Boğaz Yanması Nedir?


Halk arasında boğaz yanması terimi, çoğu zaman sıcak bir içecek ya da yiyeceğin boğazı geçici olarak yakması sonucu oluşan durumunu tanımlamak için kullanılmaktadır. Ancak, bu tip bir boğaz yanması geçicidir ve kendi kendine iyileşmektedir. Diğer yandan, boğaz yanması hem enfeksiyon kaynaklı olan hem de enfeksiyon kaynaklı olmayan pek çok hastalığın ortak bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Boğaz, solunum ve sindirim sisteminin bir parçasıdır. Hem boğaz yoluyla hava alınmakta hem de yiyecek ve içecekler boğaz yoluyla mideye gitmektedir. Bu nedenle, boğazda meydana gelen ağrı ya da yanma gibi belirtiler genellikle solunum ya da sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Boğazda hissedilen ağrı ve yanma kişiden kişiye göre farklı şekillerde tanımlanabilmektedir. Örneğin, bazı insanlar bu ağrıyı sadece ağrı olarak tanımlarken diğerleri sancı ya da sızı şeklinde tanımlayabilmektedir. Yanma hissi de tıpkı bu şekilde kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bazılarına göre sadece yanma hissinden ibaretken diğerlerinde yanma hissi ağrıya da neden olmaktadır. Çoğu zaman, bu tip bir boğaz yanması enfeksiyon hastalıkları nedeniyle oluşan bir iltihaplanma belirtisidir. (1)

Boğaz Yanması Belirtileri

Boğaz yanması nasıl anlaşılır? Boğaz yanması kendi başına bir belirtidir ve genellikle beraberinde başka belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Kaşıntı
 • Yutma güçlüğü
 • Kuruluk
 • Ağrı
 • Sesin değişmesi (2)

Boğaz Yanması Belirtileri hakkında detaylı bilgiye tıklayarak göz atabilirsiniz

Boğaz Yanması Nedenleri

Boğaz yanması neden olur? Boğaz yanmasının en sık karşılaşılan nedenleri asit reflüsü ve üst solunum yolu hastalıklarıdır. Diğer nedenler arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Hamilelik
 • Alkol almak ya da alkolizm
 • Sigara içmek
 • Anksiyete
 • Çok baharatlı ya da yağlı yemekler yemek, yiyecekleri çok hızlı tüketmek (3)

Boğaz Yanması Nedenleri makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Boğaz Yanması Tedavisi

Boğaz yanması nasıl geçer? Boğaz yanması nedenine bağlı olarak farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Mide asidi nedeniyle oluşuyorsa, genellikle antiasitler ve yeme alışkanlıklarında yapılan değişiklikler yeterli olabilmektedir. Bununla birlikte, solunum yolu enfeksiyonları söz konusuysa bol sıvı tüketimi, bitki çayları ve dinlenme, boğaz yanmasını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. (4)

Boğaz Yanması Tedavisi detayı için

Boğaz Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boğaz yanması tanısı ve tedavisi için kulak, burun, boğaz (KBB) ya da gastroenteroloji bölümüne başvurulmaktadır.

 

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanması Bitkisel Tedavisi

Elma sirkesi ve bal: Boğaz yanmasıyla mücadele etmek için evde hazırlanabilecek bitkisel tedavi yöntemlerinin başında elma sirkesi ve bal gelmektedir. Bir bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı bal ve elma sirkesi ekleyip karıştırdıktan sonra ister içebilir ister gargara olarak kullanabilirsiniz. Boğazda bulunan bakterileri öldürmekte ve boğazı yumuşatmaktadır. (5)

Hatmi çiçeği kökü: Hatmi çiçeği kökü ile hazırlanan çaylar boğaz yanmasını rahatlamaya yardımcı olabilmektedir.

Not: Kan şekeri seviyelerine etki edebileceği için diyabet ve kan şekeri hastalıkları varsa, hatmi çiçeğini kullanmadan önce bir doktora danışılmasında fayda vardır.

