B6 İçeren Yiyecekler


Vitamin B6 veya pyridoxine sağlık açısından önemli vitaminler arasında yer alır ve insan yaşamında hayati rol oynar. B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren önemli vitaminler arasında yer alır, böylece genel sağlığa katkıda bulunarak vücudun hastalık kapmasını önler. Bunun yanında hormon düzenlemesini yapar, zihin sağlığına oldukça faydalı olan B6 vitamini dolaylı olarak ruh sağlığına katkı sağlar. B6 vitamini ayrıca cilt sağlığının önemli bir elementidir, cildi kanser hastalıklarından ve serbest radikallerin verdiği zararlardan korur, cilt hücrelerinin sayısını arttırır. B6 vitamini kalp sağlığına faydalıdır. Kalp damar sistemi sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır, damar tıkanıklıklarına engel olabilir. Sindirim sistemine oldukça faydalı olan B6 vitamini özellikle böbrek sağlığına inanılmaz katkıda bulunur. Karpal tünel sendromuna faydalıdır ve bu hastalık genelde B6 vitaminin eksikliğinden kaynaklanır.

B6 vitaminin faydaları bunlarla sınırlı değildir, hücrelere enerji sağlar, enzim faaliyetlerini uyarıcı özelliği vardır, anemi hastalığına yakalanma riskini büyük oranda arttırır ve kan hücrelerinin sayısının artmasına katkıda bulunur. B6 vitamini aynı zamanda yorgunluk, depresyon ve benzeri sinirsel bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır.

B6 vitamini ya da pyridoxine olarak adlandırılan vitamin, yukarıda belirttiğimiz faydaların dışında birçok faydası vardır ve en önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Suda çözünebilen vitaminler arasında olan B6 vitamini ayrıca bu özelliğinden dolayı alınması ve enerjiye çevrilmesi bünyeye artı bir yük sağlamaz.

Vücut sağlığının sürekliliği için B6 vitamini elzemdir ve düzenli olarak gıdalardan alınmalıdır. Bunun için günlük diyete B6 vitamini içeren besinler de eklemek faydalıdır. Şimdi B6 içeren besinelere bir göz atalım.


Yüksek B6 Vitamini İçeren Yiyecekler

Sağlıklı vücut için düzenli olarak B6 vitamini alımı yapılarak B6 vitamini seviyesinin sağlıklı düzeylerde tutulması sağlanmalıdır. Çünkü B6 vitamini eksikliği yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bundan dolayı aşağıda paylaşacağımız B6 vitamini içeren gıdalar tüketilebilir, B6 içeren gıdalar bu listeyle sınırlı değil fakat biz oranlarıyla birlikte ilk 10’u paylaşacağız.

Ayçekirdeği: 140 gram ayçekirdeği yaklaşık olarak 1.35 mg B6 vitamini içermektedir . Susam (%11), Keten tohumu (%7), Kabak ve Kabak Tohumları (%2).

Fıstık: 123 gram fıstık 1.12 mg B6 içermektedir.Fındık (%9), Ceviz (% 8), Fıstık (% 6), Macadamia (% 5), Kaju (% 4).

Balık (Tuna, Pişmiş): 100 gram Tuna Balığı ortalama 1.04 mg B6 içermektedir. Somon (% 29), Halibut (% 27), Kılıç (%26).

Hindi ve  Tavuk : 100 gram hindi veya tavuk yaklaşık olarak 0.81 mg B6 içermektedir. Tavuk Göğsü (% 28), ve Tavuk Kanat (%26).

Kuru Meyve (Kuru erik): 100 gram kuru meyve ortalama 0,75 mg B6 içerir.

Biftek (Kaburga, Pişmiş): 100 gram biftek ortalama 0.68 mg B6 içermektedir.

Muz: 100 gram muz ortalama 0.37 mg B6 içermektedir.

Avokado: 100 gram avokado ortalama 0.20 B6 içerir.

Ispanak (Pişmiş): 100 gram avokado ortalama 0.24 mg B6 içermektedir.


B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vücutta B6 vitamini eksikliği bazı sağlık sorunlarıyla birlikte ortaya çıkar, başlıca belirtiler iştah kaybı, kuru cilt, saç dökülmesi, uykusuzluk, dudaklarda uçuk, ağız ve dilde şişkinlik, ağız ve dudakların etrafında yaraların çıkması, anemi, sinirlilik, halsizlik, ruhsal sorunlar, güç kaybı. Yukarıda sıraladığımız sağlık sorunları şüphesiz sadece B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanmıyor ama bu sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka doktorunuza danışarak B6 vitamin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.


