Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri


Bağırsak enfeksiyonu neden olur? Pek çok bakteri türü bağırsaklarda enfeksiyona yol açabilir. Bu bakterileri sıralayacak olursak;

 • Süt ürünleri, et ve yumurtada bulunan stafilokoklar
 • Suda bulunan shigella (genellikle yüzme havuzlarında bulunur)
 • Ette, süt ürünlerinde ve yumurtalarda bulunan salmonella
 • Et ve kümes hayvanlarında bulunan campylobacter
 • coli, kıyma ve salatalarda bulunur

Bakteriyel gastroenterit salgınları, restoranlar gerekli hijyene önem vermeyip kirli yiyecek servisi yaptığında ortaya çıkabilir.

Bakteriyel gastroenterit, elleri kirli olan bir kişiden başka bir kişiye kolayca bulaşabilir. Bu bakterilerle enfekte olmuş bir insan yiyeceklere, nesnelere veya diğer insanlara dokunduğunda, enfeksiyonu başkalarına yayma riski taşır. Gözlerinize, ağzınıza veya vücudunuzun diğer açık kısımlarına enfekte olmuş ellerle dokunursanız, enfeksiyonun kendi vücudunuza girmesine bile neden olabilirsiniz.

Çok seyahat ediyorsanız veya kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız, bu enfeksiyonlar için özellikle risk altındasınız demektir. Ellerinizi sık sık yıkamak ve yüzde 60’tan fazla alkol içeren el dezenfektanı kullanmak, çevrenizdeki insanlardan enfeksiyon kapmamanıza yardımcı olabilir. (1)

Bağırsak enfeksiyonları için olası risk faktörleri şunlardır:

 • Mevcut bir hastalık veya tedavi nedeniyle zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, bakteriyel gastroenterit riski daha yüksek olabilir. Enfeksiyon kapma riski, mide asitliğini azaltan ilaçlar alırsanız daha da artar.
 • Yiyeceklerin yanlış kullanılması bakteriyel gastroenterit riskinizi artırabilir. Çok pişmemiş ya da oda sıcaklığında çok fazla bekleyen yiyeceklerde bakteriler üreyebilir.
 • Bakteriler toksinler olarak bilinen zararlı maddeler üretebilirler. Bu toksinler, yiyecekleri yeniden ısıttıktan sonra bile kalabilir. (2)

Bağırsak Enfeksiyonu Nedir?

Bağırsak enfeksiyonları bazı bakterilerin yol açtığı iltihaplanmalardır. Bu enfeksiyonlar marketlerde satılan yiyeceklerden kapılabildiği gibi gerekli hijyenin sağlanmadığı koşullarda da ortaya çıkabilir. Bakteriyel gastroenterit olarak bilinen bağırsak enfeksiyonları genellikle bir ila üç gün sürer. Bazı durumlarda, enfeksiyonlar haftalarca sürebilir ve tedavi edilmezse daha da şiddetlenebilir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için belirtileri fark eder fark etmez bir doktora görünün. Tedavi olarak ve kişisel bakımınızı ihmal etmeyerek enfeksiyondan birkaç gün içinde kurtulabilirsiniz.

Tedavi olduktan sonra enfeksiyonun tekrarlamaması için bol bol dinlenilmelidir. İshal ve kusma varsa su kaybını önlemek için bolca su içilmelidir. İshali kötüleştirmekten kaçınmak için süt veya meyve yemeyin. (3)

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Bağırsak enfeksiyonu nasıl anlaşılır? Bağırsak enfeksiyonu başlangıcı enfeksiyona neden olan bakterilere bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bağırsak enfeksiyonun en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • İştahta azalma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • Karın ağrıları ve krapmlar
 • Kanlı dışkı
 • Ateş

Eğer bu belirtiler 5 günden fazla sürerse ve iyileşmezse doktora görünmekte fayda vardır. 3 aylıktan daha büyük bir bebek eğer 12 saat sonra kusmaya devam ederse doktora gidilmelidir. 3 aylıktan küçük çocuklarda bu belirtiler görülürse beklemeden tedaviye başlanmalıdır. (4)
Bağırsak enfeksiyonu belirtileri hakkında  daha fazla bilgi için

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu nasıl geçer? Bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etmek için ameliyat ve ilaçlar kullanılmaktadır. Artan bağırsak hareketlerini baskılamak için anti enflamatuar ilaçlar kullanılarak hastanın daha fazla sıvı kaybetmesi önlenir. Bağırsağın etkilendiği bölgeye göre hangi anti inflamatuar ilacın alınacağı değişiklik gösterebilir.

Bağırsak astarında iltihaba neden olan kimyasalları yok etmek için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da kullanılabilir. Semptomların şiddetlenmesi ve hastanın daha da kötüleşmesi halinde antibiyotik tedavisine başlanabilir. İshal nedeniyle kaybedilen mineral kaybını dengelemek için hastaya D vitamini ve kalsiyum takviyeleri verilebilir.

Bağırsak enfeksiyonu ameliyatı: Antibiyotik tedavisinin ya da diğer ilaçların enfeksiyonu gidermede yetersiz kaldığı durumlarda ülseratif kolit cerrahisi yapılmaktadır. Bu ameliyatta hastanın rektumunun tamamı çıkarılmaktadır. (5)

Bağırsak enfeksiyonu için hangi doktora gidilir? Bağırsak enfeksiyonlarında hastanelerin Gastroenteroloji bölümlerine gidilerek buradaki doktorlardan randevu alınabilir.
Bağırsak enfeksiyonu tedavisi hakkında fazlası için tıklayınız

Bağırsak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bağırsak enfeksiyonu bitkisel tedavisi:  Bağırsak enfeksiyonlarını tedavi ederken zencefil, elma sirkesi, karbonat, fesleğen, nane, papatya, çiğ muz, yoğurt, nar suyu, limon suyu, pirinç suyu ve elma, yardımcı tedavi amacıyla bolca kullanılmaktadır. (6)

Bağırsak enefksiyonu evde tedavi yöntemleri:

 • Süt ürünleri almaktan kaçının. Süt ve süt ürünleri bağırsak hareketlerini artırarak enfeksiyon semptomlarını daha da kötüleştirirler.
 • Az yağlı yiyecekler tüketin. Crohn hastalığınız varsa normal yağları sindiremeyebilirsiniz. Bu nedenle bol yağlı yiyecekler ishali daha da kötüleştirirler. Tereyağı, margarin, krema sosları ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun.
 • Lifli gıdaları bolca tüketin. Fakat lifi meyve ve sebzelerden almak yerine tahıllardan almayı tercih edin.
 • Baharatlı yiyeceklerden, alkolden ve kafeinden uzak durun.
 • Sık aralıklarla ve azar azar yiyin.
 • Bol miktarda sıvı için. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)