Böbrek Taşı Hastalığı Nedir?


Böbrek taşlarının büyüklüğü ve şekli farklılık gösterebilmektedir. Bir kum tanesi kadar küçük olabilen böbrek taşı aynı zamanda bezelye kadar da büyük olabilir. Nadiren de olsa bazı böbrek taşları golf topları kadar büyüktür. Böbrek taşları yumuşak veya sivri olabilir. Bu taşlar genellikle sarı veya kahverengi renktedir.

Böbrek taşı küçükse eğer idrar yolunuzdan kendiliğinden geçer ve çok az ağrı yaratır veya hiç ağrı yaratmaz. Daha büyük bir böbrek taşı yol boyunca sıkışabilir. Sıkışan bir böbrek taşı, idrar akışınızı engelleyerek ciddi ağrılara veya kanamalara neden olabilir.

Şiddetli ağrı veya kanama da dâhil olmak üzere böbrek taşı belirtileriniz varsa, hemen bir doktora başvurmalısınız. Üroloji uzmanı olan bir doktor, böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrıyı tedavi edebilir ve idrar yolu enfeksiyonu (İYE) gibi başka problemleri önleyebilir. (1)

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı başlangıcı durumunda, bu taşlar idrar yolu borularından (üreterler) aşağıya çekilene kadar belirtileriniz olmayabilir. Aksi bir durumda ise taşlar böbreklerdeki idrar akışını bloke edebilir.

Böbrek taşı nasıl anlaşılır? Böbrek taşının başlıca belirtisi aniden başlayıp duran şiddetli ağrılardır. Böbrek taşı ağrısı şu şekilde olabilir:

 • Ağrı, karın bölgesinde veya sırt bölgesinde hissedilebilir.
 • Ağrı, kasık bölgesine (kasık ağrısı) veya testislere (testis ağrısı) ilerleyebilir.

Diğer belirtiler şunları ise içerebilir:

 • Anormal idrar rengi
 • İdrardaki kan
 • Titreme
 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma (2)

Detaylı bilgi almak için bakınız: böbrek taşı belirtileri

Böbrek Taşı Nedenleri

Böbrek taşı neden olur? Böbrek taşlarının sıklıkla kesin ve tek nedeni yoktur, ancak birkaç faktör riski arttırabilmektedir. İdrarın kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi daha fazla kristal oluşturan maddeleri içermesi ve idrardaki sıvı miktarının seyrelmesi sonucu böbrek taşları oluşmaktadır. Aynı zamanda, idrarda kristallerin birbirine yapışmasını önleyen maddeler bulunmaması da böbrek taşlarının oluşması için ideal bir ortam oluşturabilir.

Böbrek taşlarının çeşitleri

Böbrek taşının türünü bilmek nedenini belirlemeye yardımcı olur ve daha fazla böbrek taşı oluşma riskini azaltmak için ipuçları verir. Böbrek taşlarının türleri arasında şunlar bulunur:

 • Kalsiyum taşları: Çoğu böbrek taşı, genellikle kalsiyum oksalat formundaki kalsiyum taşlarıdır. Oksalat, yiyeceklerde bulunan ve doğal olarak oluşan bir maddedir. Beslenme türleri, yüksek dozda D vitamini, bağırsak baypas ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar, idrardaki kalsiyum veya oksalat konsantrasyonunu artırabilir.
 • Struvite taşlar: Struvite taşlar idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyona yanıt olarak oluşur. Bu taşlar çok az belirti vererek hızlı şekilde büyür ve oldukça da büyük boyutlara ulaşabilir.
 • Ürik asit taşları: Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı almayan veya çok fazla sıvı kaybeden, yüksek proteinli bir diyet yapan ve gut olanlarda oluşabilir. Bazı genetik faktörler de ürik asit taşı riskinizi artırabilir.
 • Sistin taşları: Bu taşlar, böbrekleri belirli amino asitlerin (sistinüri) çok fazla salınmasına neden olan kalıtsal bir hastalığı olan insanlarda oluşur. (3)

Böbrek taşı nedenleri detaylı bilgi için bakınız

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı nasıl geçer? Çoğu böbrek taşı idrarda geçebilecek kadar küçüktür (4 mm’den daha az çapta) ve muhtemelen evde tedavi edilebilir. Ancak bu küçük taşlar bazen bile ağrılı olabilir, bu genellikle yalnızca birkaç gün sürer ve taş döküldüğünde kaybolur.

İlaçla tedavi: Şiddetli ağrınız varsa, doktorunuz size enjeksiyon yoluyla ağrı kesici verebilir. Hâlâ ağrı yaşıyorsanız, ikinci doz yarım saat sonra verilebilir. İlaç da bulantı belirtileri (hasta hissetmek) ve kusmayı tedavi etmek için enjekte edilebilir. Buna antiemetik (antihastalık) ilaç denir. Ayrıca, ağrı kesiciler, antiemetikler veya her ikisinde eve götürülmesi için bir reçete de verilebilir.

