Ceviz yağının faydaları


Cevizler inanılmaz derecede omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitleri doymamış yağ asitleri olduğu için genel olarak sağlığın korunması açısından oldukça faydalıdır ve bazı tıbbi durumların önlenmesinde de özellikle etkilidir.

Beslenme uzmanları cevize büyük önem verirler. Bununla birlikte, ceviz yağı tüketimi ceviz tüketmekle eşit derecede yararlı olabilmektedir. Normalde tüketilen ceviz yağının rafine edilmemesi gerekir, çünkü sadece bu formda uygun besin maddeleri sağlayabilir. Ceviz bol miktarda fitobesinler içerir. Ayrıca, B1, B2 ve B3 gibi belirli B gruplu vitaminler açısından da zengindir. E vitaminiyle beraber selenyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve kalsiyum en uygun miktarlarda bulunmaktadır. (1)

Ceviz yağının sağlığa olan faydaları

Kardiyovasküler sisteme iyi gelir: Ceviz yağının kalp ve dolaşım sistemi için büyük fayda sağladığı ispatlanmıştır. Kardiyovasküler sistemlerimiz uyaranlara karşı düzgün şekilde cevap verebilmek için sağlıklı bir şekilde çalışabilmelidir. Bu süreçler arasında doğru kan kompozisyonu, antioksidan ve iltihap önleyici besin maddelerin varlığı, iltihap düzeninde moleküllerin düzgün dengelenmesi ve kan damarı duvarlarımızda yeterli kompozisyon bulunmaktadır. Ceviz yağı, kan damarlarının çeşitli uyaranlara sağlıklı bir şekilde tepki verme kabiliyeti gibi uygun vasküler reaktiviteye yardımcı olmaktadır.

Kanserle mücadele eder: Ceviz yağının sunduğu çeşitli antioksidan ve antiinflamatuar besin maddeleri göz önüne alındığında, bu yağın antikanser faydaları olduğunu düşünmemek mümkün değildir. Ceviz yağı antioksidan özellikleri kronik oksidatif stres riskini azaltmaya yardımcı olurken, antienflamatuar özellikleri kronik enflamasyon riskini azaltmada oldukça destekçidir. Ceviz yağının en çok etkili olduğu kanser türleri arasında prostat kanseri ve meme kanseri bulunmaktadır. Ceviz yağı tüketiminin kanser riskini azalttığı pek çok araştırmayla gözlemlenmiştir. (2)

Güçlü bir antioksidandır: Vücudumuzdaki oksidanların varlığı, hastalıkların arkasındaki ana sebeplerden biridir. Özellikle cilt sağlığını önemli ölçüde tehlikeye atabilmektedir. Fakat ceviz yağı düzenli olarak tüketebiliyorsanız, vücudunuzdaki oksidanlar büyük bir ölçekte antioksidanlarla değiştirilecektir. Yaşlanmanın ani etkisinden muzdarip olmanız durumunda, cevizli yağ muhtemelen harika bir çözüm haline gelecektir.

Kalbi korur: Günümüzde çoğu insan kalp rahatsızlığı çekmektedir. Omega 3 yağ asidi, kalp hastalığından uzak kalmanın yollarından biridir. Ceviz yağı veya cevizi düzenli olarak tüketebilirseniz, kalp rahatsızlığından korunmak mümkün olacaktır. Ceviz içinde bulunan omega 3 yağ asidi sayesinde hücrelerinize yapışan kanserli element bile yok edilebilir. Bu yağları salatalarınıza serpebilir veya yemeklerinizi hazırlarken kullanabilirsiniz. (3)

İyileştiricidir: Herhangi bir kesik ve yaralamanız varsa, ceviz iyileştirmek için harika bir yol olacaktır. Cevizden özütlenen yağ, yaranızı doğal bir şekilde iyileştirmenin harika bir yoludur. Birkaç diş sarımsak ve çay ağacı yağı ile birleştirdiğinizde de harika sonuçlar alabilirsiniz. Bu yöntem doğal bir çare olduğu için sonuçlar biraz zaman alabilir, ancak herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle, bir sorun yaşamadan uygulayabilirsiniz.

Mantarla mücadele eder: Ceviz mantar enfeksiyonları için iyi bir çözümdür. Ayak mantarı, Candida gibi enfeksiyonlar sık yaşanan bazı fungal enfeksiyonlardır. Ceviz yağı bu mantar enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Ceviz yağının Candida ve ayak mantarından etkilenen bölgeye uygulayın. Ceviz yağını sarımsak ya da soğan gibi soğan ailesine ait bitkilerle harmanlamak daha iyi sonuçlar verebilmektedir. (4)

Sedef hastalığına iyi gelir: Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin hızla büyümesiyle ortaya çıkan ve ciltte gümüş renkli lekelerin oluşmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Ceviz yağı ise sedef hastalığının iyileştirilmesinde kesinlikle faydalı olabilir. Hastalığın etkilerini hafifletmektedir. Cildin etkilenen bölgelerine ceviz yağı uygulamanız veya banyo suyuna eklemeniz yeterlidir.