Günde Ne Kadar B Vitamini Alınmalı?

B6 vitaminin eksikliği kadar fazlalığı da zararlıdır, fazla miktarda B6 vitamini almak ki çok aşırıysa zehirlenmelere neden olur. Zehirlenme vakaları seyrek ve genelde B6 vitamini takviyelerinde meydana gelir. Bunun yanında aşırı B6 vitamini başka kilo almak olmak üzere kalp hastalıkları, sinir sisteminin bozulması gibi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Günlük B6 vitamini alımı yaklaşık olarak kişilerin yaş ve sağlık koşullarına göre şöyledir:
Doğumdan 5-6 aya kadar: 200 günlük mikrogram.

4-9 yaş arası: günlük 600 mikgorgram

10-14 yaş arası: 1 miligram

Yetişkin Erkekler: 1.3 miligram

Yetişkin Kadınlar: 1.2 miligram

Not: Yukarıda günlük alınması gereken miktarlar verilmiştir.


B6 Vitamininin Faydaları  ve Zararları

Sağlığını korumak isteyen ve yaşlılığında da sağlıklı kalmak isteyen herkesin düzenli olarak alması gereken B6 vitamini her şeyden önce genel sağlık için hayati önem taşır. Tepeden tırnağa bütün vücuda nüfuz eden B6 vitaminin faydalarına kısaca bakalım.

B6 vitamini, vücutta enzim ve emilim işlemleri için metabolizmaya yardımcı olur. Sağlıklı şekilde emilim gerçekleşmesi için B6 vitaminin bünyede yeterli miktarda olması gerekir. B6 vitamini vücutta eksik olduğunda enzim sistemi doğru çalışmaz ve sindirim sisteminde hücrelere kadar bu durum geniş bir yelpazede sağlığa zarar verir.

B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek başta kanser gibi tehlikeli hastalık olmak üzere vücudu birçok hastalıktan korur. Hücrelerin zararlı maddelere ve mikroplara karşı gücünü arttırır, onarıma yardımcı olur.

B6 vitamini metabolizmanın hareketlenmesi için gerekli olan enerjinin sağlanmasına katkıda bulunur. Metabolizma için çok önemli olan yağ, vitaminler, karbonhidratlar ve amino asitler B6 vitamininde bulunmaktadır.

B6 vitamini kadınlarda meydana gelen adet öncesi sendromunun tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Piridoksin böylece huysuzluk, cinsel dürtü ve diğer sorunların ortadan kalkmasını sağlar bundan dolayı B6 vitamini içeren gıdaların günlük diyete eklenmesi önemlidir.

Hormon sağlığının korunması için B6 vitamini oldukça önemlidir. Aynı zamanda sinir sisteminin temel besin kaynağından olan B6 vitamini stres, depresyon gibi sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir. B6 vitamini beyinde ve sinir sisteminde belirli oranlarda bulunması gereken asitleri desteklerler. Beyinde sinir sisteminin çalışmasını sağlayan bu asitlerin çok azalması veya aşırı derecede artması depresyon ve psikolojik sorunların oluşmasını tetikler. Bu noktada B6 vitamini devreye girerek söz konusu asitlerin oranını dengeler ve depresyona izin vermez.

Cilt sağlığı için de gerekli olan B6 vitamini; egzama, kepek, akne, saç dökülmesi ve kuru cilt de dahil olmak üzere bir dizi cilt problemlerinin ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca sindirim sistemi sağlığı için faydalı olan B6 vitamini özellikle böbrek sağlığına ciddi katkılarda bulunur.

Yukarıda belirtilenler dışında B6 vitamini, karpal tünel sendromu, multipl skleroz, anemi, artrit ve grip gibi diğer sorunların tedavisinde yararlı olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca hamilelik sırasında bulantı, infertilite ve benzeri gibi diğer sorunların tedavisinde yardımcı olur.

Sonuç

B6 vitaminin sağlıklı vücudun en önemli yapı taşlarından bir tanesi olduğunu anladık, şimdi geriye kalan B6 vitaminini doğal yollardan gıda alarak daha sağlıklı vücut sahibi olmak ve alımını ihmal etmemek.

Kaynaklar

  1. Health Benefits of Vitamin B6 or Pyridoxamine
  2. Top 10 Foods Highest in Vitamin B6
  3. Vitamin B6 (pyridoxine)
  4. Find a Vitamin or Supplement PYRIDOXINE (VITAMIN B6)
  5. The Benefits of Vitamin B6
  6. Top 5 Health Benefits of Vitamin B6
  7. What Are the Benefits of Vitamin B6 to the Brain?
  8. What is vitamin B6 and what does it do?

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.