Cilt Kuruluğu Belirtileri


Cilt kuruluğu çoğu zaman geçici bir durumdur. Genellikle, sadece kış mevsiminde ortaya çıkmakla birlikte, ömür boyu yaşanan bir cilt problemi de olabilmektedir. Cilt kuruluğunun belirtileri yaşa, sağlık durumuna, yaşanılan yere, dışarıda geçirilen zaman ve sorunun altta yatan nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğunun belirtileri aşağıda sıralananlardan bir veya daha fazlasını içerebilmektedir:

 • Özellikle duş, banyo veya yüzme sonrasında cildin sıkışması hissi
 • Dokunulduğunda hissedilen kaba bir cilt
 • Kaşıntı
 • Şiddetli pullanma, kireçlenme veya hafif soyulma
 • İnce hatlar veya çatlaklar
 • Gri renkli bir cilt
 • Kızarıklık
 • Kanamaya neden olan derin çatlaklar (1)

Cildin Kabuklanması ya da Pullanması

Cilt doğal yağlarını ve nemini kaybettiğinde kuruluk ortaya çıkmaya başlar. Cilt kuruluğu başlangıcında cilt kaba ya da sert bir hal alır ve zamanla pul pul olarak dökülür. Kepek de bu duruma bir örnek olabilmektedir. Kafa derisi kuruluğu sonucu cilt pul pul dökülür ve sonuç olarak da kepek problemi yaşanır. Cilt kuruluğu sonucu oluşan pullanma genellikle cildin parlaklığını da alarak, cildi soluklaştırmaktadır. (2)

Kaşıntı

Cilt kuruluğu cildin kaşınmasına neden olabilmektedir. Kaşıntı durumunda ise cilt kuruluğu daha ciddi bir hal alabilmektedir, çünkü kişi cildini kaşıdığında çizikler oluşturabilmektedir. Özellikle, uyurken bilinçli bir şekilde cildi kaşımaya devam etmek cildi daha da tahriş edebilmektedir.

Kızarıklık ve Yanma Hissi

Cildin kaşınması yanma hissi de yaratan kabarıklara yol açabilmektedir. Bunun sonucunda cilt sert ve pürüzlü bir hal almaktadır. Kaşınma sonucu ortaya çıkan cilt kızarmakta ve yanma hissi daha artmaktadır. (3)

Çatlaklar

Cilt kuruluğu sıklıkla kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Aşırı kuruyan cilt çatlamaya başlar. Bu çatlaklar mikropların cilt altına girmesini sağlamak için elverişli bir alan oluşturur. Mikroplar çatlaklardan girdiği zaman, sonucunda enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon, cildin daha da kaşınmasına, yanmasına ve kanamasına neden olur. Bu enfeksiyon cildin diğer bölgelerine yayılabilir ya da zamanla daha ciddi bir enfeksiyona yol açabilir. (4)

Çatlamış Dudaklar, Avuç içleri ve Topuklar

Çatlamış dudaklar vücuttaki su ve nem eksikliğinin ilk belirtisidir. Ayrıca, vücutta bir çeşit işlev bozukluğunun da bir belirtisi olabilmektedir. Benzer belirtiler avuç içlerinde ya da topuklarda da oluşabilmektedir. Bunlar çok yaygın belirtiler olmasına ve özellikle kış ayları boyunca ortaya çıkmasına rağmen, şiddetli durumlarda bir doktora görünmekte fayda vardır. (5)

Tıbbi Yardım Gerektiren Cilt Kuruluğu Belirtileri

Çoğu cilt kuruluğu durumunda, yaşam tarzı değişiklikleri ve evde tedavi yöntemleri olumlu bir sonuç vermektedir. Diğer yandan, belirtilerinizin iyileşmemesi ve aşağıdaki koşulların oluşması durumunda bir doktora başvurmalısınız:

 • Cilt tüm tedavi yöntemlerine rağmen iyileşmiyorsa
 • Kuru cilde kızarıklık da eşlik ediyorsa
 • Kuruluk ve kaşıntı uyku problemleri yaşanmasına neden oluyorsa
 • Kaşınma sonucu oluşan açık yaralar veya enfeksiyonlar varsa
 • Cilt kuruluğu ve diğer belirtileri çok geniş bir cilt alanında yaşanıyorsa (6)

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cilt kuruluğuna her ne kadar çoğu zaman ciddi bir tıbbi durum neden olmasa da, oldukça rahatsız edici bir sorun haline gelebilmektedir.

Cilt kuruluğu altta yatan bazı tıbbi nedenler sonucu ortaya çıkabilmektedir, ancak çoğu zaman bunun nedeni cildin sağlıklı yapısını zorlayan çevresel koşullardır. Çok sıcak ya da çok soğuk hava, düşük nem oranı ya da aşırı sıcak suya maruz kalma gibi koşullar cildin yapısına etki edebilmekte ve cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.

Cilt kuruluğunu iyileştirmek için cildin nem oranını dengede tutmak çoğu zaman yeterli olabilmektedir. Bu durumda nemlendiriciler oldukça yardımcıdır. Diğer yandan, sabun gibi tahriş edicilerden de uzak durmak da fayda vardır. (7)

Cilt kuruluğu nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğunun nedenleri şöyle sıralanabilmektedir:

 • Düşük nemli bir hava (kış aylarında ve bazı iklimlerde)
 • Isıtıcılar, yangınlar ve klimalar (bunlar odadaki nemi azaltır)
 • Sıcak suda uzun süre kalma veya sık banyo yapma
 • Yıkarken kullanılan bazı sabun ve deterjanlar (özellikle parfümlü veya antibakteriyel olanlar)
 • Elektrikli battaniye ile uyuma
 • Cildi güneşe maruz bırakma
 • Alkol gibi kimyasalları cilde uygulama
 • Cildin yapısal bileşenleri ile ilgili kalıtsal sorunlar (cilt hücrelerindeki anormallikler) (8)

Cilt kuruluğu nedenleri daha fazlası için

Cilt Kuruluğu Tedavisi

Cilt kuruluğu nasıl geçer? Cilt kuruluğu için uygulanabilecek en iyi ve etkili tedavi yöntemi, cildin nemini kaybetmesini önleyen yumuşatıcılar kullanmaktır. Bu duruma bir nevi cildi yağ takviyesi yapmak da denebilmektedir. Cilt kuruluğu genellikle çevresel faktörler ve iklim şartları nedeniyle ortaya çıktığı için kremler ve losyonlar gibi nemlendiricilerle cildi dışarıdan tedavi etmek mümkündür.

Daha ciddi cilt kuruluğu için eczanelerde satılan bazı nemlendiriciler de, cilt neminin geri kazandırılmasına yardımcı olabilmektedir. Cilt kuruluğunun altında yatan neden tespit edildiğinde, tedavilerin esas amacı cilt üzerindeki kaşıntı ve su kaybını önlemek, diğer yandan da, cildi nemli tutmaktır. (9)

Cilt Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cilt kuruluğu için bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurabilirsiniz. (10)

Cilt kuruluğu tedavisi daha fazlası için tıklayınız