Cilt Kuruluğu Nedir?


Cilt kuruluğu, cilt yüzeyinin sağlıklı bir cilt için gerekli olan nemi tutamaması sonucu oluşan, oldukça yaygın bir cilt durumudur. Cilt kuruluğu her yaştan insanı etkileyebilmektedir, ancak yaşlı bireylerde, ciltteki yağ oranı daha az olduğu için cilt kuruluğu daha fazla yaşanmaktadır. Kadın da erkek de cilt kuruluğu probleminden eşit oranda muzdarip olabilmektedir.

Cilt kuruluğu birkaç gün ya da birkaç hafta süren geçici ve hafif bir problem olabilirken, bazı durumlarda daha ciddi ve uzun süreli bir cilt problemi haline gelebilmektedir. Bu durumda, cilt kuruluğuna genellikle pullanma ve kaşıntı da eşlik edebilmektedir.

Hava gibi dış faktörler cildin sağlıklı yapısına etki ederek, cilt kuruluğu gibi istenmeyen sonuçları şiddetlendirebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, soğuk ya da kuru hava, cildin kurumasına etki edebilmektedir. Diğer yandan, bazı mesleklere sahip olan insanların da çalıştıkları ortam nedeniyle cilt kuruluğu yaşama riski diğerlerine göre daha fazladır. Cilt kuruluğu ilaçların bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. (1)

Cilt Kurluğu Belirtileri

Cilt kuruluğunun belirtileri hem hissedilebilir hem de gözle görülebilir olabilmektedir. Diğer yandan, cilt kuruluğu başlangıcında belirtiler hafif geçerken, zamanla daha da ciddileşebilir. Cilt kuruluğu belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Kaba, kabuklanan ya da pul pul dökülen bir cilt
 • Kaşıntı
 • Koyu tenlilerde gri bir cilt rengi
 • Zaman zaman cilt üzerinde meydana gelen çatlaklar (bazen kanamalara da neden olabilir)
 • Çatlamış veya hassas dudaklar

Cilt kuruluğu çatlaklara neden olduğunda, mikroplar bu bölgelerden cilt içine girebilmektedir. İçeri giren mikroplar sonrasında enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Cilt üzerindeki kızarıklık ve yanma hissi oluşan lekeler enfeksiyonun bir belirtisi olarak değerlendirilmektedir. (2)

Cilt kuruluğu belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğunun nedenleri şöyle sıralanabilmektedir:

 • Düşük nemli bir hava (kış aylarında ve bazı iklimlerde)
 • Isıtıcılar, yangınlar ve klimalar (bunlar odadaki nemi azaltır)
 • Sıcak suda uzun süre kalma veya sık banyo yapma
 • Yıkarken kullanılan bazı sabun ve deterjanlar (özellikle parfümlü veya antibakteriyel olanlar)
 • Elektrikli battaniye ile uyuma
 • Cildi güneşe maruz bırakma
 • Alkol gibi kimyasalları cilde uygulama
 • Cildin yapısal bileşenleri ile ilgili kalıtsal sorunlar (cilt hücrelerindeki anormallikler) (3)

Cilt kuruluğu nedenleri daha fazla detay için

Cilt Kuruluğu Tedavisi

Cilt kuruluğu nasıl geçer? Cilt kuruluğu için uygulanabilecek en iyi ve etkili tedavi yöntemi, cildin nemini kaybetmesini önleyen yumuşatıcılar kullanmaktır. Bu duruma bir nevi cildi yağ takviyesi yapmak da denebilmektedir. Cilt kuruluğu genellikle çevresel faktörler ve iklim şartları nedeniyle ortaya çıktığı için kremler ve losyonlar gibi nemlendiricilerle cildi dışarıdan tedavi etmek mümkündür.

Daha ciddi cilt kuruluğu için eczanelerde satılan bazı nemlendiriciler de, cilt neminin geri kazandırılmasına yardımcı olabilmektedir. Cilt kuruluğunun altında yatan neden tespit edildiğinde, tedavilerin esas amacı cilt üzerindeki kaşıntı ve su kaybını önlemek, diğer yandan da, cildi nemli tutmaktır. (4)

Cilt Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cilt kuruluğu için bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurabilirsiniz. (5)

Cilt kuruluğu tedavisi detaylarını inceleyiniz

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt Kuruluğu Bitkisel Tedavisi

Zeytinyağı: Zeytinyağı birçok antioksidan ve cildiniz için faydalı olan sağlıklı yağ asitleri içermektedir. Vücudunuzun her yerinde kuru cildi rahatlatabilir ve iyileştirebilir. Normal nemlendiricinizi sürmeden önce cildinize sızma zeytinyağı sürebilirsiniz. (6)

Jojoba yağı: Jojoba yağı vücudun doğal olan sebum yapısı için oldukça faydalıdır. Bu jojoba yağını her cilt türü için mükemmel bir nemlendirici kılar. Ayrıca antiinflamatuar özellikleri cildinizi de cildi yatıştırmaya yardımcı olur. (7)

