Boyun Tutulması Nedir?


Her ne kadar ciddi bir tıbbi sorun olmasa da, boyun tutulması günlük aktiviteleri sınırlandırmakla birlikte ağrı ve diğer rahatsızlıklara yol açmaktadır. Özellikle uykuyu etkilediğinde güne dinlenmiş olarak başlamak mümkün olamamaktadır.

Boyundaki tendonlar ve sinirler oldukça hassas olduğu için, çoğu insan hayatın bir döneminde boyun tutulmasını deneyim edinmektedir.

Boyun tutulması söz konusu olduğunda, boynu istenildiği gibi hareket ettirmek zorlaşmaktadır. Herhangi bir teşebbüste ise yoğun ağrı hissedilmektedir.

Neyse ki, boyun tutulmasını rahatlatmaya ve ağrıyı hafifletmeye destek olmak için birkaç gün dinlenmek ve zorlayıcı hareketler yapmamak yeterli olabilmektedir. (1)

Boyun Tutulması Belirtileri

Boyun tutulması nasıl anlaşılır? Boyun tutulması yaşayan kişi boynunu hareket ettirmekte zorlanmaktadır ve bir noktadan sonra hareket nedeniyle ağrı hissetmektedir. Kasların gerilmesi sonucunda gelişen diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Başın genellikle sadece bir tarafa doğru bükülmesi mümkün olmaktadır.
 • Başı geriye doğru bükmek mümkün değildir.
 • Çeneyi omuza koymak mümkün değildir.
 • Boyun kaslarında ağrı hissedilmektedir. (2)

Boyun tutulması belirtileri detaylı bilgi için tıklayın.

Boyun Tutulması Nedenleri

Pek çok ani ve zorlayıcı boyun hareketi boyun tutulmasına yol açabilmektedir. Ani hareketler boyundaki yumuşak dokunun geçici olarak tahrip olmasına neden olmaktadır. Bu da boyun sertliğine, tutulmasına ve ağrısına yol açmaktadır. Boyun tutulması neden olur? Boyun tutulması nedenleri genel olarak şöyle sıralanabilmektedir:

 • Kötü bir duruş
 • Tekrarlayan hareket
 • Kötü uyku alışkanlıkları
 • Diş gıcırdatma
 • Ağır bir omuz çantası veya çanta taşımak
 • Sinir sıkışması
 • Spor yaralanmaları
 • Omurganın darbe almasını içeren araba kazaları
 • Artrit
 • Enfeksiyon
 • Tümörler (3)

Boyun tutulması nedenleri kapsamlı konuyu buradan inceleyebilirsiniz

Boyun Tutulması Tedavisi

Boyun tutulması nasıl geçer? Çoğu boyun tutulması vakası birkaç gün dinlendikten sonra kendi kendine geçmektedir. Bu süreçte oluşan ağrıyı hafifletmek için sıcak ve soğuk kompres gibi evde tedavi yöntemlerini uygulamak faydalı olabilmektedir.

Boyun tutulması bazen günlük hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumda ağrı kesicilerden ya da kasla ilgili bir problemse kas gevşeticilerden yardım alınabilmektedir.

Israrla devam eden boyun tutulması ve boyun ağrısı bazen başka sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilmektedir. Bir uzman tarafından altta yatan sağlık problemi tedavi edilebilmektedir. (4)

Boyun tutulması tedavisi makalemize göz atabilirsiniz

Boyun Tutulması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boyun tutulması tanısı ve tedavisi için nöroloji ve fizik tedavi bölümlerine başvurulabilmektedir. (5)

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulması Bitkisel Tedavisi

Elma sirkesi: Elma sirkesi hızlı bir şekilde boyun tutulmasını ve ağrısını giderebilen güçlü antioksidan ve antiinflamatuar bir yöntemdir. Ayrıca, besin eksikliği ile ilgili ağrı olasılığını ortadan kaldırmak için birtakım önemli besin maddeleri de içermektedir. (6)

Elma sirkesine bir bez batırın. Boynunuzun etkilenen kısmının üzerine koyun. Birkaç saat boyunca bekletin. Ağrı gidene kadar günde iki kez tekrarlayın.

