Ayak Kaşıntısı Nedenleri


Ayak kaşıntısı neden olur? Ayak kaşıntıları ayakların çok fazla baskı altında kalması sonucu kaşınır. Örneğin ayaklar uzun süre ve sıcak bir ortamda vücut ağırlığını taşımak zorunda kaldığında ayaklarda bir basınç meydana gelir. Bu basınç, ciltte kuruluğa ve tahrişe neden olabilir. Kaşınmayı tetikleyen bir başka neden de mantar enfeksiyonları gibi cilt sorunlarıdır. Çeşitli kronik hastalıklar ve stres gibi koşullar da kaşıntı gibi rahatsızlıklara yol açabilirler. Ayak kaşıntısının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Cilt kuruluğu

Cildin az nemlenmesi ya da stres gibi koşullar, ayaklardaki kaşıntıyı daha da artırır. Cilt kuruluğu aynı zamanda yaşlanma ile, bazı vitaminlerin eksikliği ile, besin değeri zengin olmayan bir diyetle ya da çeşitli cilt temizleyicileri nedeniyle oluşabilir.

Yağ bezleri bulunmayan ayaklarda cilt kuruluğu daha yaygındır. Ayak tabanları vücudun diğer bölümlerine göre daha kalındır ve uzun süre basınç ya da sürtünmeye maruz kaldıklarında kalınlaşabilir ve sertleşebilirler. Özellikle kış mevsimlerinde çatlakları önlemek için düzenli olarak krem veya losyon kullanılmalıdır.

Mantar enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları ayaklarda pullu bir döküntüye neden olurlar. Bu döküntüler deride şiddetli kaşıntılara yol açarlar. Daha çok ayak parmakları arasında gelişen mantar enfeksiyonları kabarcıklar ya da iltihaplı döküntüler şeklindedir. Kaşıntıyı azaltmak için mantar önleyici ilaçlar ya da topikal kortikosteroidler kullanılabilir. (1)

Cilt problemleri

Ayak kaşıntısı egzama (atopik dermatit) gibi altta yatan bir cilt problemi nedeniyle ortaya çıkabilir. Egzama kalıtsal olabileceği gibi stres nedeniyle de ortaya çıkabilir. Çevresel koşullar egzamayı şiddetlendirerek ayak kaşıntılarının artmasına yol açabilir. Ayakların nemsiz kalması ya da aşırı sıcağa maruz kalması, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur.

Hastalıklar

Karaciğer hastalıkları, nefrolojik hastalıklar, tiroid bezi rahatsızlıkları, kanser ve diyabet gibi problemler bağışıklık sisteminin verdiği tepkilere bağlı olarak ayaklarda kaşıntıya yol açabilir.

Kimyasal tetikleyiciler

Deterjanlar, çeşitli ilaçlar ya da cildi tahriş edebilecek maddeler ayakların kızarmasına, döküntülere ve kaşınmasına yol açabilir. Ayakları hassas olan kişilerde tırnak bakım ürünlerindeki kimyasallar ya da merhemlerde kullanılan neomisinler kaşıntıları şiddetlendirebilir. (2)

Ayak Kaşıntısı Nedir?

Ayak kaşıntılarının ortaya çıkma nedenleri oldukça farklı olabilir. Ayak derisini tahriş eden alerjenler, böcek sokmaları ya da mantar enfeksiyonları kaşıntıları tetikleyebilir. En çok görülen dermatolojik rahatsızlıklardan biri olan ayak kaşıntıları, altta yatan kronik hastalıkların da habercisi olabilir.

Kaşıntı nedeniyle ayaklar şişebilir, ağrıyabilir, döküntüler ortaya çıkabilir ya da çatlaklar meydana gelebilir. Kaşınan bölge tedavi edildikçe kabuklaşır. Kabuklaşan yarayı kaşımazsanız iyileşme süreci daha da hızlanır.

Cilt kuruluğu varsa ve çok fazla su içilmiyorsa deride çatlaklar görülebilir. Çatlayan derideki kaşıntıların artmasına sebep olur. Ayrıca kontrolsüz ilerleyen şeker hastalığı ya da kanser gibi kronik rahatsızlıklar bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle kaşıntıları artırabilir. (3)
Ayak kaşıntısı nedir hakkında daha fazlası için

Ayak Kaşıntısı Belirtileri

Ayak kaşıntısı nasıl anlaşılır? Ayak kaşıntısı başlangıcı aşağıdaki durumlarda anlaşılabilir:

  • Ayağın alt kısmının kuruması
  • Ayaklarda sıvı dolu kabarcıkların oluşması
  • Döküntü, kızarıklık ve iltihaplı bölgelerin ortaya çıkması
  • Beyaz veya koyu renkli lekeler

Diyabetin kontrol altına alınmaması halinde ayak tabanlarında hiçbir belirti olmadan kaşıntı meydana gelebilir. (4)
Ayak kaşıntısı belirtilerinin detayı için bakınız

Ayak Kaşıntısı Tedavisi

Ayak kaşıntısı nasıl geçer? Ayak kaşıntılarını tedavi etmek için kaşıntı önleyici kremler gün içinde birkaç kez kullanılmalıdır. Banyodan hemen sonra ve yatmadan önce kremlerin sürülmesine özen gösterilmelidir. Vazelin ya da hipoalerjenik losyonlar kaşıntıları azaltmada oldukça etkilidir.

Antihistaminik ilaçlar alerji nedeniyle oluşan kaşıntıları yok edebilirler. Kaşıntıyı önlemek için uygulanabilecek diğer tedavi şekilleri kortikosteroidler, oral ilaçlar ve fototerapidir. (5)

Ayak kaşıntısı için hangi doktora gidilir? Cilt hastalıkları uzmanları, ayak kaşıntıları tedavisinde gidilebilecek doktorlardır.
Ayak kaşıntısı tedavisi hakkında  detaylı bilgi için bakınız

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak kaşıntısı bitkisel tedavisi: Yabanmersini, limon suyu, Aloe vera suyu, papatya çayı, elma sirkesi, üzüm çekirdeği ve safran gibi bitkiler, kaşıntıları azaltmak için kullanılabilen bitkilerdir. (6)

Ayak kaşıntısı evde tedavi yöntemleri:

  • Ayak kaşıntılarını önlemek için ayak temizliğine dikkat etmek gereklidir.
  • Ayak derisini tahriş edebilecek kimyasal maddelerden kaçınılmalı, yumuşak bir sabun ile ayaklar yıkanmalıdır.
  • Ayaklar düzenli olarak ılık su ile temizlenmelidir.
  • Deride kaşıntıya yol açabilecek sentetik kumaşlardan üretilen çoraplar giyilmemelidir. Bunun yerine pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.
  • Kaşıntıyı hafifletmek için kaşınan bölgeye serin bir bez veya biraz buz yerleştirin. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)