Avokado: Avokado, cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getiren doğal yağ açısından zengin olduğu için cilt kuruluğunu tedavi etmede mükemmeldir. Olgunlaşmış avokadolarla hazırlayacağınız maskeler cilt kuruluğunu iyileştirmek için oldukça etkili olabilmektedir. (8)

Bal: Yüzünüze ve vücudun diğer kuru olan bölgelerine bir miktar balı sürün ve 10 dakika boyunca bekletin. Sonrasında bir duş alın.  Gün boyunca ışıl ışıl kalacak yumuşak ve parlak bir cilt için size yardımcı olacaktır. (9)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, doğal bir nemlendirici olarak çalışmaktadır. Bu nedenle, kuru, kabarmış cildin yumuşak ve pürüzsüz hale getirilmesinde oldukça etkilidir. Cildin nem kaybını telafi edebilecek miktarda yağ asidi içerir. Özellikle geceleri uygulandığında cilt tarafından kolayca emilmektedir. (10)

Hintyağı: Hintyağı, cilt kuruluğuna karşı cildi koruyan recinoleic asit ve E vitamininin doğal terapötik güçlerini içermektedir. Bu, cildinizdeki tüm yabancı maddeleri uzaklaştırmak için doğal bir büzücü gibi davranmaktadır. Cilt tarafından kolayca emilmekte ve cildin tamamen beslenmesini sağlamaktadır. (11)

Aloe vera: Aloe vera, cilt problemleri için mükemmel bir bitkidir. Cilt kuruluğu için aloe vera kremlerini, maskelerini ve özlerini kullanabilirsiniz. (12)

Muz: Muz, cilt kuruluğunu önlemek için kayıp nemi geri yükleyen A vitaminini temin edebilmektedir. Özellikle, yoğurtla beraber hazırlanan muz maskeleri cildin nemlendirilmesi için oldukça faydalı olabilmektedir. (13)

Cilt Kuruluğu Evde Tedavi Yöntemleri

Şeker ve limon suyu: Limon suyu ve şekerle cildi ovmak cildin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamini cilt tonunu eşitler, ciltteki lekeleri giderir ve kuru cildi önlemek için cilt hücresi büyümesini teşvik eder. Peeling yaparken, şekerin pullu özellikleri cildinizi temizlemeye yardımcı olur ve kuru ciltten kurtulmak için nemi kilitler. (14)

Süt kreması: Süt kremasında bulunan laktik asit, kuru cildin pul pul dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Diğer yandan, yatıştırıcı özelliği nedeniyle cildin hassas pH seviyelerini korumada oldukça etkili olabilmektedir. Süt kremi mükemmel bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Süt: Süt, kuru ve kaşıntılı ciltten kurtulmanıza yardımcı olan antiinflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, barındırdığı laktik asit, ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin nemi muhafaza etme yeteneğini arttırır. (15)

Yumurta: Bir yumurta ile bir çay kaşığı bal ve ½ çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız bu yumurta ve yağ karışımını yüzünüze sürün ve birkaç dakika yüzünüzde bekletin. Yumurta, yüzünüzü her zamankinden daha yumuşak ve esnek kılacak kremsi bir madde olma özelliği taşımaktadır. (16)

Yoğurt maskesi: Cilt kuruluğunu iyileştirmenin en iyi yolu, cildi tahrip etmeden ölü hücreleri uzaklaştıran nazik ve nemlendirici bir peeling kullanmaktır. Bal ve şeker eklenen yoğurt, cildinizdeki kuruluğu tedavi eden laktik asidi temin edebilmektedir. Şeker herhangi bir lekelenmeyi ortadan kaldırırken, bal da cildinizi nemlendirir. (17)

Karbonat: 30-60 dakika boyunca karbonatlı suyla yapılan banyo, cilt kuruluğuna yardımcı olabilmektedir. Bir fincan karbonatı ılık su dolu küvete ekleyin. Banyodan sonra, havluyla (veya hava kurumalı) cildinizi nazikçe kurutmanız önemlidir. (18)

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi yüz bölgesinden yaşanan cilt kuruluğu için en etkili evde tedavi yöntemlerinden biri olabilmektedir. Ayrıca, cilt kuruluğuna neden olan sağlık koşullarına etki edebilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Yulaf ezmesi eklediğiniz banyo suyuyla yıkanmanız cilt kuruluğunu tedavi etmenize yardım edebilmektedir. (19)

Elma sirkesi: Kuru, kaşıntılı küçük bir cildiniz varsa, bir parça pamuğu sirkeye batırın ve cilde uygulayın. Kaşınma ve kurulukta aşırı hassasiyet yaşıyorsanız, banyo suyunuza iki veya üç fincan sirke ekleyin ve 15 ile 30 dakika boyunca vücudunuzu bu suyla ıslatın. (20)