Bezelyenin Faydaları


Bezelye, ufak yeşil toplar halinde yetişen kendine has tadı olan genelde ilkbahar mevsiminde taze olarak tüketilen bir sebzedir. Bezelye sadece besin olarak tüketilmez aynı zamanda restoranlarda süslemelerde kullanılır. Bezelyenin naif görüntüsü ve otantik tadı dışında sağlığa faydaları vardır.

Bezelye sağlığa olan katkılarını içerdiği zengin besin kaynaklarından alır. Ortalama 100 gram bezelye 81 kcal enerji içermektedir. A, C, E, K vitaminlerini bolca içeren bezelye, tiamin, niasin, pridoksin gibi vitaminler içermektedir.

Yüksek değerde vitamin bulunduran bezelye, demir, bakır, magnezyum gibi sağlık açısından faydalı mineraller içermektedir. Şimdi bezelyenin sağlığa faydalarını detaylı şekilde inceleyelim.


bezelyenin sağlığa faydaları

Bezelyenin Sağlığa Faydaları

Bezelye, özellikleri itibari ile sağlığa birçok faydası vardır. Bezelye, sindirim sistemi organlarından başta mide olmak üzere bağırsak ve diğer organlara oldukça faydalıdır. Cilt sağlığı için kullanılan bezelye, bezelye özlü çil kremlerinde, leke ve çil giderici özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Bezelye östrojen özelliğinden dolayı keten tohumu gibi meme büyümesi için tavsiye edilmektedir.

Bezelyenin faydaları şöyle sıralanabilir:

Bezelye Kilo Aldırmaz: Bezelye tüketimini en çok engelleyen şey, ‘bezelye kilo aldırır mı’ sorusudur. Halbuki, bezelye düşük kalorili ve düşük yağlı gıdalar arasındadır. Bezelye, bu özelliğinden dolayı vejeteryanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeşil sebzeler zaten kilo vermeye yardımcı olur, bezelyede kilo vermeyi kolaylaştıran sebzeler arasındadır.

Mide Kanserini Engeller: Plaka ve küçük maddeler mide kanseri gibi riskli hastalıklara neden olmaktadır. Bezelye mide kanseri gibi hastalıkları önler. Bezelyenin içerdiği ‘‘polifenol’’ olarak adlandırılan madde, kanser hastalıklarını engeller. Bezelyenin mide dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Bağışıklığı Güçlenirir: Bezelye kaliteli antioksidanlar içerir, böylece ciddi hastalıklara neden olan sorunları giderir. Bezelye, bağışıklık sistemini destekleyen kalsiyum, demir, çinko, bakır, manganez gibi mineraller açısından çok zengindir.

Bezelyenin Anti-Aging Özelliği: Bezelye cilt için faydalıdır. Bezelyenin cilde faydaları hakkında yazının ilerleyen kısmında daha detaylı ele alacağız. Alfa karoten, epakateşini, karotenoid gibi antioksidanlar içeren bezelye, cildin yaşlanmasını engelleyerek cilde doğal bir parlaklık kazandırır.

Alzheimer ve Artrit: Bezelye, K vitamini içerdiğinden dolayı alzheimer ve artrit gibi ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Alzheimerdan etkilenen hastalarda, düzenli bezelye tüketimi nöronal hasarların sınırlanmasını sağlar.

Kan Şekeri: Bezelye, yüksek lif ve protein içeriğinden dolayı şeker sindirimi kolaylaştırır. Bezelye beyaz şeker veya kimyasal maddeler gibi herhangi bir ilave şeker içermez, dolayısıyla vücutta kan şekerinin düzenlemesini sağlar. Bezelye proteinleri bunun için çok önemli görevler üstlenir.

Hamile Kadınlara Bezelye: Taze bezelye folik asit bakımından mükemmel kaynak olarak kabul edilir. Folatlar hücre içinde DNA sentezi için gerekli olan B-kompleks vitaminleri içermektedirler. Araştırmalar sonucu anne adaylarının folat yönünden zengin besinleri yeterli miktarda tükettiklerinde, yeni doğan bebeklerde nöral tüp defekti önlemede yardımcı olacağın düşünülmektedir. Yani bezelye, anne adayları ve yeni doğan bebeklerin sağlığı için faydalıdır.

Sindirimi Arttırır: Bezelye, yüksek diyet lifi içermektedir. Diyet lifleri sindirim sağlığı için faydalıdır. Ayrıca bezelyede bulunan lifler, sindirimi geliştirerek genel olarak vücudun metabolizmasının artmasına katkıda bulunur.

