İçindekiler ▾

Balığın Faydaları


Daha önce balık yağının faydaları hakkında çok detaylı bir makale ele almıştık ve balık yağının mükemmel faydalarını anlatmıştık.  Bu yazımızda balığın sağlık açısından en önemli faydalarından bahsedeceğiz.

Şimdiye kadar balığın yağsız protein açısından çok önemli bir besin kaynağı olduğunu biliyorduk fakat bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan araştırmalar sağlık açısından son derece  şaşırtıcı diğer faydalarının olduğunu ortaya koydu.

Üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizde pek çok balık türü de bu denizlerde yetişmektedir. Ancak bu kadar çok balık türüne ve balık olmasında rağmen ülkemizde balık tüketimi Avrupa ülkelerinin çok altında kalmaktadır. Oysaki her derde deva her hastalığın çaresi olarak adlandırılmakta olan balık, tüketiminin de aynı oranda yüksek olması sağlıklı yaşam açısından büyük önem taşımaktadır. Uzmanlar en azından haftada iki defa balık tüketilmesi gerektiği konusunda hemfikir olup bunu da sık sık dile getirmektedirler. Ancak o kadar uyarılara ve önerilere rağmen ülkemizdeki kişi başına balık tüketim oranı hala olması gerekenin çok altında kalmaktadır. Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengin olduğu hepimizce bilinen balık ayrıca iyot, fosfor, demir, kalsiyum ile A, B ve D vitaminlerince de zengindir.


balığın sağlığa faydaları

Balığın Sağlığa Faydaları

Bu kadar zengin vitamin ve mineraller içermesi nedeni ile de sofralarımızdan asla eksik edilmemesi gerektiğinin bilincine varılması gerekmektedir. İçeriğindeki demir kansızlığın engellenmesinde, A Vitamini göz sağlığının korunmasında, kalsiyum ise kemik sağlığının korunmasında ve kemiklerin gelişiminde etkilidir. İçeriğindeki folik asit hamileler ile gelişim çağındaki çocukların beyin, kemik ve zihin gelişiminde etkilidir.

Balığın Göz Sağlığına Faydaları: Göz en önemli duyu organlarımız arasında yer almaktadır. Gün içerisinde hatta yaşam boyunca pek çok dış etkene maruz kalmakta bu da göz sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca çocukluk çağındaki yeterli miktarda A vitamini ve fosfor tüketilmemesi de gözün gelişimini etkilemektedir. İleriki dönemlerde göz sağlığını tehdit eden bu durum göz hastalıklarına da kapı aralamaktadır. Göz bozukluğu başta olmak üzere pek çok hastalıktan korunmanın temelinde sağlıklı beslenme ve gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması bulunmaktadır. Balık ise göz sağlığı için tahmin edilenin çok daha üzerinde önemlidir. Hafta da en az 2 kere balık tüketenlerin göz hastalıklarına yakalanma riski azaltmakta ve gelişme çağında gözlerin gelişimini sağlıklı olarak tamamladığı görülmektedir. Bu önem sadece yetişkinler ya da çocuklar için değil hamilelerinde bol miktarda balık tüketmeleri yine uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Balığın Zihin Üzerindeki Faydaları: Fosfor ve omega yağları balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Kişilerin zihinsel gelişimleri anne karnında dengeli ve sağlıklı beslenme ile başlamaktadır. Ve doğumun ardından da bu zihinsel gelişim devam etmektedir. Zihinsel gelişimin tamamlanması ve bu gelişimin pozitif yönde sağlanması balık içerisinde yer alan besin öğeleri ile en üst seviyede sağlanabilmektedir. Yine yaşın ilerlemesi ile birlikte hafıza kaybı, alzheimer gibi hastalıklar ile karşılaşma riski de artmaktadır. Oysaki haftada iki ya da üç kez balık tüketilmesi bu tip rahatsızlıklar ile karşılaşma riskini de azaltmaktadır. Ayrıca balık felç riskini de % 10 – 15 oranında azaltmaktadır.

Balığın Çocuk Sağlığına Faydaları: Çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmeleri ilerleyen zamanda onların zihinsel ve bedensel faaliyetleri üzerindeki etkileri tartışmasızdır. Her anne baba çocuğunun daha sağlıklı ve aktif olması için çaba harcar. Ancak kimi zaman bazı noktalar bazı besinler ihmal edilebilmektedir. Balık çocukların gelişimde çok önemli bir yere sahiptir.

