Boş Gebelik Nedenleri


Boş gebelik neden olur? Boş gebelik nedenleri tam olarak bilinmese de bazı risk faktörlerinin boş gebelik riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Genetik: Embriyodaki kromozomal anormallikler boş gebeliğin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu anormallikler ilk trimesterde yüzde 50 ya da yüzde 80 oranında düşüğe neden olurlar. Bununla birlikte, bazı kromozomal anormallikler çoğul gebelik kayıplarına da yol açabilirler. Tekrarlayan boş gebelik vakalarında kromozomal olarak normal bir embriyo seçerek sağlıklı bir hamilelik ve doğum yapma olasılığı artırılabilir.

Rahim anomalileri: Boş gebelik tekrarlarının yüzde 15 kadarı uterustaki yapısal problemler nedeniyle oluşur. Uterus anomalileri, doğuştan olabilir. Bazı kadınlar çift uterusa ya da bölünmüş uterusa sahip olabilir.

Kadınların bir kısmında fibroidler ya da poliplerle ilgili problemler olabilir. Bunlar rahim içinde herhangi bir yerde oluşabilecek ve hamileliği etkileyebilecek sorunlara yol açabilirler.

Rahim içi skarlar da boş gebeliğe neden olabilir. Skarlar ameliyatla alınarak diğer hamileliklerin sağlıklı geçmesi sağlanabilir. (1)

Endokrin sorunları: Yapılan araştırmalarda tiroid hastalığı, hipofiz bezi sorunları, diyabet ya da polikistik over sendromu olan kişilerde boş gebelik riskinin arttığı görülmüştür.

Luteal Faz hatası (LPD) kadınlarda yumurta kalitesi oldukça düşüktür bu nedenle bu hastalarda boş gebelik riski daha fazladır.

Otoimmün hastalıklar: İmmünolojik problemler, gelişmekte olan fetüsün beslendiği kan damarlarında pıhtılara yol açabilirler. Bu da bebeğin beslenememesine ve rahim içinde ölmesine neden olur.

Çevresel faktörler:  Bazı kimyasal maddelere, ilaçlara ya da röntgenlere maruz kalma boş gebelik riskini artırabilir. Bu faktörlerin bazıları işle, bazıları ise yaşam tarzıyla ilgili olabilir. Aşırı alkol veya kafein kullanımı ve her iki tarafın da sigara içmesi gebeliği olumsuz etkileyebilir.  (2)

Boş Gebelik Nedir?

Boş gebelik, yumurtanın rahim içine yerleşmesi ancak bir embriyo haline gelmemesi şeklinde gerçekleşen bir olaydır. Boş gebelikte döllenmiş yumurta, plasenta ve embriyonik kese oluşur ancak içi boş kalır. Yumurta döllenmiştir fakat büyümez.

Anembriyonik gebelik olarak da bilinen boş gebelikte embriyo oluşmasına rağmen plasenta hala koryonik gonadotropin (hCG) üretmeye devam eder. HCG hormonu, hamilelik hormonlarından biridir ve doğum gerçekleşene kadar normalden daha yüksek seviyelerde kalır. Kan ve idrar ile yapılan gebelik testlerinde hCG hormonuna bakılır. Bu nedenle hamilelik devam etmese de kanda ve idrarda yüksek düzeylerde bulunan hCG hormonu nedeniyle hamilelik testleri pozitif sonuçlanabilir. Ayrıca boş gebelikte diğer hamilelik belirtileri olarak göğüslerin büyümesi ve bulantı gibi haller de görülebilir. Boş gebelikler düşükle sonuçlanır ve hiçbiri hamileliğe dönüşmez. (3)
Boş gebelik nedir hakkında detaylarını inceleyiniz

Boş Gebelik Belirtileri

Boş gebelik nasıl anlaşılır? Boş gebelik başlangıcı hamileliğin ilk trimesteri olan birinci üç aylık periyotta ortaya çıkabilir. Bir adet döneminin hiç olmaması ya da geç olması, gebelik testlerinin pozitif çıkması ya da diğer hamilelik belirtileri, kadınların yanılmasına yol açabilir. Pek çok kadın artan hCG hormonu seviyeleri nedeniyle hamile olduklarını düşünebilirler. Boş gebeliğin en yaygın belirtileri şu şekildedir;

  • Embriyo olmadan plasentanın kendini büyütmeye ve desteklemeye devam etmesi
  • Hamilelik hormonlarının yükselmeye başlaması
  • Minik karın krampları
  • Vajinal lekelenme

Eczanelerde satılan gebelik testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Hamilelik hormonları başka sebeplerle de artma eğilimi gösterebilir. Bu nedenle kesin teşhis için bir ultrason testi gereklidir. (4)
Boş gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Boş Gebelik Tedavisi

Boş gebelik nasıl geçer? Boş gebelikten kurtulmak için hastanın düşük yapması sağlanmalıdır. Gelişmeyen embriyonik kesenin rahimden atılması ancak düşük ile mümkündür. Bunun için hastaya düşük yapıcı ilaçlar verilebileceği gibi kürtajla rahimdeki embriyo parçalarının temizlenmesi sağlanabilir.

Boş gebelikte düşüğün gerçekleşmesi için hastaya misoprostol grubu ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların alınmasıyla birlikte hasta 2 ya da 3 gün içinde vajinal kanamalar yaşar. Kanamalara bulantı, ishal ve karın krampları eşlik edebilir.

Boş gebelik ameliyatı: Rahimde bulunan embriyonik dokuların tamamen temizlenmesi için kürtaj yapılabilir. Kürtaj sırasında serviksin ağzı cerrahi bir aletle açılır ve içindeki parçalar çıkarılır. Bu prosedürde herhangi bir komplikasyon gelişmez. (5)

Boş gebelik için hangi doktora gidilir? Boş gebelik tedavisinde Kadın Doğum uzmanları görev almaktadır.
Boş gebelik tedavisi hakkında daha fazla detay için

Boş Gebelik Hastalığına Ne İyi Gelir?

Boş gebelik bitkisel tedavisi: Tarçın, maydanoz, Dong Quai, nar, hint yağı ve yeşil papaya gibi bitkiler düşük yapmaya yardımcı olacak bileşikler içerdikleri için boş gebelik tedavisine yardımcı olmak amacıyla kullanılabilirler. (6)

Boş gebelik evde tedavi yöntemleri:

Boş gebelik nedeniyle düşük yapan kadınların bolca istirahat etmeleri önerilir. Rahimdeki dokuların kendilerini yenileyebilmeleri ve normal bir hamilelik süresinde sağlıklı kalabilmeleri için, düşükten sonraki ilk bir ay içinde cinsel birleşme önerilmez. Ayrıca hastaların bozulan psikolojilerinin düzelmesi için stresten uzak durmaları, egzersiz yapmaları ve vitamin almaları gerekir. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)