Egzamaya iyi gelir: Antiinflamatuar olarak işlev gören yüksek omega 3 yağ asidi içeriği sayesinde, ceviz yağı egzama tedavisinde yararlı olabilmektedir. Atopik dermatit olarak da adlandırılan egzama, kronik cilt inflamasyon durumudur. Etkilenen cilt bölgelerine uygulamadan önce en iyi sonuç almak için ceviz yağı ile sarımsak suyunu birleştirin. 10 gün kadar kısa bir sürede olumlu sonuçlar gözlemlemek mümkün olabilmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Bilindiği üzere süper gıda olarak değerlendirilen gıdaları birçoğu iştahı bastırarak veya metabolizmayı arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Göbek bölgesinde oluşan yağ birikmesini ortadan kaldırmak çoğu zaman zordur. Bu bölgedeki yağı ortadan kaldırmak için yemeklerde ceviz yağı kullanmaya başlamak isteyebilirsiniz. Salatalar ve sebze yemekleri için idealdir. (5)

Beyin fonksiyonlarını artırır: Ceviz yağı, nörolojik fonksiyonları koruyan çok sayıda bileşik açısından zengindir. E vitamini ve omega-3 yağ asitleri ile melatonin, folat ve diğer nadir bulunan fitotürantikleri içermektedir. Bu nedenle, ceviz yağının düzenli olarak tüketilmesinin yaşlanma sürecinde oluşan oksidatif strese karşı geliştirilmiş hassasiyetimizi azaltabileceği düşünülmektedir. Yapılan çalışmalara göre ceviz yağı, çocuklarda ve yetişkinlerde hafıza fonksiyonunu, bilişsel fonksiyonları, akıl yürütme yeteneğini geliştirmektedir.

Uykusuzluğa iyi gelir: Sık sık huzursuz gecelerden muzdarip oluyorsanız ceviz yağı sorunlarınızın cevabı olabilir. Bunun nedeni, cevizlerin yüksek konsantrasyonda melatonin içerdiği bulunmasıdır. Bu vücudunuzun sizi uyutması için ürettiği hormondur. Yaşlandıkça vücudumuzun melatonin üretimi önemli ölçüde düşer. Bununla birlikte, çalışmalarda ceviz ya da ceviz yağı tüketiminin zamanla kan dolaşımındaki melatoninin miktarını üç katına çıktığı gözlemlenmiştir. İyi bir gece uykusu için ceviz yağı idealdir. (6)

İltihaplanmayla mücadele eder: Ceviz yağı içinde bulunan tekli doymamış yağlar, kardiyovasküler sistemdeki tehlikeli inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir. Ceviz yağı ayrıca kronik inflamasyona karşı oldukça etkilidir ve bu nedenle de osteoartrit ve romatoid artrit gibi durumlarla ilişkili ağrılı semptomları azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kemik sağlığını artırır: Çinko, demir, potasyum ve kalsiyuma sahip olmanın yanı sıra, iyi bir kemik sağlığı için gerekli tüm minerallerle birleşince ceviz yağının antiinflamatuar özellikleri, kemiklerde belirli etkilere sahip olabilmektedir. Yakın tarihli bir çalışmaya göre, günlük olarak tüketilen ceviz ve ceviz yağı güçlü ve sağlıklı kemiklere yardımcı olmaktadır. (7)

Hormon seviyelerini korur: Ceviz yağı fito içerikli besinler açısından zengindir. Çinko içeriği ile birlikte magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor, selenyum gibi çok miktarda minerallerle de doludur. Yukarıdaki maddelerin tamamı, vücudumuzdaki doğru hormon seviyesinin korunmasında bir araçtır.

Cilt sağlığına iyi gelir: Ceviz yağı, vitamin B3 de dâhil olmak üzere B1, B2 vitamini ile doludur. Ayrıca niasin ile birlikte E vitamini bakımından da zengindir. Ceviz yağında bolca bulunan bu vitaminler, cildimizi sağlıklı ve ışıltılı tutmak için oldukça faydalı olabilmektedir. Buna ek olarak, ceviz yağında bulunan bazı bitki besleyiciler ve yağlı asitler cildimizin yumuşaklığını ve dokusunu korumak için de çalışmaktadır.

Kolesterole iyi gelir: Cevizli yağı LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürmektedir. Sıklıkla kalp hastalığına neden olabileceğinden LDL kontrol altında tutulmalıdır. Ceviz yağı düzenli olarak tüketildiğinde trigliserit seviyesi hafifletilebilir. Bu şekilde ceviz yağı, kolesterol düzeyini kanda tutabilir ve böylece kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlayabilir. (8)

Saç sağlığına iyi gelir: Ceviz yağının saçlar için önemli faydalarından biri de saç dökülmesini önlenmesidir. Kafa derisinde oluşan hücre hasarını önleyen omega 3 yağ asitleri sayesinde saç dökülmesi önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Ayrıca, potasyum, hücre yenilenmesini hızlandırarak saç büyümesine yardımcı olmaktadır. Ciddi bir rahatsızlık olmasa da, kepek oldukça sinir bozucu olabilir. Kafa derisine düzenli olarak ceviz yağı uygulayıp masaj yaparak bunu çözebilirsiniz. Kepeğe neden olan pul pul dökülmeyi engellemektedir. (9)

Ceviz yağının zararları

Ilımlı miktarlarda tüketildiğinde ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı insanlarda kaşıntı ve deri döküntüleri gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yağı alerjisi olan kişiler, herhangi bir biçimde kullanmamalıdır. (10)

Tavsiyeler

Genellikle mutfaklarda kullanılan ceviz yağı, ısıtılınca hem biraz acı bir tat almaktadır hem de besin değerleri düşmektedir. Bu nedenle yüksek ısı içeren pişirme işlemleri için kullanılmaz.

  • Hem rafine edilmiş hem de rafine edilmemiş ceviz yağları, salata sosu amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Ceviz yağı genellikle sağlık takviyesi kapsülleri şeklinde de tüketilir.
  • Bu yağ, kozmetik, sabun ve diğer kişisel bakım ürünleri yapmak için kullanılır.
  • Aromaterapide yaygın olarak kullanılır.
  • Hızlı kuruyan bir yağ olduğu için yağlıboya çalışmalarda da kullanılır. (11)