Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir


Eve girdikten sonra halıları yıkamak zorunda mı kalıyorsunuz? O zaman ayak kokusu sorunu yaşıyorsunuz. Ama üzülmeyin bunun tedavisi de var. Ayak kokusu hoş olmayan hatta utandırıcı durumlarla başbaşa kalmaya neden olabiliyor. Birçok kimsede sirke kokusuna benzer kokuya neden olabiliyor. Ayak kokusu cildinizde terin bakterilerle buluşması sonucu oluşur. Aslında ter tek başına koku yapmaz. Cildimizde 250.000 üzerinde bakteri olduğunu düşünürsek kokunun bu kadar berbat olması biraz normal gibi.


ayak kokusuna ne iyi gelir

Ayak Kokusu Neden Kaynaklanır?

Ayaklarda en çok nem bakteri oluşumunu arttırır. Eğer ayaklar havalandırılsa bakteriler fazla olmaz. Ayaklar sürekli nemli kaldığında bakteri sayısı giderek artar hatta derinin altına kadar gidebilir. Böylece ayakların terlemesiyle birlikte koku oluşur. Ayak kokusunun temel nedeni budur ama başka nedenleri de yok değil.

 • Hiperhidroz (terli ayaklar)
 • Stres
 • İlaçlar
 • Alkol ve uyuşturucu
 • Hormon değişiklikleri ( ergenlik dönemi dahil)
 • Menopoz
 • Kötü hijyen

Ayak kokusunu gidermek için pratik önlemler almak mümkün, aşağıda sıraladığımız gibi:

 • Sabunlu su ile günlük olarak yıkayın.
 • Tırnakları düzenli kesin.
 • Her zaman temiz sentetik çorap giyin.
 • Dezenfekte sprey kullanın.
 • Ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutun.
 • Mümkünse yedek ayakkabınız olsun, sık sık değiştirin ve ayakkabının havalanmasını sağlayın.
 • Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın.
 • Bakterileri öldürmek için ayakkabıya kabartma tozu serpin.
 • Ayak yıkandıktan sonra günlük çinko ve hint yağı kremi uygulayın.
 • Ayaklarınız için koku giderici tozlar kullanın.

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız kendiniz tedaviye başlamadan önce bir podiatrist görmeye düşünmelisiniz. Uzmanı tarafından hastalığın belirlenmesi aynı şekilde tedavi tevsiye etmesi en doğru yöntemdir. Doktor tarafından tavsiye edilen tedaviden sonra aşağıda paylaştığımız doğal tedavi metodlarını uygulayabilirsiniz.


Ayak Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Evet, yukarıda kısmen ayak kokusunu geçirecek bazı önerilerde bulunduk;  kremler, dezenfekte sprey, ayakkabı ve çorapların temiz olması, hijyen, her gün suyla yıkamak. Bunların yanında bazı tıbbi müdahalelerde yapılmaktadır, mesela ayaklara hafif elektrik vermek gibi ama sevindirici kısmı ise ayak tedavisinin doğal tedavi yöntemleri de var. Şimdi bunları inceleyelim.

Soda: Karbonat tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat, ayak kokusunu ortadan kaldırmak için etkili bir çözümdür. Bu bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ilık suya kabartma tozu (1 litre su  için 1 çorba kaşığı) ekleyin ve yaklaşık bir hafta boyunca her gece 15 ila 20 dakika içinde ayaklarınızı ıslatın. Bunun yanında tozu ayakkabınıza serpebilirsiniz. Sodanın diğer faydalarını incelemek için buraya tıkayınız.

Lavanta Yağı: Lavanta yağının faydaları hakkında daha önce yazı yazmıştık. Lavanta yağı çok güzel kokmasının yanında bakterileri de öldürür. Bunun yanında ayak kokusuna neden olan mantarları öldürücü etkisi vardır.

Ilık suya lavanta esansiyel yağı birkaç damla koyun.

15 ila 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.

Birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Şap: Şap tozunun antiseptik özellikleri vardır. Bu nedenle bakteri büyümesini engeller.

1 fincan suya 1 çay kaşığı şap tozu koyun. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı yıkayın. 15 ila 20 dakika sonra, ayaklarınızı iyice kurulayın ve ardından onlara biraz şap tozu serpin. Günde bir kez yapın.

Epsom Tuz: Mikrobiyal enfeksiyonla savaşır ve ayak kokusunu giderir. Epsom tuzu ile detoksifiye ayak banyosu da ayak ağrılarına faydalıdır.

Yarım kova ılık suya iki çay kaşığı epsom tozu karıştırın. 10- 15 dakika süreyle suyun içerisinde ayaklarınızı ıslatın. En iyi sonuçlar için birkaç saat için çorap veya ayakkabı giymeyin, böylece yatmaya gitmeden önce bunu yapın.

Siyah Çay: Siyah çayda ayak kokusu üreten bakterileri öldürmeye yardımcı olan tanik asit vardır. Aynı zamanda bakterilerin besin kaynağı olan teri azaltma özelliği vardır.

Üç bardak sıcak suya iki paket siyah çay koyarak kaynatın. Çözeltinin sıcaklığını düşürmek için yarım kova su ekleyin.

15 – 20 dakika ayaklarınızı suyun içerisinde tutun. Yaklaşık bir hafta boyunca bu işlemi yapın. Çayın diğer faydaları hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakınız.

Sirke: Sirke hem bakterilerin ölmesine hem de ayak kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle elma sirkesini tavsiye ederiz.

Sekiz ila altı bardak suya yarım fincan sirke ekleyin. 10-15 dakika boyunca ayaklarınızı suyun içinde tutun. Son olarak, sirke kokusunu çıkarmak için sabunla iyice ayaklarınızı yıkayın. Sirkenin diğer faydalarını inceleyebilirsiniz.

Adaçayı: Adaçayı ayak kokusunu gideren diğer tedavi metodudur. Ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Ayakkabı zeminine veya çorabın içine adaçayı yaprakları koyun. Bu işlem koku emer ve naif bir koku verir.

Bunun dışında 15 dakika boyunca adaçayı katılan suda ayakların ıslatılması yardımcı olabilir. Adaçayının diğer faydaları için bakınız.

Zencefil: Bakterilerin büyümesini engeller ve aynı zamanda toksinleri temizler. Bunun için zencefil kökünü kaynatın ve yatmadan önce suyu 15-20 dakika boyunca ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

Daha iyi sonuç almak için iki hafta boyunca her gün bunu uygulayın. Zencefilin sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için inceleyiniz.

Kaynaklar

 1. Foot Odor Causes, Treatment and Prevention
 2. 6 Simple Cures for Smelly Feet
 3. 35 Home Remedies for Eliminating Stinky Feet
 4. Home Remedies for Foot Odor
 5. 5 Soaks to Remove Foot Odor
 6. Natural home remedies: Foot odour

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.