Basur Tedavisi


Basur nasıl geçer? Basur genellikle kendi kendine iyileşmektedir. Bununla birlikte, bazı vakalarda belirtileri daha ciddi olabilmekte veya sık sık tekrarlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda, uygun tedavi yöntemleriyle basur kontrol altına alınabilmektedir. Basur tedavisinde sık kullanılan yöntemler ise evde tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemlerdir. (1)

Evde Tedavi Yöntemleri

Basuru evde tedavi yöntemleriyle iyileştirmek mümkün olabilmektedir. Bu yöntemler özellikle basur nedeniyle oluşan ağrı ve kaşıntı gibi belirtileri rahatlatmada oldukça etkilidir. Basur için evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri ise şunlardır: (2)

 • Ilık Su Banyoları

Basur için ılık su banyoları faydalı olabilmektedir. Ilık su ile dolu olan küvete oturup 15 ile 20 dakika boyunca beklemek basur iltihaplanmasını azaltabilmektedir. Bu yöntemi günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Anüs çevresinde bulunan cildin tahriş olmamasını sağlamak için ılık su banyolarından sonra hassas olan bölgenin iyice kurutulması gerekmektedir.

 • Diyet Değişiklikleri

Bol sıvı almak ve diyet lifleri açısından zengin olan gıdaları tüketmek, kabızlıkla mücadele edilmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlığın hafifletilmesi rektum ve anüse baskı uygulayan bağırsak hareketlerini önleyebilmektedir. Ayrıca şişkinlik, genel rahatsızlık ve kanama gibi belirtiler de azalmaktadır. (3)

 • Dışkı Yumuşatıcılar

Kabızlıkla mücadele etmek için başvurulabilecek bir diğer yöntem de dışkı yumuşatıcılardır. Bunlar bir sağlık uzmanı ya da eczacı tarafından tavsiye edilmelidir.

 • Medikal Oturma Ürünleri

Basuru olan kişi bu durumdan rahatsızlık duyuyorsa, çok uzun bir süre beklemeden eczanelerden hava içeren veya kauçuktan yapılan oturma simitlerini ya da minderlerini temin etmesi gerekmektedir.

 • Egzersiz

Egzersiz yapılması kabızlığı hafifletmekte ve üzerine baskı uygulanmış olan damarları rahatlatabilmektedir. Diğer yandan, tuvalete çıkma dürtüsü gelir gelmez hemen tuvalete gitmekte fayda vardır. Erteleme yapılmadığı takdirde kabızlık da oluşmayacaktır. (4)

İlaç Tedavisi

Basur tedavisine yardımcı olabilecek bazı ilaçlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Kremler, Merhemler ve Fitiller

Basuru rahatlatmak için kullanılabilecek pek çok krem, merhem ve fitil bulunmaktadır. Diğer yandan, bu ilaçlarla basuru tedavi etmemekte, sadece iltihap ve şişkinlik gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olmaktadır. (5)

Basur Memesinin Tedavisi

İç basur durumunda, basur içten anüsün dışına çıkabilmektedir. Dışa çıkan basur şişerse ve tedavi edilmezse, basur dokusunda kansız kalmakta ve enfekte olabilmektedir. Bu gibi vakalarda ameliyat gerekli görülebilmektedir.

Tromboze Basur Tedavisi

Tromboze basur halk arasında boğulmuş basur olarak da bilinmektedir. Çoğu zamanda, ıkınma sonucu dışa doğru çıkan basurin sıkışması ve pıhtı biriktirmesi sonucu olmaktadır.

Oldukça ağrılı bir basur çeşidi olan tromboze basur durumunda, pıhtılaşan alanın giderilmesi için cerrah tarafından neşter kullanılmaktadır. Keskin basur ağrısı devam etse de, bir süre sonra yerini donuk bir ağrıya bırakmaktadır. Birkaç gün sonrasında kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda ılık su banyoları ve ağrı kesiciler faydalı olabilmektedir. (6)

İç Basur Tedavisi

İç basur geliştiği takdirde, herhangi bir kanama yoksa basur belirtileri ortaya çıkmayabilmektedir. Bununla birlikte, kanama ya da basur memesi gibi bir durum oluşmuşsa, evde tedavi yöntemleri ve ilaç tedavisi faydalı olabilmektedir.

