Böbrek Hastalığı Tedavisi


Böbrek hastalığı nasıl geçer? Böbrek hastalığı için uygulanacak olan tedavi hastalığın çeşidine ve nedenine bağlı olarak değişmektedir. Çoğu zaman, kronikleşen böbrek hastalıklarının maalesef tedavisi mümkün olamamaktadır.

Bununla birlikte, uygulanan tedavi yöntemleri böbrek hastalığının neden olduğu belirtileri kontrol altına almak ve olası komplikasyonları önlemek için etkili olabilmektedir. Diğer yandan, hastalığın seyri de yavaşlatılabilmektedir. (1)

Böbreklerde meydana gelen hasar çok geç teşhis edilmişse ve tedavi için geç kalınmışsa, son dönem böbrek hastalığı tedavisine başvurulmaktadır.

İlk yapılacak uygulamalar, böbrek hastalığının nedenini tespit etmek ve nedeni yavaşlatmaya çalışmak üzerine olacaktır. Bu durumda, uygulanacak olan tedavi tamamen hastaya özel bir şekilde tasarlanabilmektedir. Eğer nedeni yüksek tansiyon gibi böbrek komplikasyonlarına çok sık neden olan bir sağlık sorunu ise, tansiyon seviyeleri hemen kontrol altına alınmalıdır. Uygun önlemler alınmadığı takdirde, böbrek hasarı daha da kötüleşebilmektedir. (2)

Komplikasyonların Tedavisi

Böbrek sağlığı vücudu pek çok açıdan etkileyebilmektedir. Bu nedenle, böbrekler hasar gördüğü takdirde, vücuttaki bazı komplikasyonların ortaya çıkma riski doğmaktadır. Böbrek hasarı komplikasyonları ve tedavileri şunlardır: (3)

 • Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Böbrek hasarı yüksek tansiyonun ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle, yüksek olan tansiyonun derhal normal seviyelere indirilmesi gerekmektedir. Kan basıncını düzenlemek için anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri veya anjiyotensin II reseptör blokerleri önerilebilmektedir.

Bu ilaçlar kullanılmaya başlanınca, böbrek fonksiyonları azalabilmekte ve elektrolit düzeyleri değişebilmektedir. Bir süre kan testleri yapılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda, diüretik ilaçlar ve tuz sınırlaması da önerilebilmektedir. (4)

 • Yüksek Kolesterol Tedavisi

Yüksek kolesterol seviyelerini düşürmek için statin ilaçlar reçete edilebilmektedir. Kronik böbrek hastalığı aynı zamanda kalp sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle, kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulması büyük önem taşımaktadır.

 • Anemi Tedavisi

Böbrek hasarıyla birlikte kansızlık belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda, hem demir hem de eritropoietin hormonu tedavisi önerilebilmektedir. Eritropoietin hormonu kansızlık nedeniyle ortaya çıkan yorgunluk ve zayıflık gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

 • Ödem Tedavisi

Böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremediği zaman, vücut su tutmaya başlamaktadır. Bunun bir sonucu olarak da bacaklar ve ayaklar şişmeye başlamaktadır. Diüretik yani idrar söktürücü ilaçlar vücudun sıvıları atmasına yardımcı olmaktadır. (5)

 • Kemik Zayıflığı Tedavisi

Kalsiyum ve D vitamini takviyelerinin alınması, kemik zayıflığı ve kemik kırıkları riskini en aza indirmek için faydalı olabilmektedir. Bununla birlikte, fosfatı bağlama özelliği bulunan ilaçlar da kalsiyumun kanda birikmesini önleyebilmektedir.

