İçindekiler ▾

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?


Boğaz ağrısına neyin iyi geldiğine karar vermek için ne anlama geldiğinin ve neyden ötürü meydana geldiğinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Çünkü hemen hepimizin başına yılın herhangi bir anında gelebilen boğaz ağrısı belki de basit bir soğuk algınlığından çok daha ciddi sebeplere sahiptir. Bu yüzden yazımıza boğaz ağrısının ne olduğunu, niçin ortaya çıktığını anlatmak ile başlayalım.

Boğaz ağrısı, farinks adı verilen ve bademciklerin arkasında yer alan boğaz bölümünde meydana gelmektedir. Bu ağrılar kimi zaman sebebine bağlı olarak kısa süreli olsa da kimi zamanda kişinin hayat kalitesini, hayattan aldığı zevki oldukça azaltan nitelikte olabilmektedir.

Farinksde yani boğazda enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen iltihapların derecesi, ağrının şiddetini belirlemektedir. Bu durum elbetteki hem solunum yollarını hem de vücudun diğer kısımlarını oldukça fazla etkilemektedir. Ancak bazen başka rahatsızlıklar da boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Yani ağrı başka rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilmekte ve geç kalınmadan bir hekime başvurulmasını gerektirebilmektedir. Peki, hepimizin bu kadar sık karşılaştığı bir durum, basit bir durumdan çıkarak başka rahatsızlıklardan kaynaklı olarak nasıl ortaya çıkabilmektedir?

– Bulunulan ortamın nem seviyesinin yeterli olmaması, yani kuru hava

– Sigara kullanımına dikkat edilmesi ya da sigara kullanılan ortamda pasif içici olarak sürekli bulunulması,

– Havaya karışan birtakım zehirli içeriklerin solunması,

– Katı yiyeceklerin doğrudan yeterli bir çiğnemeye maruz bırakılmadan yutulması,

– Kızamık, suçiçeği gibi virüslere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar,

– Gastrit, ülser, reflü gibi mide rahatsızlıkları,

– Soğuk algınlığı, grip gibi vücudu halsizleştirmeye neden olan virüsler,

– Boğazın tahrişine neden olacak yüksek sesli, bağırarak konuşmalar,

– Burunda yaşanan yapısal ya da sonradan meydana gelen sorunlardan kaynaklı olarak ağızdan nefes alma yöntemine başvurulması,

– Bazı akciğer rahatsızlıklarının neden olduğu uzun süreli öksürükler,

– Boğazda ya da gırtlakta yer alan bazı tümörler,

– Alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar,

– Nadir görülmesine rağmen bazı bakteriler olarak sıralanabilir.

Görüldüğü üzere boğaz ağrısı sadece boğazda meydana gelen birtakım sorunlardan ötürü meydana gelmemektedir. Boğazdaki iltihabın zamanından kontrol altına alınmaması birtakım kronik hastalıklara neden olabilmektedir. Ayrıca belirttiğimiz üzere bazı bakterilerin ağrıya neden olması doğrudan kalp kapakçıklarını ya da böbrekleri etkileyebilecek niteliktedir. Bu yüzden uzun süren, balgama dönüşen ve sürekli olarak öksürüğe neden olan ağrılarda kesinlikle bir doktora başvurulması oldukça önemlidir.


boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

– Boğaz ağrısı doğrudan yutkunmayı etkileyen bir durumdur. Bu yüzden ağrıya maruz kalan kişiler yutkunmakta güçlük çekerler.

– Konuşma ile ağrılar artmaktadır.

– Boğazda sürekli olarak bir kuruluk hissi vardır.

– Bademciklerde kızarıklık ve şişlik meydana gelmektedir.

– Boyunda ya da çene altında yer alan bazı bezlerde ağrı sonucunda şişmeler gözlenmektedir.

– Bademciklerde göz ile görülebilecek kadar beyazlıklar yani iltihaplar mevcuttur.

– Boğazda sürekli olarak bir tırmalama, kaşınma hissi vardır.

– Genelde küçük çocuklarda gözlenmesi ile beraber bazı bireylerde de yemek yeme alışkanlığının azalması da boğaz ağrısının belirtileri arasında yer almaktadır.


Boğaz Ağrısının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ağrı birçok sebepten kaynaklı oalrak ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden ağrının sebebinin iyi bir şekilde belirlenmesi rahatsızlığın tedavisi açısından oldukça önemlidir. Çünkü doğru bir şekilde belirlenemeyen faktörler yanlış ya da yeterli olmayan tedaviyi beraberinde getirmektedir. Bu yüzden bu tedavi yöntemlerinin boşa kullanılmaması, tedavinin iyi bir şekilde sonuçlanması için tanının doğru konması gerekmektedir.

Boğaz ağrısı için kullanılan ve doktorların önerdikleri birtakım ilaçlar mevcuttur. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi ilaçların keyfi alınmaması, bir doktora başvurularak kullanılması oldukça önemlidir. Çünkü ağrıya neden olan sebepler kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Ayrıca kullanılacak olan ilaçların dozlarının ayarlanması da yine kişi odaklı olarak bünyeye göre yapılmaktadır.


Bitkisel Çözümler

Boğaz ağrısının yukarıda belirttiğimiz gibi birçok nedeni var. Bunlara bağlı olarak genel anlamda boğaz ağrısına yardımcı olacak bitkisel çözümleri şöyle sıralamak mümkün:

Limon: Özellikle bal ile karıştıralarak tüketildiğinde boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir. Bir bardak suya bir limon sıkarak içebilirsiniz. Bunun yanında sadece presleyerek limon suyu içmek mümkün ama bunu yapmadan önce diğer sağlık koşullarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin anti bakteriyel özelliği vardır. Bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içmeniz mikropların öldürülmesini sağlar. Günde üç kere bu şekilde elma sirkesi için, iltihapın ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Tarçın: Bir bardak ılık suya tarçın ve karabiber tozu ekleyerek için. Boğazlarda gözle görülür rahatlama sağlayacaktır. Düzenli şekilde yemeklerde tarçın tüketmek boğaz ağrılarından muzdarip olmayı engelleyebilir.

Tuzlu Su: Tuzlu suyun temizleyici özelliği olduğunu hepimiz biliriz. Gargara yaparak boğazalarda bakteri ve mikropların neden olduğu ağrıları giderir, belirli bir rahatlama sağlar. Aynı zamanda tuzlu su balgam söker.

Bal: Doğal antibiyotik olan balın neredeyse fayda sağlamadığı bir hastalık yoktur. Boğazlarda mikropların öldürülmesine yardımcı olduğu gibi savunma mekanizmasını destekler.

Sarımsak: Sarımsağı gerek çiğneyerek yemek, gerekse yemeklere katarak tüketmek boğaz ağrılarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Düzenli sarımsak tüketimi aynı zamanda başta boğaz ağrısı olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Kaynaklar

  1. 10 Ways to Soothe a Sore Throat
  2. 7 Natural Remedies for Sore Throats
  3. 3 simple sore throat remedies
  4. Sore Throat Remedies: 16 Natural Gargles
  5. Help for Sore Throats
  6. Home Remedies for Sore Throat

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.