Çikolata Kisti Nedenleri


Çikolata kisti neden olur? Çikolata kistinin nedeni tam olarak bilinemese de olası risk faktörleri şunlardır;

Retrograd menstrüasyon: Retrograd menstrüasyonda endometrial hücreleri içeren adet kanı, fallop tüplerinden ve vücuttan dışarı atılmak yerine pelvik boşluğa geri akar. Endometriyal hücreler rahim duvarına ve pelvik organların yüzeylerine yapışır. Burada kalmaya devam ederek büyür ve her adet döngüsü sırasında daha da artar.

Embriyonik hücre dönüşümü: Östrojen gibi hormonlar embriyonik hücreleri gelişimlerinin en erken dönemlerinde endometrial hücre implantlarına dönüştürebilir.

Cerrahi skar implantasyonu: Histerektomi gibi bir ameliyattan sonra, endometrial hücreler cerrahi bir kesiğe yapışabilir.

Endometrial hücrelerin taşınması: Kan damarları veya lenfatik sistem yoluyla endometrial hücreler vücudun diğer bölgelerine taşınabilir.

Bağışıklık sistemi bozukluğu: Bağışıklık sistemi ile ilgili problemler vücutta uterus dışında büyüyen  endometriyal dokuların artmasına yol açabilir.

Saydığımız sebepler dışında aşağıdaki durumlarda çikolata kisti oluşma riski artabilir;

 • Kısırlık
 • Adet döngüsünde düzensizlikler
 • Menopoza normalden daha geç bir dönemde girmek
 • Vücutta östrojen seviyelerinin çok yüksek olması
 • Düşük vücut kitle indeksi
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Annesinde, teyzesinde, kardeşinde ya da ailesinden herhangi bir bireyde çikolata kisti olması
 • Adet kanının vücuttan normal bir şekilde atılmasını önleyen tıbbi bir durum
 • Rahimde olan anormallikler (1)

Çikolata Kisti Nedir?

Endometrioma olarak da bilinen çikolata kisti, yumurtalıklardaki çeşitli kist türlerinden biridir. Bir çikolata kisti, içi sıvılarla ya da yarı katı maddelerle dolu olan ve yumurtalık üzerinde büyüyen kesedir. Başka bir deyişle çikolata kistleri yumurtalıklarda bulunan kan dolu kistlerdir.

Pek çok kadın genellikle menopoza girmeden önce, hayatlarının bir noktasında çikolata kisti yaşarlar. Üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 5 ila yüzde 10’unda, östrojene bağlı olarak görülen jinekolojik hastalıklardan biri çikolata kistidir.

Rahmin iç duvarında anormal bir şekilde büyüyen kistler hamilelik olmadığında adet kanı ile dışarı atılırlar. Ancak çikolata kistleri rahmin iç duvarına yapışarak tutunurlar ve kanla vajinadan dışarı atılamazlar. Kistler rahimde birikerek rahmin tahriş olmasına yol açarlar. (2)
Çikolata kisti nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti nasıl anlaşılır? Çikolata kisti başlangıcı kadınların bazılarında semptomlara neden olabilirken bazı kadınlarda hiçbir semptom oluşmadan ortaya çıkabilir. Kistin büyüklüğü de semptomların şiddetini veya varlığını da etkilemez. Bu durum, çikolata kisti küçük olan bir kadınla büyük çikolata kistine sahip bir kadının aynı semptomları yaşayabileceği anlamına gelmektedir. Kistler 2 ila 20 santimetre boyutlarında olabilir. Semptomlar ortaya çıktığında, endometriozis ile benzerdirler. Çikolata kistinin en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Ağrılı ve kramplı adet dönemleri
 • Regl dönemi ile ilişkili olmayan pelvik ağrı
 • Adet dönemlerinin düzensizleşmesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Bazı kadınlarda kısırlık

Bir çikolata kisti patlarsa, kistin bulunduğu bölgede ani karın ağrıları ortaya çıkabilir. Yırtılmış bir kist için acil tıbbi müdahale gerekebilir. (3)
Çikolata kisti belirtileri hakkında daha fazlası için

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti nasıl geçer? Çikolata kisti genellikle ilaçlar ya da ameliyatla tedavi edilebilir. Çikolata kistine iyi gelen ilaçlar antiinflamatuar ilaçlar, östrojen hormonunu baskılamak için GnRH analogları,  doğum kontrol hapları ve endometriyal doku fazlalığını küçültmek için androjenler reçete edilebilir.

İlaçların yanı sıra çikolata kisti iğne aspirasyonu ile tedavi edilebilir. Bunun için ilk olarak ultrasonla çikolata kistinin tam yeri tespit edilir ardından bir sıvı enjeksiyon yoluyla rahme aktarılır.

Çikolata kisti ameliyatı: Çikolata kistinin cerrahi olarak tedavisinde laparoskopi en etkili yoldur. İç karın organlarını veya pelvik organları görmek için hastanın karnına küçük bir kesik atılır ve bu kesiğe ışıklı bir tüp yerleştirilir. (4)

Çikolata kisti için hangi doktora gidilir? Çikolata kisti için hastanelerin Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümlerine gidilmelidir.
Çikolata kisti tedavisi hakkında daha fazla detay için

Çikolata Kistine Ne İyi Gelir?

Çikolata kisti bitkisel tedavisi: Toksinlerden arınmak için hint yağı, ağrı ve krampların azaltılması için papatya çayı, kistlerin küçülmesi için elma sirkesi ve adet döneminin düzene girmesi için pancar kökü kullanılabilir. (5)

Çikolata kisti evde tedavi yöntemleri:

 • Kistlerin oluşturduğu kramplar ve ağrılar sıcak kompres ile hafifletilebilir.
 • Rahim kaslarını gevşeten tuz banyoları ile çikolata kistlerinin semptomları azalabilir.
 • Yoga ve meditasyon gibi uygulamalarla hormonal dengesizlikler önlenebilir. Bu hareketler kasları doğal olarak gevşeterek krampların önlenmesine yardımcı olabilirler.
 • Yeterince su içmek her hastalıkta olduğu gibi çikolata kistinde de oldukça önemlidir. Su sayesinde vücutta bulunan toksinler atılabilir. Toksinler vücuttan uzaklaştıkça karındaki şişlikler azalır. (6)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)