Balık Kalp Hastalıklarını Önler: Amerika ve Danimarka’da yapılan araştırmalar düzenli olarak balık tüketen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin %50 oranında azaldığını ortaya koymuştur. Balığın bol miktarda içerdiği omega-3 yağları ayrıca kandaki yağ düzeyini dengeler.

Balık Alzheimer Riskini Azaltır: Haftada bir kez bile balık tüketmek büyük oranda alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Balığın zihin üzerinde faydalarından yazının başında bahsetmiştik fakat özellikle alzheimer hastalığını engelleyici özelliğinin olduğunu vurgulamak için yeni bir başlık açarak özellikle bu hastalığa yakalanma riskini düşürmeniz için önemine vurgu yapmak istedik. Balığın alzheimer hastalığını azalttığına dair birçok bilimsel araştırma sonucu vardır.

Cilt ve Saç Sağlığını Korur: Balığın bol miktarda içerdiği omega-3 yağları saç ve cilt sağlığı için de büyük önem taşımaktadır. Bu konuyla alakalı yapılan bilimsel araştırmalar bir cilt hastalığı olan sedef hastalığına karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca balık saç sağlığının korunmasına yardımcı olan besin ve mineraller içerir.

Sinir Sistemi İçin Faydalıdır: Özellikle depresyon sorunu yaşayan kişilere verilen ilaçlar da omega-3 yağlarının içermesine dikkat edilir. Balık bol miktarda omega-3 yağı içerdiği için depresyonla mücadeleyi arttırıcı özelliği vardır. Bazı sağlık uzmanları kapsül halinde hamilelik ve hamilelik sonrası balık yağı kapsülleri önermektedir.

Balık Spermleri Güçlendirir: Balığın diğer meyve ve sebzelere göre spermleri güçlendirme noktasında daha etkili olduğu bilimsel çalışmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bu yüzden erkeklerin düzenli olarak balık tüketmeleri birçok faydası dışında sağlıklı sperm oluşumuna da katkıda bulunur.


Ton Balığının Faydaları

Ton Balığının Faydaları:

Diğer balık türlerinde olduğu gibi ton balığının da en önemli özelliği omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içermesidir. Bu yüzden haftada en azından bir kere tüketilmesi özellikle zihin sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Bunun dışında bazı kanser çeşitlerine ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ton balığının sağlığımıza sunduğu katkıları şu şekilde sıralamamız mümkün:

 • Ton balığı kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bol miktarda içerdiği omega-3 yağları kalp sağlığının korunmasını sağlar.
 • Ton balığı damarların tıkanmasını engelediği gibi kolesterol seviyesini de dengeleyerek kalp sağlığına katkıda bulunur.
 • Ton balığı kan sağlığına katkıda bulunur. Kanın pıhtılaşmasını engelleyici özelliği vardır.
 • Genel anlamda kalp, damar, kolesterol sağlığını koruyarak felç geçirme riskini azaltır. Ayrıca kan basıncını dengeler.
 • Ton balığı bol miktarda protein içerdiği için göz sağlığı için de faydalıdır.
 • Bazı sağlık uzmanları ton balığının lösemi hastalığını engelleyici özelliği olduğunu iddia etmektedirler.
 • Ton balığı beyin sağlığını korumanın yanında beyine kan akışının sağlıklı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Bol miktarda selenyum içeren ton balığı bu özelliği sayesinde depresyona karşı direnci arttırır.
 • Ton balığının diğer balık türlerinde olduğu gibi vücuttan toksinleri atma özelliği vardır, böylece sigaranın vücuda verdiği zararı azaltabilir.
 • Çocukların sağlıklı büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur.