 • Protein Birikiminin Tedavisi

Böbrekler filtreleme işlevlerini yerine getiremediği takdirde, atık ürünler vücutta kalmaktadır. Bu durumda özellikle protein birikimi olabilmektedir. Protein açısından sınırlandırılmış bir diyetin tercih edilmesi önerilebilmektedir. Diğer yandan, sağlıklı seviyelerde proteini almak için de bir diyetisyenden yardım alınmasında fayda vardır. (6)

Son Seviye Böbrek Hasarı Tedavisi

Böbrek hasarı geç teşhis edildiğinde ya da tedavi edilmediğinde, hasar ileri boyutlara varabilmektedir. Bu durumda, böbrekler vücuttaki atıkların ve fazla sıvıların atılmasını sağlayamamaktadır. Hasta zamanla kronik böbrek yetmezliği geliştirmektedir. Son aşama olarak tanımlanan kronik böbrek yetmezliği söz konusu olduğunda, diyaliz makinesinden yardım alınmakta ve böbrek nakli için seçenekler değerlendirilmektedir. (7)

 • Diyaliz

Böbrekler işlevlerini yerine getiremediğinde, atık ürünlerin ve fazla sıvının vücuttan atılmasını sağlamak için hasta diyaliz makinesine bağlanmaktadır. Karna yerleştirilen ince bir tüp yardımıyla atıklar ve sıvılar vücuttan çekilmektedir.

 • Böbrek Nakli

İşlevsiz olan böbreğin alınıp sonrasında yerine yenisinin konması için uygun bir donörden böbrek nakli yapılmaktadır. Sonrasında vücudun böbreğe uyum sağlaması beklenmektedir. Vücudun böbreği reddetmesini engellemek için hasta hayatının sonuna kadar ilaç tedavisi almaktadır. (8)

Böbrek Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Böbrek hastalıkları tanısı ve tedavisi için iç hastalıkları ve nefroloji bölümüne başvurulabilmektedir. (9)

Böbrek Hastalıklarının Önlenmesi

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve zamanında yapılan doktor kontrolleri ile böbrek hastalıklarının gelişmesi önlenebilmekte ya da böbrek yetmezliğine doğru ilerlemesi engellenebilmektedir.

Tavsiyeler şöyle sıralanmaktadır:

 • Baklagiller, tahıllar, meyve ve sebzelerin de içinde bulunduğu dengeli ve sağlıklı bir diyetle beslenin.
 • Her hafta tavuk ve balık gibi yağsız etleri tüketmeye özen gösterin.
 • Tuzlu ve yağlı yemekleri sınırlandırın. Çok az tüketmeye çalışın.
 • Diğer içecekler yerine bol bol su için. Şekerli alkolsüz içecek tüketimini en aza indirin.
 • Fazla kilonuz varsa, sağlıklı kiloya ulaşmak için kilo verin.
 • Yürüme, çim biçme, bisiklete binme, yüzme veya hafif aerobik gibi ılımlı fiziksel aktivitelerini 30 dakika kadar yapmaya çalışın.
 • Sigarayı bırakın.
 • Alkol tüketimini sınırlandırın.
 • Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirin.
 • Rahatlamanıza ve stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olacak aktiviteler içinde olun. (10)

Böbrek Hastalığı Nedir?

Böbrekler vücudun filtreleme sistemi olarak görev alan ve iki adet fasulye görüntüsünde olan organlardır. Saatte 12 kez kanı süzmekte olan böbrekler, atık maddeleri ve fazla sıvıyı da vücuttan atmaktadır. Böbrekler hasar gördüğünde ise kanı, sıvıları ve diğer maddeleri etkili bir şekilde filtreleyememektedir. (11)

Böbrek hastalığı nedir? Detaylı bilgi için tıklayın

Böbrek Hastalığı Belirtileri

Böbrek hastalığı nasıl anlaşılır? Böbrek hastalıkları yavaş yavaş ilerlemektedir, bu nedenle de böbrek hastalığı başlangıcı belirtileri zaman içinde gelişmektedir. Genel olarak belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, yorgunluk, idrar rutininde değişiklikler, zihinsel faaliyetlerin azalması, ayak ve bileklerin şişmesi, kaşıntı ve kontrol edilemeyen yüksek tansiyon bulunmaktadır. (12)

Böbrek hastalığı belirtileri konusuna göz atabilirsiniz

Böbrek Hastalığı Nedenleri

Böbrek hastalığı neden olur? Böbrek hasarına yol açabilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları fiziksel yaralanma, enfeksiyon, böbreklerdeki kistler, mesaneden idrarın geri akışı veya kalıtsal nedenlerdir. Bazı ilaçlar ve yasa dışı uyuşturucuların kullanımı da böbreklere hasar verebilmektedir. (13)

Böbrek hastalığı nedenleri daha fazla detay için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)