Bademcik İltihabının Nedenleri


Bademcik iltihabı neden olur? Bademcik iltihabına çoğu zaman viral bir enfeksiyon neden olmaktadır. Bademcik iltihabına neden olduğu bilinen virüsler şunları içerir:

 • Rinovirüsler (aynı zamanda soğuk algınlığının da bir nedenidir)
 • Grip virüsü
 • Parainfluenza virüsü (aynı zamanda larenjit (gırtlak iltihabı) ve akut larenjite de neden olur)
 • Enterovirüsler (el, ayak ve ağız hastalığına neden olur)
 • İshale neden olan Adenovirüs
 • Kızamıkçık virüsü (kızamığa neden olur)

Nadiren de olsa, bademcik iltihabı, glandüler ateşe neden olan Epstein-Barr virüsü tarafından da tetiklenebilir.

Bu durumda, muhtemelen çok hasta hissedersiniz. Boğaz ağrısı olacaktır ve boğazındaki lenf bezlerinin şişme ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca ateşiniz olabilir ve çok yorgun hissedebilirsiniz. (1)

Bakteriyel bademcik iltihabı

Bakteriyel bademcik iltihabı, bir takım farklı bakterilerden kaynaklanabilir, ancak genellikle A grubu streptokok bakterilerinden kaynaklanmaktadır.

Geçmişte, difteri ve romatizmal ateş gibi ciddi bakteri enfeksiyonları, bademcik iltihabı ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, bu durum artık nadir yaşanan bir durumdur, çünkü bu hastalıklar aşılanmıştır ve onlar için tedavi büyük ölçüde gelişmiştir. (2)

Bademcik iltihabı nasıl yayılır?

Bademcik iltihabının kendisi bulaşıcı değildir, ancak bulaşma nedeni enfeksiyonlardır. Soğuk algınlığına ve grip bulaşmasına neden olan virüsler, virüs bulaşmış biriyle yakın temasa geçerek yayılır.

Virüs bulaşmış bir kişi öksürürken veya hapşırırken virüs, burun ve ağzından çıkan milyonlarca küçük damlacıklarla yayılır. Bu damlacıklardaki virüsler solunum yoluyla kişiye bulaşabilir. Bu doğrudan temas olarak bilinir. Damlaların üzerine sıçradığı bir yüzeye veya nesneye dokunduktan sonra yüzünüze dokunursanız enfekte olabilirsiniz. Bu da, dolaylı temas olarak bilinir. (3)

Bademcik İltihabı Hastalığı Nedir?

Tonsillit olarak da bilinen bademcik iltihabı, boğaz arkasındaki dokunun iki oval biçimli pedlerinde oluşan iltihaptır. Tonsillitin belirtilerini ve semptomlarını boyun taraftaki bademciklerin şişmesi, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve hassas lenf düğümlerini içerir.

Bademcik iltihabı vakalarının çoğuna ortak bir virüs enfeksiyonu neden olmaktadır. Ancak,  bakteriyel enfeksiyonlar da bademcik iltihabına yol açabilmektedir. (4)

Bademcik iltihabı hastalığı nedir daha fazlası için

Bademcik İltihabının Belirtileri

Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığın ilk işaretidir ve bir veya iki gün sonra daha iyi hissetmeye başlanmaktadır. Bu durumu burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi diğer soğuk algınlığı belirtileriyle beraber boğaz ağrısı da takip edebilmektedir. Bademcik iltihabı başlangıcının ilk belirtisi 2 günden daha uzun süren şiddetli boğaz ağrısıdır. Bu evrede bademcikler iltihap içermektedir. Bademcik iltihabı nasıl anlaşılır? Bademcik iltihabının diğer belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Zor ya da ağrılı yutma
 • Boyun tarafındaki bezlerin şişkin ve hassas olması (lenf nodları)
 • Ağız kokusu
 • Ateş ve titreme
 • Yorgunluk ve baş ağrısı
 • Mide rahatsızlığı veya ağrı
 • Bademcikler üzerindeki genişlemiş ve kızarmış beyaz / sarı irin noktaları
 • Ağız solunumu, gürültülü solunum ya da horlama

Tonsillit belirtileri genellikle üç ya da dört gün sonra iyileşmektedir, tedavi edilmediği takdirde iki haftaya kadar sürebilmektedir. (5)

Bademcik iltihabının belirtileri detayı için tıklayınız

Bademcik İltihabının Tedavisi

Bademcik iltihabı yani tonsillit için özel bir tedavi yöntemi yoktur ama semptomları azaltmak mümkün olabilmektedir:

 • Parasetamol veya ibuprofen gibi ilaçlarla ağrıyı hafifletmek
 • Bol bol sıvı tüketilmek
 • Bol bol dinlenmek

Test sonuçları tonsillit bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğunu gösteriyorsa, kısa bir süre için reçeteli olarak antibiyotik alınabilmektedir.

Oral antibiyotikler, intravenöz antibiyotik tedavisi (damar içine direkt olarak verilen) bakteriyel bademcik iltihabı için etkili değilse hastanede tedavi gerekebilmektedir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, tonsillit bir hafta içinde daha iyi bir hale gelmektedir.  Ancak, az sayıda çocuklarda ve yetişkinlerde uzun süre ya da nüks eden bademcik iltihabı yaşanmaktadır. Bu kronik tonsillit olarak bilinir ve cerrahi tedavi gerekebilir.

Cerrahi müdahale genellikle sadece bademcikleri almak için tavsiye edilir. Eğer uzun bir süre boyunca tonsillit yaşanıyor ve şiddetli ataklar birbiriniz izliyorsa, bu durum normal faaliyetleri aksatabilmektedir. (6)

Bademcik iltihabı ameliyatı: Tekrarlanan enfeksiyonları olan bazı insanlar bademcikleri aldırmak için ameliyat olabilmektedirler. Bu ameliyata Tonsillektomi adı verilmektedir. (7) Bu gelecekteki enfeksiyonu önlemek için bademcikleri cerrahi yardımla çıkarma işlemidir. Bademcikler genel olarak nitelikli sağlık uzmanları tarafından büyük bir olumsuz etkisi olmadan alınmaktadır. (8)

Bademcik iltihabı için hangi doktora gidilir: Bademcik iltihabını teşhis ve tedavi etmesi için gidilebilecek sağlık profesyonelleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

 • Çocuk doktoru
 • Aile hekimi
 • Kulak, burun, boğaz uzmanı (KBB)
 • İç hastalıkları uzmanı

Bademcikleri çıkarmak için cerrahi müdahale yapılırsa (Tonsillektomi), doktorunuz sizi bir KBB uzmanına sevk edebilir. (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: bademcik iltihabının tedavisi