Dış Basur Tedavisi

Dış basur durumunda, öncelikli amaç gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Anüs çevresinde meydana gelen tahriş nedeniyle bağırsak hareketlerinden sonra o alanı temizlemek zor olabilmektedir. Bu önemli bir sorun oluşturduğu takdirde, cerrahi yöntemlerle basurun alınması gerekebilmektedir. (7)

Basur Ameliyatları

Basur sık sık tekrarlanıyorsa ve kalıcı ağrı ya da kanama gibi problemlere yol açıyorsa, ameliyat bir seçenek olarak değerlendirilebilmektedir.

Lastik bant ligasyonu: Bir cerrahın uygulayabildiği bu yöntemle, basur olan damarın etrafına bir miktar sıkı lastik bant yerleştirilmektedir. Böylece, kanamanın kaynağı kaybolmaktadır. İşlem uygulandıktan sonra 1-2 gün içinde biraz dolgunluk ve rahatsızlık hissedilebilmektedir. Bazı hastalarda az miktarda kan da görülebilmektedir.

Skleroterapi: Skleroterapi işleminde, basurun içine bir kimyasal enjekte edilmektedir. Böylece basurun boyutu azaltılabilmektedir.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisi, iç basur yaralarını ve sertleşmiş basurları tedavi etmek için kullanılabilmektedir.

Hemoroidektomi: Basur ameliyatı olan hemoroidektomi, tüm basurun çıkarılmasını içeren bir cerrahi müdahaledir. Çok şiddetli olan ve sürekli olarak tekrarlayan basur problemleri için düşünülebilmektedir. Bununla birlikte, enfeksiyon, kanama ve stenoz (kanal daralması) gibi yan etkilere neden olabilmektedir. (8)

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur tanısı ve tedavisi için proktoloji (basur ve anorektal hastalıklar) bölümüne başvurulmaktadır. (9)

Basuru Önleme Yöntemleri

Basuru önlemenin en etkili yöntemi dışkı ihtiyacının ertelenmemesidir. Bununla birlikte, hem basurun oluşmasını önlemek hem de oluştuysa da belirtileri hafifletmek için faydalı olabilecek bazı tavsiyeler şöyle sıralanmaktadır:

 • Yüksek lifli yiyecekler tercih etmek
 • Bol sıvı tüketmek
 • Lif takviyeleri kullanmak
 • Tuvaletteyken ıkınmaktan kaçınmak
 • Dürtü hissedildiği anda tuvalete gitmek
 • Bolca egzersiz yapmak
 • Aşırı kilo söz konusuysa kilo vermek
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak

Kodeine dayalı ağrı kesiciler gibi kabızlığa neden olabilecek ilaçları kullanmaktan kaçınmanızda da fayda vardır. (10)

Basur Nedir?

Hemoroid ya da mayasıl olarak da bilinen basur, anüs ve alt rektum alanında bulunan damarların şişmesi durumudur. Hasta için oldukça can sıkıcı belirtilere neden olabilen basur, uygun tedavi yöntemleriyle kolayca kontrol altına alınabilmektedir. (11)

Basur nedir? Kapsamlı konumuza bakabilirsiniz

Basur Belirtileri

Basur nasıl anlaşılır? Basur başlangıcında en sık görülen belirti kanlı bağırsak hareketleridir. Hasta tuvalette küçük miktarlarda kan görmektedir. Diğer belirtiler arasında ise anal bölgede hissedilen kaşıntı veya tahriş, ağrı ve rahatsızlık, anüs çevresinde şişlik ve anüse yakın bölgede fark edilen bir yumru bulunmaktadır. (12)

Basur belirtileri makalemizi inceleyebilirsiniz

Basur Nedenleri

Basur neden olur? Basur, anüs ve rektum içinde bulunan küçük kan damarlarının şişmesi sonucu oluşmaktadır. Bu duruma kabızlık, ishal, bağırsaklara uygulanan aşırı basınç, hamilelik, uzun süre oturma ya da ağırlık kaldırma gibi pek çok koşul neden olabilmektedir. (13)

Basur nedenleri hakkında geniş konumuza uğrayabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)