İçindekiler ▾

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir


Böbrek taşı idrarda bulunan ürik asit ve kalsiyumun zamanla toplanmasıyla birlikte böbreğin orta kısımların meydana gelmektedir. Oluşan küçük taşlar sağlığa zarar vermeden bünyeyi kendiliğinden terkedebilir. Ama büyük taşlar vücudu terkederken mesane yoluna hasar verebilir bunun yanında şiddetli ağrılara neden olabilir. Daha çok 20 ila 40 arası yaşlarda görülür, kadınlara göre erkekler daha fazla karşılaşır. Şayet bir kere böbrek taşı sorunu yaşadıysanız tekrar aynı sorunu yaşama olasılığı yüksektir. Bundan dolayı sebebin belirlenip nedenlerinin ortadan kaldırılması gerekir.


böbrek taşına ne iyi gelir

Böbrek Taşı Belirtileri

Birçok hastalıkta olduğu gibi böbrek taşları da önceden belirtiler gösterir bu durumda hemen önlem alınması gerekir.

 • Kaburga altında, yanında veya arkada şiddetli ağrı,
 • Alt karınla, kasıklarda ağrı,
 • Dalgalanma halinde kasıklara gelen ağrı,
 • İdrar esnasında ağrı,
 • Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar,
 • Kötü kokulu idrar,
 • Bulantı, kusma,
 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı,
 • Her zamankinden daha fazla tuvalet ihtiyacını hissetmek,
 • Ateş, titreme (enfeksiyon varsa olur)

Böbrek taşlarının ağrı nedenleri değişebilir. Örneğin farklı bir konuma gelen veya idrar yolunda hareket eden taş ağrıya neden olur.

Aşağıdaki belirti ve semptomlar sizde varsa mutlaka doktora gitmelisiniz:

 • Oturma, kalkma gibi pozisyonlarda şiddetli ağrı
 • Bulantı, kusma ile gelen ağrı
 • Ateş ve titreme ile gelen ağrı
 • Kanlı idrar
 • İdrar zorluğu
 • İdrar esnasında şiddetli acı

Böbrek taşı belirtileri daha fazlası için


Böbrek Taşının Nedenleri?

 • Çeşitli faktörler riski arttırabilir ancak böbrek taşlarının tek nedeni var. Kalsiyum, oksalit ve ürik asit gibi kristal oluşturan maddeler. Bu maddelerin böbrek sağlığı açısından faydaları vardır ama aynı zamanda böbrek taşı oluşturmak için ideal bir ortam hazırlar.

Böbrek taşı nedenleri detayı için bakınız


Böbrek Taşlarının Türleri

Böbrek taşı türünü bilmek nedenini belirlemeye yardımcı olur ve böbrek taşı sorunlarına yakalanma riskini azaltmak için ipuçları verebilir. Böbrek taşlarının türleri şunlardır:

Kalsiyum Taşları: Çoğu böbrek taşları genellikle kalsiyum oksalat şeklinde, kalsiyum taşlarıyla oluşur. Oksalat, gıdalarda bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık, çikolata, yüksek oksalat içerir. Aynı zamanda karaciğer de oksalat üretir. Diyet faktörleri, D vitamini, bağırsak bypass ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar kalsiyum taşlarına neden olabilir.

Struvit Taşlar: Struvit taşlara genelde idrar yolu enfeksiyonları neden olur. Bu tür taşlar çok az belirtiler göstererek çok fazla büyüyebilirler.

Ürik Asit Taşları: Ürik asit taşları çok fazla sıvı kaybeder, yeterli sıvı almayan yüksek proteinli diyet uygulayan ve gut hastalığı olan kişilerde sık oluşur. Bazı genetik faktörler de ürik asit taşları riskini arttırabilir.

Sistin Taşları: Bu taşlar, böbreklerde amino asitlerin (sistinüri) çok fazla salgılanmasından kaynaklanan kalıtsal bozukluk olan kişilerde görülür.


Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı boyutuna ve kişinin sağlık koşullarına göre ciddiyeti belirlenir. Yukarıda açıkladığımız belirtilerini kendinizde gördüğünüzde mutlaka doktorunuza başvurarak gerekli tahlillerin yapılıp kesin teşhisin konulmasını sağlamalısınız. Aynı şekilde doktorun tavsiye ettiği tedavi metodunu uygulamalısınız. Bunun yanında aşağıda paylaştığımız böbrek taşına faydalı gelen doğal tedavi yöntemlerini ek olarak uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu ve Zeytinyağı: Limon suyu ve zeytinyağı kombinasyonu geleneksel safra kesesi taşlarını çıkarmak için doğal tedavi metodu olarak kullanılır ama aynı zamanda böbrek taşlarının tedavisi için de kullanılabilir. Limonda bulunan sitrik asit kalsiyum bazlı böbrek taşı düşürmeyi sağlar.

Dört çorba kaşığı taze limon suyunu aynı miktarda zeytin yağı ekleyin. Önce bol su için ve ardından da bu karışımı için. 3 gün boyunca günde 2-3 kere bunu yapın.

Uyarı: Bu tedavi, büyük böbrek taşlarının düşürülmesi için uygun olmayabilir. Bu tedaviyi uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi böbrek taşlarını eritmeye yardımcı olur. Aynı zamanda böbrek taşı sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın ve bir çay kaşığı hakiki bal ekleyin. Günde 1-2 kere için. 5 gün devam edin ve ara verin.

Nar: Hem tohumlar hem de nar suyu böbrek taşlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bir bütün nar yemek veya günlük taze sıkılmış bir bardak nar suyu içmek yardımcı olabilir.

Uyarı: Şeker hastaları nar suyuna dikkat etmelidir.

Isırgan Yaprağı: Isırgan yaprağı idrarı teşvik ederek mesaneye yardımcı olur. Bunun yanında ısırgan otu idrarda olabilecek taş, kristal ve bakterilerin oluşmasını azaltır.

Bir büyük bardağa 2 çay kaşığı ısırgan otu ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Süzerek günde iki kere için. 7-10 gün devam edin.

Fesleğen: Genel böbrek sağlığı için faydalı olan fesleğen ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının meydana gelmesini engeller.

Bir çay kaşığı fesleğen suyuna bir o kadar bal karıştırarak bir kere tüketin. 3-4 ay uygulanabilir.

Alternatif olarak fesleğen çayı içilebilir.

Karpuz: Karpuz; kalsiyum, magnezyum, fosfat, karbonat içerdiğinden dolayı böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır. İdrarda asit düzeyini dengelediği gibi düzenli idrara çıkmaya da yardımcı olur.

Kereviz: Bir su bardağı kereviz suyunun hem anti spazamadik özelliği vardır hem de böbrek taşı ağrılarını giderir. Bunun yanında kereviz suyu böbrek taşı oluşmasına neden olan toksinlerden bünyeyi temizler.

Fasulye: Fasulye lif açısından zengindir ve yüksek lif içeren bütün besinler sindirim sistemi ve böbrek sağlığına faydalıdır. Düzenli olarak fasulye tüketmek böbrek taşı oluşması riskini azaltır.

Böbrek taşı tedavisi detaylı bilgi için bakınız

 

Kaynaklar

 1. kidney stones
 2. Kidney stones
 3. Diseases and Conditions Kidney stones
 4. Kidney Stones in Adults
 5. Kidney Stones in Adults
 6. Kidney Stones Health Center

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.