Çikolata Kisti Tedavisi


Çikolata kisti nasıl geçer? Çikolata kisti tedavisi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir;

 • Hastanın yaşı
 • Belirtiler
 • Yumurtalıklardan birinin ya da her ikisinin etkilenip etkilenmediği
 • Hastanın çocuk sahibi olmayı isteyip istemediği

Kist küçükse ve herhangi bir semptom yoksa, doktor hastanın beklemesini önerebilir. Ayrıca doğum kontrol hapı gibi yumurtlamayı engelleyen ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar, ağrıyı kontrol etmeye ve kistlerin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir, ancak onları tedavi edemez.

Çikolata kisti ameliyatı: Yumurtalıklardaki çikolata kistlerini çıkarmak için şu durumlarda ameliyat yapılır:

 • Hasta çok fazla acı çekiyorsa
 • Kistler 4 cm’den büyükse
 • Kistlerin kanserli olma ihtimali varsa (çikolata kistlerinin yüzde 1’inden daha azının kanserli olma ihtimali vardır)
 • Kısırlık varsa

Ameliyat genellikle laparoskopi ile yapılır. Laparoskopi genel anestezi altında yapılır ve göbek deliğinden ince, uzun bir tüp karnın içine sokulur. Bu tüpün içinde ışık ve kamera vardır, böylece iç organlar tamamen görüntülenebilir.

Çikolata kisti ameliyatının doğurganlığa zarar verip vermediği kesin değildir. Bu konuda araştırmalar devam etmektdir. Cerrah çok yetenekli olsa bile, sağlıklı yumurtalık dokusunun kist ile birlikte çıkarılması ihtimali her zaman vardır. Bu durum yumurtalık fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bununla birlikte, bir çikolata kistinin ürettiği iltihap ve toksik ortam, doğurganlığa ameliyattan daha fazla zarar verebilir. (1)

Çikolata kisti için hangi doktora gidilir? Çikolata kisti için Kadın Hastalıkları ve Doğum Poliklinikleri’ne gidilebilir.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti uterusun astarını oluşturan dokuların, uterus boşluğundan pelvik boşluğa akması sonucu oluşan bir hastalıktır. Çikolata kisti yumurtalıklarda, bağırsaklarda ve pelvisi astarlayan dokular üzerinde gelişebilir. Endometrial dokunun pelvik bölgenin dışına yayılması çok sık görülen bir durum değildir, ancak üreme çağındaki kadınlarda çikolata kistleri önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Rahmin dışında büyüyen endometrial doku, endometrial implant olarak da bilinir. Adet döngüsü sırasında doğal olarak değişen hormon değerleri endrometrial dokunun yanlış konumlanmasına neden olabilir. Bu da etkilenen bölgede ağrıya ve iltihaplara yol açar. Doku büyüdükçe parçalanma riski taşır. Parçalanan dokuların gidecek hiçbir yeri olmadığı için pelviste sıkışır ve kistler meydana gelir. Pelvik bölgede hapsolan dokular rahmin tahriş olmasına, skar oluşumuna, adet dönemlerinde şiddetli ağrılara ve doğurganlık sorunlarına yol açabilir. (2)
Çikolata kisti nedir  hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti nasıl anlaşılır? Çikolata kisti başlangıcı yumurtalık kistlerine benzer belirtiler göstermektedir. Çikolata kistinin en belirgin özelliği pelvik ağrılardır. Bunun dışında çikolata kisti olan kadınlarda görülen ortak semptomlar şunlardır;

 • Ağrılı adet dönemleri: Pelvik ağrı ve kramplar adet döneminden önce başlayabilir ve regl döneminin uzamasına yol açabilir. Ayrıca bel ve karın ağrısı da olabilir.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı: Çikolata kisti olan kadınlarda cinsel ilişki sırasında veya sonrasında şiddetli ağrılar görülür.
 • Bağırsak hareketlerinde ağrı: İdrara çıkarken ya da bağırsak hareketleri yaparken ağrı olabilir.
 • Aşırı kanama: Adet dönemlerinde normalden daha fazla kan gelebilir ya da adet dönemleri arasında vajinal kanamalar görülebilir.
 • Kısırlık: Çikolata kisti bazı kadınlarda kısırlığa yol açabilir.
 • Diğer belirtiler: Özellikle regl dönemlerinde yorgunluk, ishal, kabızlık, şişkinlik veya bulantı görülebilir. (3)
  Çikolata kisti belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Çikolata Kisti Nedenleri

Çikolata kisti neden olur? Çikolata kisti üreme dönemindeki kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen jinekolojik bir hastalıktır. Çikolata kistine neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmiyor ancak bazı risk faktörlerinin çikolata kistini tetiklediği düşünülüyor. Bu risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Yaş: Çikolata kisti her yaştan kadında görülebilir ancak en çok 25 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir. Semptomlar ergenlik döneminde başlayabilir.

Aile öyküsü: Çikolata kisti yaşayan bir aile bireyi varsa, ailenin diğer kadınlarında da bu sorun görülebilir.

Düzensiz adet dönemleri: Regl dönemleri ortalama 28 günde bir tekrarlanmıyorsa, bazı dönemler atlanıyorsa ya da regl aralıkları normalden daha kısaysa çikolata kisti olabilir. (4)
Çikolata kisti nedenleri hakkında  daha fazla detay için

Çikolata Kistine Ne İyi Gelir?

Çikolata kisti bitkisel tedavisi: Çikolata kisti bitkisel tedavisinde en çok kullanılan bitki hint yağıdır. Bu bitki lavanta yağı gibi diğer yağlarla karıştırılarak karın bölgesine sürüldüğünde kramp ve ağrıların hafiflediği görülmüştür. Hint yağı dışında zerdeçal, zencefil, papatya çayı, elma sirkesi ve pancar kökü de kullanılmaktadır. (5)

Çikolata kisti evde tedavi yöntemleri:

– Pelvik masaj kramp ve ağrıları hafifletebilir.

– Egzersiz, yoga ve yürüyüş gibi egzersizler pelvik kasların gevşemesini sağlar. Ayrıca stresi azaltarak semptomlarla mücadeleyi kolaylaştırır.

– Karın bölgesine uygulanan sıcak kompres krampların ve ağrıların azalmasını sağlayabilir.

– Çikolata kisti olan kadınlar rafine şeker, alkol ve kafein tüketmemelidirler. Bunların yerine yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve kereviz gibi anti inflamatuar besinler almalıdırlar.(6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)