Kişisel bakım: Tuvalete giderken böbrek taşını geçene kadar beklemeniz önerilebilir. Bu idrarınızı gazlı bez veya bir tülbent ile filtreleyerek yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan başka tedavileri belirlemenize yardımcı olması nedeniyle doktorunuza analiz edebilecek kadar taş verin. İdrarınızı renksiz hale getirecek kadar su içmelisiniz. İdrarınız sarı veya kahverengiyse, yeterince su içmiyorsunuz demektir. (4)

Böbrek taşı ameliyatı: Böbrekteki çok büyük taşları çıkarmak için uygulanan bir ameliyattır. Perkütan nefrolitotomi adlı bu süreç, küçük bir kesikten/delikten sokulmuş küçük teleskopları ve aletleri kullanarak böbrek taşını cerrahi olarak çıkarmayı gerektirir. (5)

Böbrek taşı için hangi doktora gidilir: Böbrek taşlarından kaynaklanan ağrı nedeniyle derhal yardıma ihtiyacınız varsa, bir acil tıp uzmanını görebilirsiniz. Acil olmayan böbrek taşlarını teşhis ve tedavi edebilen sağlık uzmanları arasında aile hekimleri, iç hastalıkları uzmanı ve ürologlar bulunmaktadır. (6)

Böbrek taşı tedavisi detayı için bakınız

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavisi

Limon suyu ve zeytinyağı: Limon suyu ve zeytinyağı kombinasyonu geleneksel olarak safra kesesi taşlarını atmak için evde ilaç olarak kullanılır, ancak böbrek taşlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi böbrek taşlarının dağılmasına yardımcı olur. Ayrıca kan ve idrar üzerinde alkalinize edici bir etkisi vardır. (7)

Maydanoz: Maydanoz, vitamin A, B ve C, potasyum, bakır açısından zengindir, ayrıca böbrekleri temizlemeye yardımcı olan tiamin gibi minerallerden de zengindir. (8)

Domates: Domates, serum lipid oksidasyonunu ve böbrek taşı oluşumunu önleyen güçlü bir antioksidan olan likopen açısından zengindir. (9)

Nar: Narların birçok sağlık faydası olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Ancak, daha özel olarak, narların tohumları ve suyu, böbrek taşları için başka doğal bir çare olarak düşünülebilir.

Kereviz: Sebze biçiminde kereviz ve kereviz tohumu büyük idrar destekçileri ve böbrek tonikleridir. (10)

Fasulye: Fasulye sadece lif açısından yüksek değil aynı zamanda hayvansal olmayan protein, B vitaminleri ve idrar yollarını, böbrek sağlığını iyileştiren mineraller için mükemmel bir kaynaktır.

Isırgan otu: Isırgan otu çayı antibakteriyel özelliklere sahip güçlü bir diüretiktir. Hem böbrek taşlarının atılmasına hem de üriner sistem enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. (11)

Fesleğen: Fesleğen yaprakları böbreklerin genel sağlığı için iyidir. Ayrıca böbrek taşlarını atmak için de kullanılabilir. (12)

Karpuz: Hem potasyum hem de su kaynağı olan karpuz, böbrek taşları için doğal bir ilaç olarak işlev görebilir. (13)

Buğday çimi: Buğday çimi taşları atmak için idrar akışını arttırır. Ayrıca, böbrekleri temizlemeye yardımcı olan hayati besin maddeleri de içerir.

Kırk kilit: Kırkkilit otu, böbrek taşlarının yıkanmasına yardımcı olmak için idrar akışını arttırır, şişme ve iltihaplanmayı yumuşatır. Ayrıca genel idrar sağlığına yardımcı olan antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Karahindiba: Karahindiba kökü, safra üretimini uyaran bir böbrek toniğidir. İdrar çıkışını artırmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. (14)

Böbrek Taşı Evde Tedavi Yöntemleri

Su: Çok miktarda su içmek her zaman iyi bir fikirdir. Ancak, böbrek taşları olduğunda veya onlara duyarlı olabileceğinizi düşündüğünüzde, vücudunuzun yeterli sıvı tutmaya devam etmesi kesinlikle kritik önem taşımaktadır. İdrarınız ne kadar koyu renkse, o kadar çok su gerekir. İdrarınız açık veya ona yakın olduğunda, yeterince içtiniz demektir. (15)

Protein: Eğer çok fazla hayvansan protein tüketiyorsanız ve böbrek taşı oluşturuyorsanız ya da eğiliminiz varsa, diyetinizdeki etleri (hepsi değil) sebze protein kaynakları ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bazı mükemmel sebze protein kaynakları arasında yeşil bezelye, chia tohumları, kinoa, spirulina, badem, fasulye, humus ve tabii ki soya bulunmaktadır.

Lif: Lif, bağırsaklara bağlanarak üriner sistemdeki kalsiyumun azalmasına yardımcı olur. Bu durum kristalleşebilecek mineral miktarının az olduğu anlamına gelir. Lifin bazı büyük kaynakları arasında tam tahıllar, baklagiller, meyveler ve yeşil sebzeler bulunmaktadır. (16)

Birçok meyve ve sebze lifin mükemmel kaynaklarıdır ancak böbrek taşlarının ana nedenlerinden biri olan yüksek düzeyde oksalatı içerebileceğinin de farkında olunmalıdır. (17)

Magnezyum: Çok sayıda çalışma, tekrarlayan böbrek taşlarından muzdarip kişilerin magnezyum alması durumunda kalıcı böbrek taşı sıkıntısı çekme olasılığının düşük olduğunu ortaya koymuştur. En iyi sonuç için günlük olarak magnezyum almanız şiddetle önerilir. Böylece, böbrek taşlarıyla ilişkili belirtileri en aza indirebilirsiniz. (18)

Böbrek taşına ne iyi gelir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.