Basur Nedenleri


Basur neden olur? Basur, mayasıl ya da diğer adıyla hemoroid, artan basınç nedeniyle anüs çevresinde bulunan damarların gerilerek şişmesi sonucu oluşmaktadır. Anüs ve alt rektum bölgesine basınç uygulanmasına yol açan pek çok durum bulunmaktadır. En sık görülen nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır: (1)

Kabızlık

Basurun başta gelen nedenlerinden biri kabızlıktır. Düzenli olarak yaşanan kabızlık, bağırsak sistemi için oldukça tahriş edici olabilmektedir. Bağırsak hareketlerinde yaşanan zorluk doğrudan basur problemlerine neden olabilmektedir.

Kabızlık, anüs ve rektum üzerinde aşırı bir basınca yol açmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da, hassas bölgelerdeki damarlar şişmeye başlamaktadır. (2)

İshal

Basurun bir diğer sık karşılaşılan nedeni ise ishaldir. Çok fazla tuvalete çıkmak anüsün ve rektumun çok fazla zorlanmasına yol açabilmektedir. İshalin nedenini tespit etmek basurun de önlenmesine yardımcı olmaktadır. Çoğu zaman ishalin nedeni viral enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar ya da gıda kaynaklı bir hastalıktır. (3)

Tuvalette Uzun Süre Geçirmek

İshal ve kabızlık gibi bağırsak hareketi problemleri nedeniyle kişi tuvalette çok fazla zaman geçirebilmektedir. Bu durumda, kişi uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda kaldığı için anüs ve rektum çevresinde şişkinlik ve neticesinde de basur meydana gelebilmektedir. (4)

Çok Fazla Oturmak

Özellikle, çalışma hayatı nedeniyle artık pek çok insan günlerini bilgisayar başında oturarak geçirmektedir. Kısmen ofis kültürünün de yaratmış olduğu bu durum, zaman içinde basur problemlerine yol açabilmektedir.

Artık pek çok insan vücudu yerine zihnini kullanmayı tercih etmektedir. Bu bazı açılardan faydalıyken, diğer yandan vücudun zorluklar yaşamasına neden olmaktadır. Kişi gün içinde normalden çok daha uzun bir boyunca oturuyorsa, bu durum anüs ve rektum çevresindeki alanın şişmesine yol açabilmektedir. (5)

Aşırı Kilo

Vücudun gereğinden fazla yük taşıması hem kalbi hem eklemleri hem de kemikleri oldukça zorlamaktadır. Bu nedenle de, bir dizi sağlık sorunu peşi sıra gelmektedir.

Aşırı kilolu ya da obez olmak, anüs ve rektum çevresinde şişkinliklerin oluşmasına neden olabilmektedir. Vücuttaki aşırı kilo o bölgeler üzerinde aşırı baskı yaratmaktadır. Neticede de, basurun meydana gelmesi kaçınılmaz olabilmektedir. (6)

Hamilelik

Hamileliğin erken evrelerinde mide, eklem ve kas problemleri oldukça sık yaşanan sağlık sorunları arasında gelmektedir. Anne adayı hamilelik sırasında oturmak için çok fazla zaman harcamaktadır. Bu da, basurun yaşanmasına yol açabilmektedir. Diğer yandan, kabızlık da hamilelik sırasında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Kabızlık başta gelen basur nedenleri arasında bulunmaktadır. (7)

Travmalar

Anüs ve rektumda meydana gelen yaralanmalar, bölgede bulunan damarların şişmesi, tahriş olmasına ve ağrımasına yol açabilmektedir. Bu tür bir travma buzda kayıp düşme gibi gündelik kazalar sonucu oluşabilmektedir. (8)

Ağır Eşyalar Kaldırmak

Kanepe gibi bazı ağır eşyaları kaldırmanın herhangi bir zararı olmayacağını düşünebilirsiniz, ancak, bu tür hareketler rektum üzerinde aşırı basıncın oluşmasına neden olabilmektedir. Basınç sonucu da, damarlar şişmekte ve basur meydana gelmektedir. (9)

Yanlış Spor Yapmak

Ağır eşyalar kaldırmak gibi spor sırasında aşırı ağırlık kaldırmak da basura neden olabilmektedir. Spor yapan kişi daha fazla ağırlık kaldırarak kendini zorlamayı tercih edebilmektedir, ancak bu durum bazen vücudun çok fazla zorlanmasına yol açmaktadır. Ağır kaldırırken yapılan hatalar basur gibi başka sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilmektedir. (10)

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Çok fazla fast food ve paketlenmiş ürün tüketmek fakat diğer yandan yeterli miktarda lif almamak bağırsak hareketliliği problemlerine neden olabilmektedir. Sindirim süreci için gerekli olan besinlerin alınmaması, dışkının sertleşmesine ve bağırsaklardan geçişinin zorlaşmasına neden olmaktadır. Bu durumda da, basurun ortaya çıkması çok şaşırtıcı değildir. (11)

Basur Nedir?

Hemoroid ya da mayasıl olarak da bilinen basur, anüs ve alt rektum alanında bulunan damarların şişmesi durumudur. Hasta için oldukça can sıkıcı belirtilere neden olabilen basur, uygun tedavi yöntemleriyle kolayca kontrol altına alınabilmektedir. (12)

Basur nedir? Kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Basur Belirtileri

Basur nasıl anlaşılır? Basur başlangıcında en sık görülen belirti kanlı bağırsak hareketleridir. Hasta tuvalette küçük miktarlarda kan görmektedir. Diğer belirtiler arasında ise anal bölgede hissedilen kaşıntı veya tahriş, ağrı ve rahatsızlık, anüs çevresinde şişlik ve anüse yakın bölgede fark edilen bir yumru bulunmaktadır. (13)

Basur belirtileri geniş bilgi için

Basur Tedavisi

Basur nasıl geçer? Basuru tedavi etmek için evde tedavi yöntemlerinden, ilaç tedavisinden ve cerrahi müdahalelerden yararlanılmaktadır. Anüs bölgesinde oluşan ağrı ve tahrişi azaltmak için kremler, kabızlığı hafifletmek için dışkı yumuşatıcılar veya anüs bölgesinde oluşan kaşıntıyı hafifletmek için evde tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir.

Basur tedavisi makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Bazı inatçı ve ağrılı vakalarda basurun çıkarılmasını sağlamak için hemoroidektomi isimli basur ameliyatı uygulanabilmektedir. (14)

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur tanısı ve tedavisi için proktoloji (hemoroid ve anorektal hastalıklar) bölümüne başvurulmaktadır. (15)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)