralanmalar sonucunda meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte, pek çok altta yatan nedenden ya da hastalıktan dolayı da gelişebilmektedir. (10)
Ayak ağrısı nedenleri hakkında daha fazla detay için

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)