Boş Gebelik Hastalığına Ne İyi Gelir?


Boş gebelik tedavisinde semptomları hafifletmek ve tedavi planına yardımcı olmak için boş gebeliğe iyi gelen bitkilerden ya da ev tipi tedavilerden faydalanılabilir.

Boş gebelik bitkisel tedavisi

Hint yağı: Uterusun olduğu bölgeye topikal olarak uygulanan hint yağı, krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tarçın: Doğru miktarlarda alınan tarçın, rahim duvarını uyarır. Böylece boş gebeliğin doğal bir sonucu olan düşüğün daha az sancılı ve sorunlu geçmesini sağlar

Mavi ve siyah kohoş: Bu bitki özellikle Hindistan’da bolca kullanılan ve düşük yapmayı kolaylaştırmak için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Mavi ve siyah kohoşlar serviksi uyarır, kasılmaları hızlandırır ve oksitosin hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlar.

Dong Quai: Bu bitki genellikle adet ağrısını azaltmak veya üreme sorunlarına yardımcı olmak için kullanılır. Bununla birlikte rahmi uyaran ve kasılmaların gücünü artırabilen doğal bileşiklere sahiptir. Çay şeklinde ya da mavi ve siyah kohoşlarla birlikte kullanılabilir.

Maydanoz: C vitamini bakımından oldukça zengin olan maydanoz, düşük yapmayı tetikleyen en doğal ve en zararsız otlardan biridir.

Nar: Bu meyvede rahimdeki kasılmaları artıran maddeler bulunur.

Yeşil papaya: Yeşil papaya kasılmalara ve düşüklere neden olabilecek enzimler içerir. Suyu içilerek tüketilebilen yeşil papaya doğal düşük sürecini hızlandırır. (1)

Boş gebelik evde tedavi yöntemleri

Dinlenme: Boş gebelikte en önemli şeylerden biri vücudun istirahat etmesini sağlamaktır. Boş gebelikte vücut bir tür travma geçirir ve bunu atlatmanın en iyi yollarından biri de bolca dinlenmektir. Bedenin iyileşmesi ve duygusal çöküntünün düzelmesi için birkaç gün boyunca dinlenmek gerekir.

Stresi azaltın: Yapılan çalışmalarda yoğun stres altındaki kadınlarda boş gebelik riskinin yüzde 12 daha yüksek olduğu görülmüştür.

Yeterince uyuyun: Uyku bozuklukları ve üreme sağlığı arasında bir korelasyon olabileceğini öne süren çok sayıda çalışma vardır. Bir çalışmada, yumurta kalitesi düşük olan kadınların daha az uyuduğu ortaya çıkmıştır.

Egzersiz yapın: Hamilelik sırasında vücudun bağışıklık sistemi oldukça zayıflar. Özellikle boş gebelik vakalarında bu durum daha da şiddetlenir. Rahmi sağlıklı tutmak için egzersiz yapmak son derece önemlidir. Yoğun egzersizler rahmi uyaracağından boş gebelik sonrası düşük için ideal hareketlerdir. (2)

Boş Gebelik Nedir?

Anembriyonik gebelik olarak da adlandırılan boş gebelik, embriyo gelişmeyi bıraktığında ve boş bir gebelik kesesi oluştuğunda ortaya çıkar. Bu duruma neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte döllenmiş yumurtadaki kromozomal anormalliklerden şüphelenilmektedir.

Boş gebelik genellikle hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkar. Yaklaşık 8 hafta ile 13 hafta arasında hamile olunduğu fark edilmez. Bununla birlikte, pozitif bir hamilelik testi veya kaçırılmış adet dönemi nedeniyle hamile olunduğu sanılabilir. Özellikle idrar alınarak yapılan hamilelik testleri pozitif çıkabilir, bunun nedeni embriyonun salgıladığı hamilelik hormonu olan HCG’nin, embriyo gelişmese bile salgılanmaya devam etmesidir.

Meme hassasiyeti, bulantı ve kusma gibi erken hamilelik belirtileri olabilir. Ancak embriyo büyümeyi bıraktığında ve hormon seviyeleri azaldığında, gebelik belirtileri azalır. Bu noktada küçük karın krampları veya vajinal kanamalar görülebilir. Boş gebelikler düşükle sonuçlanırlar. Bazı kadınların düşüğün doğal bir şekilde olmasını beklerken bazıları bir ilaç yardımıyla düşük yapmayı tercih edebilir. (3)
Boş gebelik nedir hakkında daha fazla detay için

Boş Gebelik Belirtileri

Boş gebelik nasıl anlaşılır? Boş gebelik başlangıcı hamileliğin altıncı ve sekizinci haftaları arasında fark edilebilir. Boş gebeliğin belirtileri şunlardır;

  • Kanama
  • Karın ve kasık krampları
  • Halsizlik
  • Meme hassasiyeti

Kramplar aralıklı olarak devam ediyorsa, vajinal kanamalar sırasında pembemsi bir akıntı varsa, bel ağrıları varsa, baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi semptomlar gözlemleniyorsa boş gebelikten şüphe edilebilir. (4)
Boş gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Boş Gebelik Nedenleri

Boş gebelik neden olur? Boş gebelik genellikle kromozomlardaki anormallikler nedeniyle meydana gelir. Bu durum düşük kaliteli sperm ya da yumurtadan kaynaklanabilir. Anormal hücre bölünmeleri de boş gebeliğe yol açabilir. Vücut, sebep her ne olursa olsun anormallikleri fark eder ve hamileliği durdurur.

Boş gebeliğe neden olan risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Boş Gebelik Tedavisi

Boş gebelik nasıl geçer? Boş gebelik tedavisi ilaçla ya da ameliyatla mümkündür. Boş gebeliğin tıbbi tedavisi için çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar rahmin zayıflamasını, kılcal damarların parçalanmasını ve prostagladinlerin sentezlenmesini önleyen mifepriston grubu ilaçlardır. Boş gebelik tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir diğer ilaç da rahim ağzının yumuşamasını ve kasılmasını sağlayan misoprostol grubu ilaçlardır. Bu ilaçlar bazen tek başlarına düşük yapmayı kolaylaştırmak için kullanılabildikleri gibi ameliyat öncesinde kürtajı başlatmak için de kullanılabilirler.

Boş gebelik ameliyatı: İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda ve düşük gerçekleşmediği takdirde kürtaj yapılması gerekebilir. (6)

Boş gebelik için hangi doktora gidilir? Boş gebelik için Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümlerine gidilebilir.
Boş gebelik tedavisi  hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)