Somon Balığının Faydaları

Somon Balığının Faydaları:

Somon balığının mükemmel ve naif tadı yanında sağlık açısından da diğer balık çeşitleri gibi birçok faydası vardır. Somon balığı bol miktarda protein içermektedir. Protein sağlığımız açısından hayati önem taşır. Somon balığı diğer balık türlerinde olduğu gibi bol miktarda omega-3 yağları içerir. Mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında olan somon balığının sağlığa faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Omega-3 ve B12 açısından çok zengin olan somon balığı özellikle kardivoyasküler hastalıklara karşı etkilidir. Bu tür hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Somon balığının bol miktarda içerdiği omega-3 yağları çok fazla olduğunda kalbi tehdit eden trigliserid seviyesini düşürür.
 • Somon balığı tüketimi düzenli olarak yapmamız halinde çok tehlikeli olan kolon, ağız, pankreas kanserlerine yakalanma riskini azaltmış oluruz. Hatta bazı sağlık uzmanları lösemi hastalığına yakalanma oranını da büyük oranda azalttığını savunmaktadırlar.
 • Somon balığının en önemli özelliğinin kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltma özelliği olduğunu söyleyebiliriz.
 • Akciğer ana damarlarından birinin tıkanmasına pulmoner emboliyo denir, bu hastalık kan pıhtılaşmasından meydana gelir. Somon balığının içerdiği vitamin ve mineraller bu hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Makula dejenarasyonuna yakalanma riskini azalttığı gibi somon balığı aynı zamanda kan basıncının sağlıklı bir seviyede seyretmesine yardımcı olur.
 • Günümüzde yapılan yeni araştırmalar somon balığının kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Hamsinin Faydaları

Hamsinin Faydaları:

Hamsi Karadeniz bölgemizin milli besin kaynağı diyebiliriz. Hamsi özellikle Trabzon iliyle neredeyse özdeşleşmiş durumda. Karadeniz Bölgesi’nde çok yaygın olarak tüketilir ve hamsinin içerdiği ekmek, buğulama, kızartma ve birçok çeşit yemek hazırlanır. Hamsinin diğer bazı balık türleri kadar etkili ve yoğun vitaminler ve mineraller içerdiğini söylememiz zor ama buna rağmen sağlık açısından birçok önemli faydası vardır. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Diğer türlerinden farklı olarak hamsi iyot açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. İyot insan vücudunun normal ve sağlıklı gelişimi için gerekli temel elementlerden bir tanesidir.
 • Hamsinin taze tüketilmesi önemlidir, bunun yanında hamsinin haşlanarak tüketilmesi daha sağlıklı görünüyor veya mangalda kızartılması sağlık açısından daha faydalı. Fakat yağlarda kızartılması hamsinin birçok özelliğini kaybetmesine neden oluyor.
 • Diğer balık türlerinde olduğu gibi kalp ve damar sağlığına çok faydası vardır. Ayrıca hamsi kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir.
 • Düzenli olarak ve mevsiminde tüketildiğinde kalp damar rahatsızlıklarını engellediği gibi zihin sağlığının korunmasına da katkıda bulunur.
 • Hamsi tüketimi kilo aldırmaz. Bu açıdan da baktığımızda hamsiyi korkmadan tüketebiliriz.

Levreğin Faydaları

Levreğin Faydaları:

Levrek balığı da birçok vitamin ve mineraller açısından zengindir ve bu yüzden sağlığımıza katkıda bulunur. Genel anlamda levrek balığının sağlık açısından faydaları diğer türleriyle benzerlik göstermektedir çünkü içerdiği vitamin ve besinler neredeyse aynıdır. Levrek balığının diğer türlerinden farklı olarak kas sağlığı için faydalı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kasların yağ oranını dengelemede levrek önemli bir rol oynayabilir.
Levrek balığının faydalarından maksimum derecede faydalanmak için hamside olduğu gibi hazırlanmasına dikkat edilmelidir, aksi durumda özelliğini yitirebilir.

Uyarı: Bazı sağlık uzmanları levreğin civa içerdiği için sağlık açısından zararlı olduğunu ve buna karşı bazı sağlık uzmanlarının da civanın sağlığımıza zarar vermemesi için levrek tüketiminden sonra civanın etkisini kıracak yeşil çay tüketmemizi önermektedir.


Lüferin Faydaları

Lüferin Faydaları:

Lüfer genelde eylül ayının ortalarında çıkar ve besin değeri çok yüksek olan balık türlerindendir. Bu yüzden sağlık açısından lüfer tüketiminin büyük önemi vardır. Özellikle zayıflamak isteyenlerin bu süreçte tüketmeleri önerilir. Lüferin sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Kalp sağlığını korur, özellikle kalp ritminin sağlıklı seviyede seyretmesine yardımcı olan maddeler içerir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu niadin oranının büyük ölçüde karşılayabilen lüfer, bu özelliği yardımıyla yorgunluk ve halsizlik sorununu ortadan kaldırabilir.
 • Bol miktarda A vitamini içermesi hem göz hem de diş ve kemik sağlığı için önemlidir. Çocukların bu yüzden düzenli olarak lüfer tüketmeleri önerilmektedir.

