Ayak Kaşıntısı Tedavisi


Ayak kaşıntısı nasıl geçer? Ayak kaşıntısı tedavisi altta yatan neden saptandıktan sonra çeşitli ilaçlarla yapılabilmektedir. Kaşıntıyı önlemek için en çok reçete edilen ilaçlar; antihistaminikler ve kortikosteroidlerdir.

Antihistaminikler: Bu ilaçlar histamin reseptörlerini bloke eder. Farklı etkilere sahip 2 tip histamin reseptörü vardır. H1 reseptörleri, kılcal damarların genişlemesini ve damarların daralmasını kontrol ederler. Bu reseptörler kızarıklık, ürtiker (kurdeşen) veya nefes darlığı gibi semptomların ortaya çıkmasını engeller.

Kortikosteroidler: Steroidler inflamasyonu ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olurlar. Özellikle alerjik reaksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılarda topikal kortikosteroidler kullanılabilir. (1)

Oral ilaçlar: Fluoksetin (Prozac) ve sertralin (Zoloft) gibi geri alım inhibitörleri olarak adlandırılan antidepresanlar, bazı kronik kaşıntı türlerinin hafifletilmesinde yardımcı olabilir.

Işık terapisi (fototerapi): Fototerapi, ayaklardaki kaşıntı geçene kadar belli bir süre ayakların ışığa maruz kalmasını gerektirir. Girilecek seans sayısı kaşıntının şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir. (2)

Ayak kaşıntısı için hangi doktora gidilir? Ayak kaşıntıları ciltte oluşan sorunlar nedeniyle ortaya çıktığı için ilk olarak Cilt Hastalıkları doktorlarına gidilmelidir.

Ayak Kaşıntısı Nedir?

Ayak kaşıntısı mantar enfeksiyonları, çeşitli kronik hastalıklar, stres ya da böcek ısırıkları gibi pek çok farklı nedenle ortaya çıkan dermatolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kimi insanlarda kaşıntı sonrası döküntüler meydana gelirken, kimilerinde kızarıklık ve şişlik oluşur. Yüzme havuzu ve soyunma kabinleri gibi ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla yüründüğünde mantar enfeksiyonu kapma olasılığı çok yüksektir. Mantar enfeksiyonları nedeniyle kaşınan ayaklar topikal kremlerle kolayca tedavi edilebilir.

Diyabet sorunu olan ya da HIV enfeksiyonu olan kişilerde mantar enfeksiyonu riski oldukça yüksektir. Çok fazla antibiyotik kullanımı da ayaklarda kaşıntı gibi semptomların gelişmesine yol açabilir.

Ayak kaşıntıları genellikle basit nedenlerle ortaya çıkar ve çok ciddiye alınmazlar. Ancak şiddetli ve uzun süren kaşıntıların altta yatan nedenleri araştırılmalıdır. Ciddi bir gıda alerjisi ya da karaciğer problemleri gibi kronik sorunlar da ayak kaşıntılarını tetikleyebilir. Bazı kaşıntılar nefes almayı engelleyen, şişliklere yol açan, bayılma ve kusmalar gibi komplikasyonlara neden olan anafilaktik reaksiyonların sonucu olabilir. (3)
Ayak kaşıntısı nedir hakkında daha fazlası için

Ayak Kaşıntısı Belirtileri

Ayak kaşıntısı nasıl anlaşılır? Ayak kaşıntısı başlangıcı küçük bir alanda kızarıklık şeklinde ya da hiç belirti vermeden meydana gelebilir. Ayak kaşıntısının en sık görülen belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Ayak Kaşıntısı Nedenleri

Ayak kaşıntısı neden olur?

 • Egzama ve sedef hastalığı gibi otoimmün hastalıklar cilt hücrelerinin hızlı büyümesine ve deri üzerinde birikmesine neden olurlar.
 • Böcek ısırıkları, ayaklarda histamin salınımını tetikleyerek iltihaba yol açabilirler.
 • Cilt kuruluğu, ayaklar yeterince nemlendirilmediğinde ortaya çıkar. Yeterince su içmemek ya da diüretik kullanımı cilt kuruluğuna yol açabilir.
 • Sabunlar, kozmetik ürünler ya da kimyasal alerjenler deride kaşıntılara neden olabilir.
 • Karaciğer veya böbrek hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar ayaklarda kaşıntıya yol açabilir. Böbrekler düzgün çalışmadığında sıvı ve atık birikmesi şiddetli kaşıntıları tetikleyebilir.
 • Hipotiroidizm veya yetersiz bir tiroid bezi, ayaklar da dahil olmak üzere vücudun her yerinde kaşıntıya neden olabilir.
 • Şeker hastalığı olan kişilerde yüksek kan şekeri ayaklar da dahil olmak üzere kuru ve kaşıntılı cilde yol açabilir. Ayrıca diyabetli insanların ayaklarındaki açık yaralar, mantar enfeksiyonu gibi pek çok dolaşım sorunlarına neden olabilir.
 • Lösemi, lenfoma ve cilt kanseri de ayaklarda nadiren de olsa kaşıntı gibi problemleri ortaya çıkarabilir. (5)
  Ayak kaşıntısı nedenleri hakkında daha fazla detay için

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak kaşıntısı bitkisel tedavisi: Antibakteriyel ve anti alerjik özellikleri olan bitkiler ayak kaşıntısına iyi gelmektedirler. Bu bitkilerin başında sarımsak, Aloe vera, nane yaprağı ve sirke gelmektedir. (6)

Ayak kaşıntısı evde tedavi yöntemleri:

 • Ayakkabı ya da çorap giymeden önce ayaklar her gün yıkanmalı ve iyice kurutulmalıdır. Mümkünse mantar önleyici kremler ya da merhemler sürülmelidir.
 • Çorap ya da havlu gibi kişisel eşyalar paylaşılmamalıdır.
 • Pamuklu veya yünlü çoraplar giyilmelidir. Yaz mevsimi gibi sıcak havalarda günde iki kez çoraplar değiştirilmelidir.
 • Sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabılar giymekten kaçınılmalıdır. Bunun yerine deri ayakkabılar giyilebilir. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)