Ayak Mantarı Tedavisi


Ayak mantarı nasıl geçer? Ayak mantarını tedavisinde izlenebilecek ilk basit yöntemler aşağıda sıralanmaktadır. Bu yöntemler olası mantar enfeksiyonlarının gelişme riskini de azaltabilmektedir.

 • Ayaklar her gün dikkatlice yıkanmalıdır. Özellikle, parmak aralarının her gün yıkanmasında fayda vardır.
 • Giymeden önce hem ayakların hem de çorapların iyice kuru olduğundan emin olunmalıdır.
 • Terin oluşturduğu ıslaklığı önlemek için pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Çorapların günlük olarak kullanılması en doğrusu olacaktır.
 • Cildin hava almasını sağlayan malzemelerden yapılan ayakkabılar tercih edilmelidir. Hava almayan ayakkabıların içinde mantarın gelişmesi için uygun bir ortam oluşmaktadır.
 • Ayakkabıların tamamen kuru ve terden arınmış (mümkünse ayakkabıların güneş altında kurumasına izin verin) olduğundan emin olunması gerekir.
 • Ortak soyunma odalarında, yüzme havuzlarında, duşlarda ve ayağın enfeksiyonlara açık kaldığı zeminlerde açık sandaletler tercih edilmelidir. (1)

Ayak Mantarı İlaç Tedavisi

Antifungal tedavi yöntemlerin belirtilerin hafifletilmesine ve enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu tedaviler arasındaki aşağıdakiler bulunmaktadır:

Topikal antifungal ilaçlar: Antifungal kremler, jeller, merhemler, spreyler veya tozlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçların hem reçetesiz hem de reçeteli olanları bulunmaktadır ve eczanelerden temin edilmektedir. Antifungal ilaçlar ayak parmaklarının arasına ve ayağın diğer enfekte olan alanlarına uygulanmaktadır. Ayak mantarı tedavisinde kullanılan bu antifungal ilaçları talimatlarına göre kullanmak önemlidir: (2)

 • Cildi iyice temizleyin, tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra kremleri ve merhemleri uygulayın.
 • Etkilenen bölgeyi örtecek kadar ilaç uygulayın.
 • Cilt üzerinde fazla ilaç kalmayana kadar kremleri ya da merhemleri yedirmek için hafifçe ovun.
 • Mantarın yok edildiğinden emin olmak için ilaçları önerilen uzunlukta uygulayın. Bazı ilaçların belirtiler kaybolduktan sonra bile 1-2 hafta boyunca kullanılması gerekebilmektedir.

Antifungal tabletler: Ayak mantarının ayağın geniş bir bölümüne yayılması ya da cilt mantarının antifungal kremlere ve merhemlere olumlu cevap vermemesi durumunda, doktor antifungal tabletler reçete edebilmektedir. Mantarın ayak tırnaklarına yayılması söz konusu olduğunda da antifungal tabletler önerilebilmektedir. (3)

Mantar enfeksiyonu için uygulanan antifungal tedavi herkes için uygun olmayabilmektedir. Hamile veya emziren kadınların ya da karaciğer hastalığı olan kişilerin antifungal tabletleri kullanması genellikle önerilmemektedir.

Bazı insanlar antifungal tabletlerle etkileşime girebilecek diğer ilaçları da kullanabilmektedir, bu nedenle, kullanılan tüm ilaçlar hakkında doktor bilgilendirilmelidir. Genelde çocukların da antifungal tabletler kullanması önerilmemektedir.

Ayak mantarı gelişmesi durumunda, iş, okul ya da spordan uzak durulması zorunlu değildir. Bununla birlikte, ayak mantarı iyileşene kadar, pul pul olan derinin çevreye dağılmaması için ayakları kapalı tutmakta fayda vardır. Ayrıca, enfeksiyonun cildin diğer alanlarına yayılma riski bulunduğu için mutlaka cildi kaşımaktan ve çizmekten kaçınılmalıdır. (4)

Ayak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak mantarı teşhisi ve tedavisi için dermatoloji (cilt hastalıkları uzmanlığı) bölümüne başvurulmaktadır. (5)

Ayak Mantarı Nedir?

Tinea pedis ya da atlet ayağı olarak da bilinen ayak mantarı, genellikle ayak parmaklarının arasında gelişen bir mantar enfeksiyonudur. Çoğu zaman, hava almayan ayakkabıları çok sıklıkla giyen ya da ayakları çok terleyen insanlarda görülmektedir.

Ayak mantarı belirtileri arasında genellikle kaşıntı, batma ve yanmaya neden olan kabarcıklı döküntüler bulunmaktadır. Diğer yandan, ayak mantarı oldukça bulaşıcıdır ve kirli zeminler, havlular veya kıyafetler yoluyla kolayca yayılabilmektedir.

Ayak mantarını tedavi etmek için genellikle antifungal ilaçlar kullanılmaktadır, ancak enfeksiyon tekrarlama eğilimi göstermektedir. Bazı durumlarda, tedaviye reçeli ilaçlar da dâhil edilebilmektedir. (6)

Ayak Mantarı Nedir? detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı özellikle ayak parmaklarının arasındaki cildi etkilemektedir. Herhangi bir parmakta ayak mantarı başlangıcı fark edilebilmektedir. Mantar enfeksiyonu bazen ayak tabanlarında da meydana gelebilmektedir.

Ayak mantarı nasıl anlaşılır? Ortak ayak mantarı belirtileri şunlardır:

 • Ayak parmakları arasındaki cildin nemli, kaşıntılı, kırmızı veya pul pul döküntülü olması
 • Çatlaklar, soyulan bir cilt
 • Çatlayan cildin yanması
 • Enfekte olan ciltte kaşıntılı kabarcıklar
 • Ayak tabanını kaplayan ciltte kuru ve kabarık bir görüntü (7)

Ayak Mantarı Belirtileri detaylarını inceleyebilirsiniz

Ayak Mantarı Nedenleri

Ayak mantarı neden olur? Ayak mantarı, genellikle mantar ayak derisine yerleştiğinde ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan, aynı mantar vücudun diğer kısımlarında da gelişebilmektedir. Ayak mantarına neden olan mantar enfeksiyonu özellikle ayak parmağı aralarındaki cildi etkilemektedir.

Ayak mantarında en sık görülen enfeksiyon tinea enfeksiyonudur. Bu mantar tipi, sıcak ve nemli bölgelerde gelişmektedir. Aşağıdaki durumlarda söz konusu olduğunda, ayak mantarı gelişme riski yükselebilmektedir:

 • Kapalı ayakkabılar giyme (özellikle plastik astarlı olanlar)
 • Ayakları uzun süre ıslak tutma
 • Çok terleme
 • Küçük bir cilt veya tırnak yaralanması geliştirme

Ayak mantarı kolayca yayılmaktadır, bu nedenle, ayakkabı, çorap ve duş veya yüzme havuzu yüzeylerine doğrudan temas yoluyla geçebilmektedir. (8)

Ayak Mantarı Nedenleri daha fazla bilgi için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)