Böbrek Ağrısı Tedavisi


Böbrek ağrısı nasıl geçer? Böbrek ağrısının tedavisi nedenine bağlı olarak değişmektedir. Böbrek problemi tedavi edildiği takdirde böbrek ağrısı da ortadan kalkacaktır.

Bununla birlikte, bazı basit evde tedavi yöntemleriyle ağrıyı hafifletmek mümkün olabilmektedir. Geçici nedenlerden ötürü gelişen böbrek ağrısı için ağrı kesicilerden yardım alınabilmektedir. Ancak, ısrarla devam eden böbrek ağrısı mutlaka tıbbi yardım alınması gereken bir durumdur. (1)

Böbrek ağrısı nedenlerinin tedavi yöntemleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanabilmektedir:

Böbrek Enfeksiyonu (Piyelonefrit) Tedavisi

Böbrek enfeksiyonu durumunda genellikle bir ya da iki hafta boyunca kullanılması için antibiyotik reçete edilmektedir. Antibiyotik kullanılmaya başlandıktan sonraki birkaç gün içinde hasta kendini daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Daha ciddi böbrek enfeksiyonları söz konusu olduğu takdirde ise hastanede tedavi uygulanmalı ve IV aracılığıyla antibiyotik alınması gerekmektedir.

Eğer böbrek enfeksiyonu tekrarlamaya devam ediyorsa, problem idrar yolundan kaynaklanabilmektedir. Bu durumda, bir ürolog tarafından muayene edilmelisiniz. Nedenine bağlı olarak bazen cerrahi müdahaleler gerekli olabilmektedir.

Böbrek enfeksiyonu belirtilerini hafifletmek için faydalı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Bakterileri temizlemek için bol miktarda sıvı içmek
 • Bol bol dinlenmek
 • Asetaminofen gibi ağrı kesicilerden yardım almak, ancak aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi ilaçlardan açınmak
 • Karın, sırt ve yan bölgelere ısı terapisi uygulamak (2)

Böbrek Travması Tedavisi

Böbrek travmaları ya da börek yaralanmalarının tedavisi durumun nasıl meydana geldiğine ve böbreğin bu durumdan ne kadar etkilendiğine bağlı olarak değişmektedir. Çoğu vakada böbrek iyileşene kadar tedavi hastanede yapılmaktadır. Bu süreçte de böbreğin hızlı iyileşmesini engelleyen koşullara müdahale edilmektedir. Uygulanabilecek bazı tedaviler şunlardır:

 • Böbreklerin iyileşmesini hızlandırmak ve böbreklerin görevlerini geçici olarak yapması için hemodiyaliz
 • Kandaki vitamin ve mineral miktarını kontrol etmek için ilaçlar

Doktor hastaneden çıkmak için doğru zamana karar verdiğinde, böbreklerin evde de iyileşmeye devam edebilmesi için bir diyet planı önerebilmektedir. Bu durumda bir diyetisyenden yardım alınabilmektedir. (3)

Böbrek Taşı Tedavisi

Çoğu böbrek taşı idrarda geçebilecek kadar küçüktür (4 mm’den daha az çapta) ve muhtemelen evde tedavi edilebilir. Ancak bu küçük taşlar bazen bile ağrılı olabilir, bu genellikle yalnızca birkaç gün sürer ve taş döküldüğünde kaybolur.

İlaçla tedavi: Şiddetli ağrınız varsa, doktorunuz size enjeksiyon yoluyla ağrı kesici verebilir. Hâlâ ağrı yaşıyorsanız, ikinci doz yarım saat sonra verilebilir. İlaç da bulantı belirtileri (hasta hissetmek) ve kusmayı tedavi etmek için enjekte edilebilir. Buna antiemetik (antihastalık) ilaç denir. Ayrıca, ağrı kesiciler, antiemetikler veya her ikisinde eve götürülmesi için bir reçete de verilebilir.

Kişisel bakım: Tuvalete giderken böbrek taşını geçene kadar beklemeniz önerilebilir. Bu idrarınızı gazlı bez veya bir tülbent ile filtreleyerek yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan başka tedavileri belirlemenize yardımcı olması nedeniyle doktorunuza analiz edebilecek kadar taş verin. İdrarınızı renksiz hale getirecek kadar su içmelisiniz. İdrarınız sarı veya kahverengiyse, yeterince su içmiyorsunuz demektir. (4)

Böbrek taşı ameliyatı: Böbrekteki çok büyük taşları çıkarmak için uygulanan bir ameliyattır. Perkütan nefrolitotomi adlı bu süreç, küçük bir kesikten/delikten sokulmuş küçük teleskopları ve aletleri kullanarak böbrek taşını cerrahi olarak çıkarmayı gerektirir. (5)

Renal Kistlerin Tedavisi

Renal kistler genellikle belirtilere yol açmadıkça veya böbrek fonksiyonlarına zarar vermedikçe tedavi gerektirmemektedir. Tedavi seçenekleri ise şunları içermektedir:

 • Skleroterapi (kistlerin içindeki dokuyu boşaltmayı ve kisti küçültmeyi içeren bir prosedür)
 • Ameliyat (daha büyük kistleri tedavi etmek için kistler cerrahi yöntemlerle alınmaktadır) (6)

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanserinin tedavisi genellikle kanserin büyüklüğüne ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına bağlı olarak şekillenmektedir. Genel olarak ise aşağıdaki tedavi yöntemlerini oluşturmaktadır:

 • Cerrahi yöntemler
 • Ablasyon tedavileri
 • Biyolojik tedaviler
 • Embolizasyon
 • Radyoterapi (7)

Böbrek Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Böbrek ağrısı tanısı ve tedavisi için iç hastalıkları ve nefroloji bölümüne başvurulabilmektedir. (8)

Böbrek Ağrısı Nedir?

Renal ağrı olarak da bilinen böbrek ağrısı genellikle böbreklerde bir rahatsızlık, bir hastalık ya da bir yaralanma olduğunu işaret etmektedir. Böbrekler ağrı ya da üst karın, yanlar ve sırtta ağrı hissedilebilmektedir. Fakat diğer bölgelerde gelişen ağrılar genellikle böbrekle ilgili değildir. (9)

Böbrek Ağrısı Belirtileri

Böbrek ağrısı nasıl anlaşılır? Böbrek ağrısı genellik sırt bölgesinde hissedilmektedir. Bu alan kaburgaların altını, omurganın sağını veya solunu kapsamaktadır. Böbrek ağrısı aynı zamanda yanlara, karın bölgesine veya kasık gibi diğer bölgelere de yayılabilmektedir. (10)

Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek ağrısı neden olur? Böbrek ağrısı, böbrek enfeksiyonu, iltihaplanması, zarar görmesi, büyümesi veya böbreklerden gelen idrar akışını engelleyen koşullar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) ve böbrek taşları böbrek ağrısının en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. (11)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)