Meyan kökü: Boğaz yanmasını hafifletmenin bir diğer yolu da, meyan kökü çayı içmektir. Meyan kökü hem boğaz ağrısını hem de boğaz yanmasını yatıştırmaya yardımcı olabilmektedir.

Meyan kökü çayını daha da faydalı bir hale getirmek için çayın içine karanfil, tarçın ya da papatya çiçeği ekleyebilirsiniz. (6)

Zencefil: Zencefil hem boğaz ağrısını ve yanmasını yatıştırmakta hem de sindirim problemleri nedeniyle oluşan boğaz yanmasıyla mücadele etmektedir. Zencefilden faydalanmak için bir parça zencefili suya ekleyip kaynattıktan sonra bu suyu süzüp içmek yeterli olabilmektedir.

Kimyon: Kimyon, asit reflüsü nedeniyle oluşan boğaz yanmasını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Mideyi rahatlatabildiği gibi boğazda hissedilen ağrı ve yanma gibi rahatsızlıkları da yatıştırabilmektedir. (7)

Muz: Aşırı mide asidi üretimi söz konusu olduğunda, muz tam olarak doğal bir antiasittir. Yemeklerden yaklaşık olarak 15-20 dakika sonra muz yenilmesi, mide asidiyle mücadele edilmesini sağlayabilmektedir. Böylece, mide asidi yemek borusundan ağza kadar gelmemekte ve boğazı yakmamaktadır. (8)

Boğaz Yanması Evde Tedavi Yöntemleri

Dondurma: Boğaz yanmasını hafifletmenin en keyifli yöntemlerinden biri de buzlu dondurmalardır. Dondurulmuş meyveler, soğuk çay, soğuk su ya da diğer soğuk ikramlar da yanma hissini azaltabilmektedir. Soğuk gıdalar boğaz yanmasını serinleterek rahatlama sağlayabilmektedir. (9)

Pastiller: Boğaz yanmasını hafifletmek için boğaz pastillerinden faydalanabilirsiniz. Bu pastillerin özellikle okaliptüs ve mentollü olanlarını tercih ederseniz, boğaz ve ağız bölgesini ferahlattığı için yanma hissini hafifletmek de mümkün olabilmektedir.

Soğuk gıdalar: Boğaz bölgesinde yanma hissi varsa, sıcak yemekler ya da içecekler durumu daha da kötüleştirecektir. Bu nedenle, mümkün olduğunca yiyecekleri yemeden önce soğutmaya özen gösterilmelidir. İçeceklere buz küpü ekleyerek soğuma sürecini hızlandırabilirsiniz. (10)

Bol sıvı tüketimi: Boğaz yanması ve ağrısı geçene kadar bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Vücut susuz kaldığı zaman boğaz bölgesi daha fazla tahriş olabilmektedir. Diğer yandan, içecek olarak sadece su içmek zorunda değilsiniz, meyve sularından ya da ılık kahve veya çay gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. (11)

Buhar: Boğaz bölgesinin kuruması hem boğazı tahriş etmekte hem de yanma hissini şiddetlendirmektedir. Bu nedenle, öncelikli olarak kurumayla mücadele edilmelidir. Evdeki nemi artırmak için nemlendirici cihazlardan faydalanabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak, sıcak duşlar alabilir ya da buhar teneffüs edebilirsiniz. Duşa girmeden önce bir süre sıcak suyun kendi kendine akmasına izin vererek banyonun buharla dolmasını sağlayabilirsiniz. (12)

Sigarayı dumanından kaçınmak: Sigara dumanı boğazı tahriş etmektedir. Bu nedenle, en doğru karar sigarayı bırakmak olacaktır. Siz sigara içmeseniz bile ikinci el dumana maruz kalmanız boğazınızın yanmasına yol açabilmektedir. Sigara içilen ortamlardan da kaçınılmalıdır. (13)

Diş fırçasını değiştirmek: Diş fırçalarının düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bakteriler diş fırçalarının üzerinde canlı kalabilmektedir. Bu nedenle, aynı diş fırçası uzun bir süre boyunca kullanılması söz konusu olduğunda, boğaz bölgesinde enfeksiyonlar oluşabilmektedir. (14)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)