Bezelyenin Gözlere Faydaları: Bezelye fazla miktarda lutein, karotenler, zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar içermektedir. Ayrıca A vitamini açısından da zengin sayılan bezelye, mukus zarları, deri ve özellikle göz sağlığının korunmasını sağlar.

Kırışıklıklar ve Osteoporoz: Antioksidanlar bakımından güçlü olan bezelye, kırışıklık ve osteoporozun önlenmesinde yardımcı olur. Genel anlamda cilt sağlığının korunmasını sağlar.

Bezelyenin Cilde Faydaları: Sağlıklı beden ile sağlıklı cilt arasında güçlü bağlantı vardır. Bezelyeyi yiyerek tüketmek ne olursa olsun cilde yansır. Bezelyenin yenilerek tüketilmesi zengin vitamin ve minerallere dönüşerek cilt sağlığı için hayati önem taşıyan fonksiyonların yerine getirilmesini sağlar.

Bezelyenin Saça Faydaları: Vücudun diğer organlarında olduğu gibi, saç köklerinin hayati besin kaynağını sağlar ve sağlıklı optimal büyümeyi destekler.

Bezelyenin Diğer Faydaları:

 • Bezelye kolesterolün sağlıklı seviyelerde seyretmesine katkıda bulunur.
 • Güçlü antioksidan özelliği, bezelyenin cilt hücrelerini serbest radikallerin verdiği zararlardan korur.
 • K vitaminini zengin miktarda içeren bezelye; bağışıklık sistemini güçlendirir, basura iyi gelir, sindirim sistemi için faydalıdır, kan hücrelerinin sağlığını korur.
 • C vitamini ve folik asitler içerir, böylece bezelye cildin temizlenmesini sağlar.
 • Bezelye, bir kaşık susam yağı ile uygulandığında mantar ve benzeri enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.
 • Beyin sağlığı için faydalıdır, özellikle uzun süre bilgisayar karşısında radyasyona maruz kalan kişiler tüketmelidir.
 • Ciltte meydana gelen yanma hissine karşı etkilenen bölgeye bezelye, macun yapılarak uygulanabilir.
 • Bezelyeyi kaynatarak bütün vücudunuza uygulayın. Bu uygulama cildinizi ve bütün vücudunuzu kaplayan deriyi temizler, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • Demir, manganez, kalsiyum içeren bezelye, sağlıklı iskelet yapısı yanında kemik sağlığına faydalıdır.
 • Bezelyenin içerdiği vitamin ve mineraller, kalp damar sağlığı için faydalıdır.
 • B6 vitaminleri içerdiğinden dolayı saç ve kafa derisi sağlığının korunmasına iyi gelir.
 • Bezelye saç dökülmesini engelleyen unsurları ortadan kaldırabilir.
 • Bezelye hazımsızlığı giderebilir, sindirim sisteminin görevini sağlıklı şekilde yapmasına yardımcı olur.
 • Bezelye çok etkili bir enerji kaynağı olduğundan dolayı, çocuklar için faydalıdır. Kalsiyum ve demir gibi mineraller açısından zengin olduğu için çocukların düzenli olarak tüketmelerinde fayda vardır.

Bezelyenin Zararları

Bezelyenin sağlık açısından herhangi bir zararı olduğuna dair bilgi yoktur. Tam aksiye bezelye insan sağlığı için faydalı bir besin olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte bezelyenin zararları şöyle sıralanabilir:

 • Bezelye, vücuttaki sıvılar içerisinde bulunan oksalat içerir ve suyu kristalize ederek bazı komplikasyonlara neden olur. Dolayısıyla böbrek ve safra sorunları olan kişiler bezelye tüketimine kısıtlama getirebilirler.
 • Bezelyenin ürettiği oksalat, kalsiyum emilimini engelleyebilir.

Tavsiyeler

Bezelye sağlık açısından birçok katkı sağlamaktadır. Bezelyenin katkılarını detaylı olarak ele aldık. Bezelye sadece böbrek ve safra sorunları olan kişilerde bazı küçük sorunlara neden olabilir. Bunun dışında doğal şifa kaynağı olan bezelyeyi aşırıya kaçmamak suretiyle hamilelik dönemi dahil bütün şartlarda tüketmek mümkündür.

Kaynaklar

 1. Green Beans Health Benefits
 2. Green peas nutrition facts
 3. 10 Health Benefits of Peas
 4. What’s New and Beneficial about Green Peas
 5. 10 Health Benefits of Peas
 6. Give peas a chance – 10 health benefits of this small wonder
 7. The Latest News About Green Peas and Broccoli

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.