Palamutun Faydaları

Palamutun Faydaları:

Palamutun en lezzetli olduğu dönemler şubat ve eylül aylarıdır. Bol miktarda D vitamini içermektedir. Bunun dışında protein açısından da zengin sayılır. Palamutun sağlık açısından faydaları kendi türlerine benzer fakat bazı faydaları farklıdır, bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Düzenli tüketilmesi özellikle diş ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Diğer türlerinden farklı olarak saç sağlığını koruyan vitamin ve mineraller içermektedir.
 • Kolesterol seviyesini dengelediğini savunan sağlık uzmanları var.
 • Bazı sağlık uzmanları palamutun açık yaraları hızlı bir şekilde iyileştirdiğini söylemektedirler.
 • Palamut göz sağlığı için faydalıdır.

Mezgitin Faydaları

Mezgitin Faydaları:

Mezgit balığı da sağlık açısından faydalı olan birçok vitamin ve mineral içermektedir. Diğer türlerinde olduğu gibi mezgit genel anlamda sağlığımıza katkıda bulunur. Bol miktarda B vitamini ve çinko içerir. Mezgitin sağlık açısından faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Mezgitin içerdiği bol miktardaki B vitamini beyin sağlığını korur. B vitamini aynı zamanda diğer organlar için hayati önem taşır.
 • Vücudun homosistein seviyesinin sağlıklı düzeyde olmasını sağlayan mezgit bunu bol miktarda içerdiği folik asit yardımıyla sağlar.
 • Mezgitin bol miktarda içerdiği folik asit aynı zamanda kansere karşı etkilidir.
 • Tiroid hormonlarının düzenlenmesinde çok önemli rol oynar. Bu özelliği ayrıca bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Kefalin Faydaları

Kefalin Faydaları:

Kefal özellikle yaz aylarında çıktığı için yaz aylarında bol mikarda tüketilir. Sağlık açısından faydaları diğer türleri ile benzerlik göstermektedir. Diğer balık türlerinde olduğu gibi kefal de özellikle beyin sağlığını korumak için gerekli olan vitaminleri ve mineralleri bol miktarda içermektedir.
Ufak yaştan itibaren düzenli olarak tüketilmesi durumunda sağlam bir kemik ve iskelet yapısının oluşmasına yardımcı olur.


Balığın Zararları:
Balık tüketimi neredeyse bütün yaştan insanlar için güvenlidir ve sağlık açısından faydalıdır. Fakat yanlış tüketim sonucu bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle balıkların kızartılmasının neden olabileceği zehirlenmeler mümkün fakat bu balığın kendisinden değil tüketime hazırlanış şeklinden kaynaklanır.

 • Balıkların taze olmasına mutlaka dikkat edilmelidir, bayat balıklar zehirlenmeye neden olabilir.
 • Bazı balıklar ki özellikle ton balığı, bol miktarda civa içerir bu yüzden aşırı tüketilmesi durumunda zehirlenmeye neden olabilir.

Tavsiyeler
Balıkların bütün çeşitlerinin mevsimi vardır, bu yüzden sağlık açısından maksimum derecede faydalanmak için mevsiminde ve taze olarak tüketilmesini öneririz. Özellikle balık seçimine dikkat edilmelidir.

Kaynaklar

 1. Omega-3 in fish: How eating fish helps your heart
 2. Advantages of Eating Fish Foods
 3. Benefits of eating fish
 4. Health benefits
 5. Рыба: советы и преимущества
 6. What are the benefits of eating oily fish? How much oily fish should I eat?
 7. The benefits of eating fish
 8. Красная рыба: семга и форель. Польза, преимущества и состав красной рыбы. Как выбрать и рецепты из семги и форели
 9. Health Benefits of Fish
 10. Fish: Friend or Foe?
 11. 7 Life-Enhancing Reasons to Eat Fish
 12. The benefits of eating fish
 13. Почему полезно есть рыбу: 5 преимуществ для здоровья
 14. Что полезнее – мясо или рыба?
 15. Преимущества и польза красной рыбы

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.