B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi


B12 vitamini eksikliği nasıl geçer? B12 vitamini eksikliğinin tedavisi,  b12 vitaminini vücuda temin etmek için diyet değişiklikleri, takviyeler ve enjeksiyonlarla sağlanmaktadır. B12 vitamini eksikliği aile öyküsü, diyabet, bağışıklık bozuklukları veya midenin alınması gibi ameliyatlardan da kaynaklanabilmektedir. Vitamin B12 eksikliğinin tedavisi daha ayrıntılı olarak şunları içerebilmektedir: (1)

Diyet Değişiklikleri

B12 vitamini eksikliğini tedavi etmenin en kolay ve doğal yolu, diyete B12 vitaminini içeren et, süt ve süt ürünlerini dahil etmektir.

Hayvansal gıdaları tüketmeyen vejetaryenların, B12 vitamini takviyesi alarak günlük olarak önerilen vitamin ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir.

Yaşlı olan bireylerin, emilim yetenekleri yaşla birlikte azaldığı için daha fazla miktarda B12 vitamini almaları gerekmektedir. (2)

Antibiyotik Tedavisi

Bağırsak bakterilerinin aşırı çoğalması sonucu da oluşabilen B12 vitamini eksikliği, tetrasiklin gibi oral antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Uygulanan bu tedavi yöntemi sadece bakterilerin aşırı büyümesini durdurmakla kalmamakta, aynı zamanda B12 vitamininin normal emilimini de sağlamaktadır. (3)

B12 Vitamini Enjeksiyonları

B12 vitamini eksikliğinin ciddi olduğu durumlarda, vücudun b12 vitamini depolarını tekrar doldurmak için başlangıç haftası boyunca 5 ile 7 kez enjeksiyon yapılması gerekli olabilmektedir. Oldukça etkili olabilen bu enjeksiyonlar genellikle, 48 ile 72 saat içinde olumlu sonuçlar vermeye başlamaktadır. İstenilen seviyelere ulaşılması söz konusu olduğunda, belirtilerin tekrarlanmaması için her 1 ya da 3 ayda bir enjeksiyonlar yenilebilmektedir. (4)

Oral B12 Vitamini Takviyeleri

B12 vitamini temini için enjeksiyonları olmayı tercih etmeyen kişiler, bu yetersizliği telafi etmek için doktorun gözetimi altında, belirtilen dozlarla oral B12 vitamini takviyeleri alabilmektedir.

Kan Transfüzyonu (Kan Nakli)

B12 vitamini eksikliği aynı zamanda anemiye yani kansızlığa neden olabilmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki bu düşmenin engellenmesi için B12 vitamini enjeksiyonlarına başlayana kadar ilk birkaç gün için kan transfüzyonu yapılmaktadır. (5)

Çoğu zaman uygulanan tedavi yöntemleri, bu eksikliği kontrol altına almayı başarmaktadır, ancak, tedavi uygulanmadığı takdirde kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. (6)

B12 Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi

B12 vitamini eksikliği yaşamamak için et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurta yemek yeterli olabilmektedir.

Hayvansal gıdaları tüketmeyi tercih etmiyorsanız veya vücudun bu besinleri emme yeteneğini sınırlandıran tıbbi bir durumun varlığı söz konusu ise, B12 vitaminli multivitamin veya diğer takviye B12 vitaminleri ile kombine edilmiş yiyecekler ve içecekleri alabilirsiniz.

B12 vitamini takviyesi almak için mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Doktor, gerekli olan dozlarla ilgili bilgiyi verecektir. (7)

B12 Vitamini Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

B12 vitamini eksikliği tanısı ve tedavisi için hematoloji (kanı ve kan hastalıklarını inceleyen bilim dalı) bölümüne başvurulmaktadır. (8)

B12 Vitamini Eksikliği Nedir?

B12 vitamini vücut için son derece önemli olan bir B vitamindir. Sinir dokusu sağlığı, beyin fonksiyonu ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan bu vitaminin bir diğer adı da, kobalamin olarak bilinmektedir.

Vücuttaki B12 vitamini seviyeleri çok düşük olduğu zaman, b12 vitamini eksikliği gelişmektedir. Bu durum bazı vakalarda, geri dönüşü olmayan nörolojik belirtilere yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre de, son yıllarda b12 vitamini eksikliği giderek artmaktadır. (9)

B12 Vitamini Eksikliği Nedir? daha fazla detay için

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikiği başlangıcında ya da vitaminin seviyesi henüz çok az olmadığında, herhangi belirti oluşmayabilmektedir. Belirtilerin oluşması durumunda ise bunlar çoğu zaman hafif belirtilerdir.

B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? B12 vitamini eksikliği nedeniyle oluşabilecek belirtiler şunlardır:

 • İshal veya kabızlık
 • Ayakta veya egzersiz yaparken yorgunluk, enerji eksikliği veya baş dönmesi
 • İştah kaybı
 • Cilt solgunluğu
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Genellikle egzersiz sırasında nefes darlığı
 • Şişmiş ve kırmızarmış bir dil veya diş eti kanamaları

Uzun süre boyunca devam eden b12 vitamini eksikliği, sinir hasarına neden olabilmektedir. Sinir hasarı söz konusu olduğunda ise oluşabilecek bazı belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

 • Şiddetli vakalarda zihinsel karışıklık ve değişiklikler (demans)
 • Depresyon
 • Denge kaybı
 • El ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma (10)

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

B12 Vitamini Eksikliği Nedenleri

B12 vitamini eksikliği neden olur? B12 vitamin eksikliği beslenmedeki vitamin eksikliğine, vitaminin emilmesini engelleyen malabsorpsiyon faktörüne ve çeşitli gastrointestinal nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. B12 vitamini eksikliği nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle açıklanabilmektedir: (11)

 • Hayvansal gıdaları ya da hayvansal olmayan B12 kaynaklarını tüketmemek
 • Ağır alkol tüketimi
 • Antiasitler
 • Bariatrik cerrahi
 • Gastrit
 • Vitamin B-12 eksikliği anemisi (pernisiyöz anemia)
 • İnce bağırsakta B12 malabsorpsiyonu
 • B12 eksikliği olan anne tarafından emzirilen bebekler
 • Artan yaş
 • Genetik faktörler (12)

B12 Vitamini Eksikliği Nedenleri daha fazlası için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)