Boş Gebelik Tedavisi


Boş gebelik nasıl geçer? Boş gebelik tedavisinde rahimde gelişimi duran embriyoyu rahimden atmak için hastanın düşük yapması sağlanır. Bunun için ilaçlı tedavi ya da kürtaj yapılabilir. Araştırmalarda kadınların yüzde 80’inde hiçbir komplikasyon olmadan doğal olarak düşük gerçekleştiği görülmüştür.

Kanama ve kramplar 2 haftadan fazla sürerse enfeksiyon ve kanamayı önlemek için misoprostol grubu ilaçların alınması gerekebilir. Bu ilaçlar düşüğü hızlandırabilir ve hastanın çektiği acının azalmasına yardımcı olabilir.

Boş gebelik ameliyatı: İlaçlarla düşük gerçekleşmiyorsa rahimdeki dokuların hastaya zarar vermemesi için kürtaj yapılması gerekebilir. Gelişmemiş embriyo dokuları cerrahi yöntemle uterustan çıkarılır. Kürtajın bazı riskleri bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Kanamanın artması
 • Rahim veya diğer pelvik organlarda enfeksiyon
 • Rahim delinmesi
 • Serviksin laktasyonu veya zayıflaması
 • Rahim ağzının skarlanması

Kırmızı ışık terapisi: Boş gebelikte uygulanabilecek bir diğer tedavi de kırmızı ışık terapisidir. Düşük seviyede lazer terapisi (LLLT), düşük enerjili lazerler ya da ışık yayan ledlerle yapılan invaziv olmayan bir tedavi şeklidir. Kırmızı ışık terapisiyle cilt koşulları iyileşir ve ağrı azaltılabilir. (1)

Boş gebelik için hangi doktora gidilir? Boş gebelik yaşayan kadınlar hastanelerin Kadın Doğum bölümlerinden randevu almalıdırlar.

Boş Gebelik Nedir?

Döllenmiş yumurta rahim içine tutunur fakat embriyo oluşmadığında ya da oluşsa bile gelişimi durduğunda boş gebelik meydana gelir. Anembriyonik gebelik de denilen boş gebelikte embriyo kesesi boştur ve bu durumun sonucunda düşük olur. Çoğu kadın boş gebelik yaşadığını bilmeden düşük yapabilir.

Boş gebelik gebeliğin ilk üç aylık dönemi olan ilk trimesterde görülür. Düşük, hamileliğin ilk 20 haftası içinde gerçekleşebilir. Döllenmiş yumurta uterusun duvarına yapışır. Normal hamilelikte gebeliğin beş ya da altıncı haftasında embriyo oluşur. Bu dönemde fetüs gelişir ve embriyo kesesi yaklaşık 18 milimetre genişliğe ulaşır. Bununla birlikte boş gebelikte embriyo kesesi oluşur, büyür ancak içinde embriyo gelişmez. (2)

Boş Gebelik Belirtileri

Boş gebelik nasıl anlaşılır? Boş gebelik başlangıcı normal hamilelikle aynı belirtilere sahip olabilir. Boş gebeliğin en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Hamilelik testinin pozitif çıkması
 • Göğüslerde hassasiyet artışı ve dokunulduğunda acı hissetme
 • Geciken ya da atlanılan adet dönemleri

Düşük gerçekleştiğinde ise şu durumlar ortaya çıkar;

 • Vajinal lekelenme ya da kanama
 • Karın krampları
 • Göğüslerdeki hassasiyetin azalması

Hamilelik testlerinde kandaki ve idrardaki hCG hormonu seviyeleri ölçülür.  Boş gebelikte, hCG hormonu salgılanmaya devam ettiği için yapılan testler yanıltıcı olabilir ve sonuçlar pozitif çıkabilir. En doğru sonucu öğrenmek için hastanın ultrasonla muayene edilmesi gerekir. Ultrason muayenesinde bebeğin kalp atışları ve embriyonik kese net bir şekilde görülebilir. Boş gebelikte rahimde embriyo oluşmadığı için embriyonik kesenin içinin boş olduğu görülür. (3)
Boş gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Boş Gebelik Nedenleri

Boş gebelik neden olur? Boş gebeliklerin bir çoğu kromozomal anormallikler nedeniyle meydana gelmektedir. Bu anormalliklerin bir sonucu olarak embriyo uterus astarına yanlış bir şekilde yapışır ve gelişimini sürdüremez. Obezite, diyabet, tiroid ve hormonal dengesizlikler gibi sorunlar da boş gebeliğe yol açabilirler. Bunun dışında; sigara içmek, uyuşturucu kullanmak ya da alkol bağımlısı olmak embriyo gelişimini etkileyebilen risk faktörleridir.

Boş gebelik 35 – 45 yaş arasındaki kadınlarda yüzde 20 ila yüzde 35 arasında görülürken, 45 yaş üstündeki kadınlarda yüzde 50 oranında görülmektedir. Boş gebeliğin sonucunda düşükler görülür. Çoğu kadın düşük yaptığının farkında bile olmaz. (4)
Boş gebelik nedenleri hakkında daha fazlası için

Boş Gebelik Hastalığına Ne İyi Gelir?

Boş gebelik bitkisel tedavisi: Boş gebelik tedavisinde hastanın düşük yapması sağlanarak normal hayatına geri dönmesi sağlanır. Düşüğün doğal yollarla gerçekleşmesini sağlamak için bazı bitkilerden faydalanılabilir. Bu bitkilerin başında maydanoz, tarçın ve hint yağı gelmektedir. Ayrıca yeşil papaya çayı, nar suyu, mavi ve siyah kohoş bitkisi de rahim kasılmalarını hızlandırıcı özelliklere sahiptirler. (5)

Boş gebelik evde tedavi yöntemleri:

Düşük yapan kadınların rahimleri eski sağlığına kavuşuncaya kadar dinlenmeleri gerekir. Bu süre içinde ağır şeyler kaldırmamak ve cinsel birleşmeden uzak durmak oldukça önemlidir. Stresli ortamlardan kaçınmak, stresi azaltmak için yürüyüş gibi hafif tempolu egzersizler yapmak ve uykusuzluktan kaçınmak gereklidir. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)