Lavanta: Boyun tutulmasını ve ağrısını hafifletmek için lavanta yağı kullanılabilir. Masaj terapisi ile birlikte kullanıldığında oldukça etkili olabilmektedir. Lavanta yağıyla uygulanan masaj, gergin kasları rahatlatırken daha iyi uyumanız için de size yardımcı olabilmektedir. (7)

Pekmez: Boyun tutulması ve ağrısı besin eksikliğine, özellikle de kalsiyum ve potasyum eksikliğine bağlıysa, pekmez sizin için mükemmel bir çözüm olabilmektedir. Güçlü kasları, kemikleri ve eklemleri korumak için gerekli olan bol miktarda kalsiyum ve potasyumu içermektedir.

Zerdeçal: Boyun tutulması ve ağrısını tedavi etmek için zerdeçaldan yararlanabilirsiniz. Zerdeçalda bulunan kurkumin, antiinflamatuar bir ajan gibi davranan ve dolayısıyla ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan önemli bir fitokimyasal maddedir. Ayrıca, zerdeçal iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan kan dolaşımını iyileştirmeye de yardımcı olmaktadır. (8)

Zencefil: Zencefil, etkilenen bölgedeki dolaşımı ve kan akışını geliştiren doğal bir antiinflamatuar ajandır. Bu nedenle, enflamasyon kadar ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilmektedir.

Arnavut biberi: Arnavut biberi analjezik özelliğine sahip olmasının yanı sıra, boyun tutulmasını ve ağrısını azaltmaya yardımcı olan kapsaisin isimli antiinflamatuar özelliklere sahip bir maddeyi de içermektedir. (9)

Boyun Tutulması Evde Tedavi Yöntemleri

Soğuk kompres: Buz, boyun tutulması ve ağrısı için en basit evde tedavi yöntemlerinden biridir. Soğuk, iltihaplanmayı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Buzlukta bekletilmiş olan bir poşet donmuş bezelye bile etkili olabilmektedir.

 • Ezilmiş buz küplerini plastik torbaya koyun.
 • Plastik torbayı ince bir havluyla sarın.
 • Buz paketini her seferinde 15 dakikadan fazla boynunuza koymayın.
 • Bu yöntemi ilk 24 saat boyunca her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Not: Asla, buzu cildinize doğrudan uygulamayın. (10)

Hidroterapi: Hidroterapi boyun tutulması ve ağrısı için çok etkili bir evde tedavi yöntemidir. Vücudun etkilenen bölgesine uygulanan duşta suyun gücü ağrı ve acıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 • Duştayken boyun bölgesini hedef alarak ılık su ile 3-4 dakika kadar duş alın.
 • Soğuk suya geçin ve boynu 30 ile 60 saniye boyunca hedefleyin.
 • Gerektiği kadar tekrarlayın.

Sıcak su kan dolaşımını artırır ve sert kasları rahatlatırken, soğuk su iltihaplanmayı azaltacaktır. (11)

Epsom tuzu: Epsom tuzu ile yapılan banyo, kas gerginliğinin giderilmesine, stresin azalmasına ve anında ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Epsom tuzunda bulunan magnezyum sülfat şişlik ve ağrıların azalmasına yardımcı olan doğal bir kas gevşetici olarak çalışmaktadır.

 • Bir bardak Epsom tuzunu ılık banyo suyuna ekleyin.
 • Vücudunuzu, özellikle boyun bölgesini 15 ile 20 dakika boyunca suyun içinde tutun.
 • Boyun ağrısı tamamen iyileşene kadar bu uygulamayı her gün tekrarlayın.

Not: Eğer kalp rahatsızlığınız, yüksek tansiyonunuz veya diyabetiniz varsa bu yöntemi uygulamaktan kaçının. (12)

Vitamin: Vitaminler, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için önemli bir rol oynamaktadır. Eksikliği durumunda, kan dolaşımında azalma başlayabilmekte ve bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Neticesinde akut ve kronik ağrılar oluşabilmektedir. Sık sık boyun tutulması ve ağrısı çekiyorsanız, diyetinize bu önemli vitaminleri de dâhil etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

 • D vitamini, kemik gelişimi ve sağlığı için hayati bir önem taşımaktadır. Eksikliği durumunda, vücut, özellikle eklemler etrafında, farklı bölgelerde kronik ağrı geliştirme eğilimi göstermektedir.
 • Vitamin B kompleksi doğal bir analjezik ajandır. Nöropatik ve kas iskelet kaynaklı ağrı ve inflamasyonu azaltmaktadır.
 • C vitamini antinosiseptif bir ajandır, bu da ağrı eşiğini arttırdığı anlamına gelmektedir. (13)

Boyun tutulmasına ne iyi gelir? Geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)