Baş Dönmesi Nedir?


Baş dönmesi hemen hemen herkesin başına gelebilen oldukça yaygın bir şikayettir. Kendi başına bir problem olmayan baş dönmesi, genellikle, altta yatan herhangi bir sağlık sorunun bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Baş dönmesi, vertigo, sersemleme, güçsüzlük (nörolojik bozukluk), kararsızlık, baygınlık hissi ve görme bozukluğu gibi durumları da kapsayan bir terimdir. (1)

Baş dönmesi çoğu zaman görmezden gelinen bir belirti olmaktadır. Ancak, diğer yandan, hayata adapte olmayı, günlük faatliyerleri yerine getirmeyi ve sosyalleşmeyi engelleyen bir durum olduğu için hemen tanısı konulup tedavisinin uygulanmasında fayda vardır. Bununla birlikte, nörolojik sorunlar gibi ciddi nedenlerden kaynaklanması söz konusu olabildiği için durumun hemen kontrol altına alınması gerekmektedir. (2)

Baş Dönmesi Belirtileri

Baş dönmesi nasıl anlaşılır? Baş dönmesi başlangıcında, kişi denge kaybı yaşamakta, sersemlemekte ve kendisi ya da çevresi dönüyormuş gibi hissetmektedir. Sonrasında, göz kararması ya da bayılma gibi belirtiler de yaşanması muhtemel olabilmektedir.

Baş dönmesi belirtileri genel olarak şunları içermektedir:

 • Sersemlik
 • Denge kaybı
 • Bayılma
 • Zayıflık ya da yorgunluk
 • Karışıklık
 • Baş ağrısı veya baş basıncı
 • Göğüs ağrısı veya sıkılığı
 • Mide bulantısı ya da kusma (3)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Baş Dönmesi Belirtileri

Baş Dönmesi Nedenleri

Baş dönmesi neden olur? Baş dönmesine yol açabilecek pek çok ciddi ya da ciddi olmayan sağlık sorunu mevcuttur. Bazıları şunlar olabilmektedir:

 • İç kulak problemleri
 • Anksiyete bozuklukları
 • Beyinde meydana gelen problemler (migren ya da inme gibi)
 • Düşük kan basıncı, enfeksiyonlar, bazı kalp sorunları
 • Hamilelik (4)

Baş Dönmesi Nedenleri daha fazlası için

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesi nasıl geçer? Baş dönmesi bir belirti olarak ortaya çıktığı için, tedavi etmenin yolu altta yatan sağlık sorununu tedavi etmeyi amaçlamaktır. Böylece, baş dönmesi problemleri de ortadan kalkacaktır. Bazı tedavi yöntemleri şunlar olabilmektedir:

 • Vertigo tedavisi
 • Migren tedavisi
 • Baş dönmesi hissini azaltan ilaçlar
 • Mide bulantısını hafifleten ilaçlar
 • Denge egzersizleri
 • Anksiyete tedavileri
 • Stres kontrolü
 • Cerrahi yöntemler (5)

Baş Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş dönmesi tanısı ve tedavisi için dahiliye, nöroloji ya da KBB (kulak burun boğaz) bölümüne başvurulabilmektedir. (6)

Baş Dönmesi Tedavisi fazlası için tıklayabilirsiniz

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Baş Dönmesi Bitkisel Tedavisi

Zencefil: Zencefil, baş dönmesi ve mide bulantısı için oldukça faydalı olabilen bir bitkidir. Bu güçlü bitki hem baş dönmesini hafifletmekte hem de beyindeki ve vücudun diğer bölümlerindeki kan akışını uyarmaktadır.

Limon: Baş dönmesi için başka mükemmel bir çözüm ise limondur. Limonda bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve baş dönmesine neden olan sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. (7)

Limon balsamı: Limon balsamı çayı ya da diğer bir adıyla melisa çayı, sadece baş dönmesine neden olan belirtileri tedavi etmekle kalmamakta, aynı zamanda diğer zihinsel sıkıntıların hafifletilmesine de yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay: Yeşil çay, kanı temizlemeye ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından son derece güçlüdür. Bu nedenle, baş dönmesiyle mücadele edebilmesi için yeşil çaydan yardım alınabilmektedir. (8)

Sarımsak: Baş dönmesi, iç kulak problemlerinin bir sonucu olarak meydana geliyorsa, antibiyotik gibi çalışan sarımsak bu duruma yardımcı olabilmektedir.

