Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi


Bağırsak enfeksiyonu nasıl geçer? İnflamatuar bağırsak hastalığı tedavisinin amacı, belirti ve semptomları tetikleyen iltihabı azaltmaktır. Tedavinin olumlu sonuçlanması halinde yalnızca semptomların hafiflemez aynı zamanda uzun süreli remisyon ve komplikasyon riskleri de büyük ölçüde azalır. Bağırsak enfeksiyonu tedavisinde genellikle ilaçlar kullanılır ya da hasta ameliyat edilir.

İlaçlar

Anti-enflamatuar ilaçlar: Bu ilaçlar bağırsak hastalığı tedavisindeki ilk adımdır. Anti enflamatuar ilaçlar arasında mesalamin (Asacol HD ve Delzicol), balsalazid (Colazal) ve olsalazine (Dipentum) gibi kortikosteroidler ve aminosalisilatlar bulunur. İlaçlardan hangisini alacağınız, bağırsaklarınızın hangi bölgesinin etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Bağışıklık sistemi baskılayıcılar: Bu ilaçlar, bağırsak astarında iltihap oluşturucu kimyasalları serbest bırakırlar ve bağışıklık tepkisini bastırmak için çeşitli şekillerde çalışırlar. Bazı insanlarda bu ilaçların kombine şekilde kullanılması daha iyi sonuç vermektedir.

Tümör nekrozis faktörü (TNF): Alfa inhibitörleri olarak adlandırılan bu ilaç grubu, bağışıklık sisteminiz tarafından üretilen bir proteini nötralize ederek çalışır. Örnekler arasında infliksimab (Remicade), adalimumab (Humira) ve golimumab (Simponi) sayılabilir.

Antibiyotikler: Antibiyotikler diğer ilaçlara ek olarak veya enfeksiyon söz konusu olduğunda kullanılabilir. Örneğin perianal Crohn hastalığında sıklıkla reçete edilen antibiyotikler arasında siprofloksasin (Cipro) ve metronidazol (Flagil) bulunur.

Diğer ilaçlar ve takviyeler: Enflamasyonu kontrol etmenin yanı sıra, bazı ilaçlar hastalığın belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak reçetesiz satılan ilaçları almadan önce daima doktorunuzla konuşun. Bağırsak enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan birini veya birkaçını önerebilir:

 • İshal önleyici ilaçlar: Hafif ila orta dereceli ishal tedavisinde kullanılırlar.
 • Ağrı kesiciler: Hafif ağrı için doktorunuz asetaminofen önerebilir (Tylenol ya da diğerleri). Bununla birlikte, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve) ve diklofenak sodyum (Voltaren) gibi ilaçlar belirtileri kötüleştirebilirler.
 • Demir takviyeleri: Eğer kronik bağırsak kanaması varsa, demir eksikliği anemisi geliştirebilir ve demir takviyesi almanız gerekebilir.
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri: Crohn hastalığı ve tedavisinde kullanılan steroidler osteoporoz riskini artırabilir, bu yüzden D vitamini ekleyerek bir kalsiyum takviyesi alınması gerekebilir. (1)

Bağırsak enfeksiyonu ameliyatı

İlaç tedavisi ya da diğer tedavilerle bağırsak enfeksiyonu belirtileri yok olmazsa hastanın ameliyat olması gerekebilir.

Ülseratif kolit cerrahisi: Bu ameliyatla ülseratif kolitler yok edilir. Ancak ülseratif kolit ameliyatında genellikle tüm kolon ve rektumun çıkarılması gerekebilir.

Crohn hastalığı ameliyatı: Crohn hastalığı olan kişilerin yarısının en az bir kere ameliyat olması gerekebilir. Bununla birlikte ameliyat Crohn hastalığını tamamen iyileştirmez. Cerrah, sindirim sisteminin hasarlı kısmını kesip atar ve ardından sağlıklı bölümleri yeniden birbirine bağlar. Fistüllerin kapatılması ve apselerin drene edilmesinden sonra işlem tamamlanır. (2)

Bağırsak enfeksiyonu için hangi doktora gidilir? Bağırsak enfeksiyonları için hastanelerin Gastroenteroloji bölümlerinden randevu alınmalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedir?

Bağırsak enfeksiyonları bakteri ya da mikrop gibi mikroorganizmaların sindirim sisteminin bir parçası olan bağırsaklara girmesi ve burada iltihap oluşturması sonucunda meydana gelen hastalıklardır. Bağırsak enfeksiyonuna bazen gastrointestinal enfeksiyon veya gastroenterit de denir.

Bağırsak enfeksiyonları en çok Avustralya’da görülür. Bunun dışında şebeke sularının tam olarak temizlenmediği ya da çok fazla insanın yaşadığı yoksul ülkelerde bağırsak enfeksiyonları yaşanmaktadır. Birçok farklı organizma türü bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Virüslerin neden olduğu bağırsak enfeksiyonları Rotavirüs ve Norovirüs şeklindedir. Bu virüsler oldukça bulaşıcı olup daha çok küçük çocukları etkilemektedir. (3)
Bağırsak enfeksiyonu nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Bağırsak enfeksiyonu nasıl anlaşılır? Bağırsak enfeksiyonu başlangıcı sulu dışkı ve karın ağrısı ile kendini belli edebilir. Bunun dışında en yaygın bağırsak enfeksiyonu belirtileri şunlardır,

 • Günde 10 kereden fazla ishale çıkma
 • Mide krampları
 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı ve kilo verme
 • Hızlı kalp atış hızı

Belirtiler 2 günden fazla sürerse mutlaka doktora gidilmelidir. 3 aylıktan küçük bebeklerde ise 12 saat içinde bağırsak hareketleri düzelmezse doktora gitmek gereklidir. (4)
Bağırsak enfeksiyonu belirtileri hakkında daha fazla detay için

Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri

Bağırsak enfeksiyonu neden olur? Çok sayıda bakteri bağırsak enfeksiyonlarına yol açabilir. Stafilokoklar, Shigella bakterileri, Salmonella bakterisi, E.coli ve Campylobacter gibi bakteriler başlıca enfeksiyon kaynaklarıdır. Bağırsak enfeksiyonları için risk faktörleri şunlardır;

Bağırsak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bağırsak enfeksiyonu bitkisel tedavisi:  Karbonat, limon, muz, pirinç suyu, elma sirkesi, nane, elma, sarımsak, prebiyotik yoğurt, zerdeçal, zencefil, yaban mersini, rooibos çayı, Hindistan cevizi suyu, chia tohumu, kimyon tohumu ve mercanköşk gibi bitkiler bağırsak enfeksiyonlarında en çok kullanılan bitkisel ürünlerdir. (6)

Bağırsak enefksiyonu evde tedavi yöntemleri:

 • Bol su tüketmeye çalışın
 • Az ve sık yemek yiyin
 • Meyve suyu yerine tahıl gibi gıdalardan lif ihtiyacınızı karşılayın
 • Doktor önermedikçe hiçbir ilaç almayın
 • Bol bol dinlenin
 • Süt, peynir ve yumurta gibi ürünleri tüketmeyin (7)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)