Boğaz Yanması Nedenleri


Boğaz yanması neden olur? Hemen hemen herkesin muzdarip olabileceği boğaz yanması oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Bu rahatsız edici hissin pek çok nedeni olabilmektedir. Bu durumda, hissedilen yanmanın hafifletilmesini sağlamak için öncelikli olarak, bu duruma neyin neden olduğunu tespit etmek gerekmektedir. (1)

Boğaz yanması nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Boğaz yanması sıklıkla bir gastroözofageal reflü hastalığı belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık geliştiği zaman, midede bulunan asitli içerik mideden yukarı yani yemek borusuna doğru geri dönmektedir. Sonuç olarak da, asitli içerik boğazda yanma hissine neden olmaktadır. Ayrıca, ağızda hoş olmayan ekşi bir tat, mide bulantısı ve tahrişi gibi belirtiler de yaşanmaktadır. (2)

Alerjiler

Boğaz yanmasının bir diğer nedeni ise alerjilerdir. Alerjenin solunması durumunda, boğazda tahriş meydana gelmektedir ve yanma hissedilmektedir. Çevre kirliliği ve bazı gıdalar da boğazı tahriş edebilmektedir. Ayrıca, iltihaplanma, kaşıntı, mide bulantısı ve baş ağrısı da yaşanabilmektedir.

Yemek Borusu İltihabı (Özofajit)

Özofajit, yemek borusunun iltihaplanması sonucu meydana gelmektedir. Bu durumda, boğaz yanması bir belirti olarak gelişebilmektedir. Ayrıca, göğüs ağrısına ve çok fazla geğirmeye de neden olabilmektedir. (3)

Yanan Ağız Sendromu

Yanan ağız sendromu, dil, dudak, diş etleri, damak, ağız ve boğazda uzun süreli yanma ve ağrıya yol açan bir durumdur. Belirgin bir nedeni bulunmamaktadır. Bu sendroma sahip olan kişiler ağız ve boğazda hissedilen yoğun kuruluk ya da ağızda tuzlu metalik bir tat gibi problemler yaşayabilmektedir. (4)

Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

Solunum yolu enfeksiyonu, boğazda yanma ve tahrişin ortaya çıkmasına yol açan en yaygın nedenler arasında bulunmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları viral ya da bakteriyel olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar burun geçişlerini, sinüsleri, boğazı, nefes borusunu, bronşları ve akciğerleri etkileyebilmektedir.

Solunum yolu enfeksiyonu kategorisine giren bazı hastalıklar şunlardır:

 • Bademcik iltihabı
 • Faranjit
 • Larenjit
 • Soğuk algınlığı
 • Grip
 • Sinüzit
 • Bronşit
 • Zatürre

Boğaz yanmasıyla birlikte genellikle ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve baş ağrısı da yaşanmaktadır. (5)

Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı, sinüslerden gelen mukus ve sıvının boğaza akması durumudur. Oldukça rahatsız edici olan geniz akıntısı, boğaz yanmasına neden olabilmektedir. Geniz akıntısına yol açabilecek bazı hastalıklar ve koşullar şunlardır:

 • Alerjiler
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar
 • Nazal ve sinüs pasajının anatomik anomalileri
 • Bazı dekonjestanların aşırı kullanımı (6)

Kuruluk

Boğazın kuruması boğazı tahriş etmekte ve yanma hissinin yaşanmasına neden olmaktadır. Evlerdeki düşük nem seviyesi, ağız, burun ve boğazdaki dokuların normalden daha fazla kurumasına yol açmaktadır.

Normalde solunum sistemindeki tüm hava yolları ve çevresindeki yumuşak dokular, gerekli nemi sağlamak için mukus salgılayan özel kanallardan oluşmaktadır. Ancak, nem dengesinin bozulması sonucunda özellikle boğaz, burun ve sinüs bölgelerinde yanma hissedilmektedir. (7)

Alkol

Çok fazla alkol aldıktan sonra boğazda yanma hissedilmesi olası bir durumdur. Alkol yemek borusu sfinkterini gevşetmektedir. Bu nedenle, kişi daha fazla alkol almaya devam edebilmektedir. Sonrasında ise sfinkter açılmakta ve mide içeriği yemek borusuna doğru geri dönmektedir. Bu da, boğazı tahriş ederek yanmasına neden olmaktadır. (8)

Hamilelik

Hamile kadınlarda boğazda yanma hissi yaşanabilmektedir. Hamilelik süresince sindirim sistemi bir dereceye kadar yavaşlamaktadır. Bunun nedeni de, progesteron adı verilen bir hormonun salgılanmasıdır. Sonuç olarak, sindirim suları ve yemek borusuna geri akan asitler boğazın tahriş olmasına ve yanmasına yol açmaktadır. (9)

Boğaz Yanması Nedir?

Boğaz yanması, boğazda hissedilen rahatsız edici bir yanma problemidir. Çoğu zaman vücutta yolunda gitmeyen durumların bir habercisi ya da sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Yeme alışkanlıkları ya da sıvı eksikliği gibi basit nedenlerin bir sonucu olabildiği gibi tıbbi problemler nedeniyle de gerçekleşebilmektedir. (10)

Boğaz Yanması Nedir? Daha kapsamlı  bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Boğaz Yanması Belirtileri

Boğaz yanması nasıl anlaşılır? Boğaz yanması kendi başına bir belirtidir ve genellikle beraberinde başka belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Kaşıntı
 • Yutma güçlüğü
 • Kuruluk
 • Ağrı
 • Sesin değişmesi (11)

Boğaz Yanması Belirtileri  makalemizi okumak için tıklayın

Boğaz Yanması Tedavisi

Boğaz yanması nasıl geçer? Boğaz yanması nedenine bağlı olarak farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Mide asidi nedeniyle oluşuyorsa, genellikle antiasitler ve yeme alışkanlıklarında yapılan değişiklikler yeterli olabilmektedir. Bununla birlikte, solunum yolu enfeksiyonları söz konusuysa bol sıvı tüketimi, bitki çayları ve dinlenme, boğaz yanmasını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. (11)

Boğaz Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boğaz yanması tanısı ve tedavisi için kulak, burun, boğaz (KBB) ya da gastroenteroloji bölümüne başvurulmaktadır.

Boğaz Yanması Tedavisi hakkında geniş bilgi için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)