Biber: Acı biber, iç kulağa ve beyne giden kan dolaşımını teşvik edebilmektedir. Bu nedenle, baş dönmesi belirtisi de hafifleyebilmektedir. (9)

Ginkgo biloba: Ginkgo biloba, beyne giden kan akışını artırabilme yeteneğine sahiptir, bu nedenle de, vertigo belirtilerini hafifletmek için doğal bir tedavi olarak çalışmaktadır. (10)

Kakule: Kakule, tıpkı zencefil gibi rahatlatıcı aromatik bir kokuya sahiptir. Aynı zaman, güçlü besin maddeleri içermektedir. Dolayısıyla da, baş dönmesinin tedavisine yardımcı olabilmektedir. (11)

Fesleğen: Rahatlatıcı bir etkisi olan fesleğen bitkisi, baş dönmesini etkili ve hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (12)

Kediotu: Kediotu ya da diğer adıyla valerian, genellikle uykusuzluk ve kaygı gibi zihinsel sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olması için kullanılmaktadır. Baş dönmesi bu durumlarda sık rastlanan bir belirtidir. Bu nedenle, sinir sistemini yatıştıran kediotu, baş dönmesini de hafifletmektedir. (13)

Çilek: Baş dönmesi tedavisi için oldukça lezzetli bir seçenek olabilmektedir. Tek yapmanız gereken, olgunlaşmış çilekleri almak, ezmek ve yoğurtla karıştırmaktır. Bu yoğurt karışımı düzenli olarak tüketildiğinde, baş dönmesinin hafiflemesi mümkün olabilmektedir. (14)

Badem: Badem, kabak çekirdeği, buğday ve haşhaş tohumlarının karıştırılmasıyla hazırlanan bu yöntemle, vertigo ve baş dönmesini hafifletebilmektedir. (15)

Baş Dönmesi Evde Tedavi Yöntemleri

Nefes alma: Solunum sistemi, sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olan, sisteme hava girişi sağlayan her canlı için vazgeçilmez olan bir sistemdir. Derin nefes alıp bırakın, tekrar soluyun ve tekrar nefes verin. Bu işlem beyindeki oksijen arzını arttırarak baş dönmesini iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (16)

Odaklanma: Denge kaybı baş dönmesini daha da kötüleştirebilmektedir. Bu durumda, mümkün olduğunca çevrede bulunan eşyalara odaklanmaya çalışabilirsiniz. Bu, bulantı hissini ortadan kaldırmaya ve vücut dengesini yeniden kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, stres veya aşırı çalışma durumunda da beynin rahatlamasını sağlayabilmektedir. (17)

Masaj: Masaj terapisi, vertigo belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Masaj hem kan dolaşımını desteklemekte hem de boyun ağrısı ve sertliğini azaltmaktadır. Böylece, baş üstündeki basıncı ve ağırlık hafiflemektedir.

Başa, boyna ve sırta dairesel hareketlerle günlük olarak uygulanan nazikçe bir masaj oldukça etkili olabilmektedir. Yine de, uygun masaj için nitelikli bir masaj terapistiden yardım almak daha doğrusu olacaktır. (18)

Su: Baş dönmesinin başlıca nedenlerinden biri, vücuttaki veya beyindeki zayıf kan dolaşımıdır. Vücuttaki su oranı arttığında, kan dolaşımı da artabilmektedir. Aynı zamanda, su akışkan bir yapıya sahip olduğu için hızlı bir çözüm olabilmektedir. Suyun ferahlatıcı doğası, baş dönmesi ile birlikte gelen kusma hissini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir. (19)

C vitamini: Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, düzenli C vitamininin alımı vertigo belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Günlük olarak alınan C vitaminin baş dönmesi belirtilerini hafiflettiği tespit edilmiştir. C vitamininin doğal kaynakları arasında ise çilek, yeşilbiber, portakal, ananas, brokoli ve domates bulunmaktadır. (20)

Yoğurt: Yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir. Ancak, sadece bununla kalmamakta, aynı zamanda, baş dönmesi, yorgunluk ve mide bulantısı gibi belirtileri de hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Baş dönmesi hissedildiğinde, bir kase yoğurt yemek bile yeterli olabilmektedir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, tansiyon ve yetersiz kan dolaşımı gibi problemleri kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de, etkili bir baş dönmesi tedavisi olarak kabul edilmektedir. (21)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)