Cilt Lekeleri Belirtileri


Cilt lekeleri nasıl anlaşılır? Cilt lekeleri başlangıcı ağrısız ya da ağrılı olabilir. Bazı lekeler geçici iken bazıları kalıcıdır. Bulundukları bölgeler, sıklıkları ve şekilleri lekenin çeşidine göre farklılık gösterebilir. Çok sayıda cilt lekesi çeşidi vardır. En sık görülen cilt lekelerinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Akneler; genellikle yüzde, boyunda, omuzlarda, göğüste ve sırtta çıkarlar. Tedavi edilmedikleri takdirde izleri kalıcı olabilir. Akneler siyah ve beyaz noktalara neden olabilirler.
 • Papüller kırmızı ve şişkin görünümlü, bazen küçük bazense büyük olabilen lekelerdir. İltihaplıdır ve baş kısımları beyazdır.
 • Nodüller ve kistler daha ciddi akne lezyonlarıdır. Normal sivilcelerden daha büyüktürler ve derinin alt katmanlarında gelişirler.
 • Sivilceler iltihaplı veya iltihapsız olabilir. İltihaplı sivilceler kırmızı, içi sıvı dolu ve şişmiş lekelerdir. İltihaplı sivilceler derinin alt tabakalarını etkileyebilir. Patlatıldıklarında izleri kalıcı olabilir.
 • Kistik akne, iltihaplı aknenin en ciddi şeklidir. İltihaplı sivilce patlamaları genellikle skarlaşmaya neden olabilir.
 • İltihaplı olmayan sivilceler kırmızı ve ağrılı lekelere neden olmazlar. İltihaplanmayan sivilceler koparıldıklarında siyah lekeler oluşabilir. Bu sivilcelerde düzensiz bir cilt dokusu vardır. Cilt yüzeyi oldukça pürüzlüdür. (1)

Cilt Lekeleri Nedir?

Cilt lekeleri, deride yağ ve ölü hücrelerin birikmesi sonucu gözeneklerin tıkanmasıyla meydana gelen cilt rahatsızlıklarıdır. Sivilce, akne ve siyah noktalar en sık görülen cilt lekeleridir. Bu lekeler genellikle yüzde, alında, göğüste, sırtın üst kısmında ve omuzlarda görülür. Sivilce gençler arasında en çok görülen cilt lekesidir, ancak her yaştan insanda sivilce görülebilir.

Cilt lekeleri için etkili tedaviler mevcuttur, ancak akneler kalıcı olabilirler. Sivilceler ve siyah noktalar zamanla iyileşebilirler. Önlem alındığı takdirde tekrarlama olasılıkları azdır. Bulunduğu yere ve büyüklüğüne bağlı olarak sivilceler strese neden olabilir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, cilt lekelerinden kurtulma şansınız da o kadar yüksektir. (2)
Cilt lekeleri nedir hakkında daha fazla detay için

Cilt Lekeleri Nedenleri

Cilt lekeleri neden olur? Ciltte lekelerin oluşmasına yol açan pek çok faktör vardır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Yüze çok fazla dokunmak cildin hızlı bir şekilde kirlenmesine yol açabilir. Bu da sivilce ve benzeri lekelerin oluşmasına neden olur.
 • Ergenlik döneminde artan hormonlar yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla sebum üretilmesine yol açabilirler. Hamilelikte, regl dönemi başlangıçlarında ve menopozda da sebum üretim artmaktadır. Sebum üretiminin fazlalaşması sivilce ve akne oluşumuna neden olur.
 • Kortikosteroid, testosteron veya lityum içeren bazı ilaçlar ciltte lekeler oluşturabilir.
 • Yağsız sütün yanı sıra ekmek, simit ve cips gibi karbonhidratlar sivilcelerin kötüleşmesine yol açar.
 • Yoğun stres özellikle yüzdeki sivilceleri artırabilir ve daha da şiddetlenmelerine neden olabilir.
 • Yağlı yiyecekler, cildin yeterince temizlenmemesi, kozmetik ürünler siyah noktalara, sivilcelere ve aknelere yol açar. (3)
  Cilt lekeleri nedenleri hakkında daha fazla bilgi için

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt lekeleri nasıl geçer?  Cilt lekelerini tedavi etmek için ilk olarak lekenin neden meydana geldiğini bulmak gereklidir. Neden tespit edildikten sonra uygun tedaviye karar verilebilir. Sivilceleri iyileştirmek için bazı topikal kremler ya da antibiyotikler etkili olabilir. Gözenekleri açmak için salisilik asit içeren ürünler kullanılabilir. Alerjik reaksiyonlar nedeniyle oluşan akneler hidrokortizon kremlerle tedavi edilebilir.

Ciltte bulunan izleri iyileştirmek için mikrodermabrazyon uygulanabilir. Bu uygulama hiçbir şekilde hastanın acı çekmesine neden olmaz, bu nedenle oldukça güvenlidir.

Cilt lekeleri ameliyatı: Eğer lekeler altta yatan başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmışsa bu hastalıkları tedavi etmek gerekebilir. Lekelerin tedavisinde lazer kullanılabilir. (4)

Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir? Cilt lekelerini tedavi etmek için Cildiye bölümünden randevu alınmalıdır.
Cilt lekeleri tedavisinin  detaylarını inceleyiniz

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt lekeleri bitkisel tedavisi: Cilt lekeleri tedavi edilirken tıbbi tedaviye ek olarak bitkilerden de faydalanılabilir. Sivilceye, akneye ve siyah noktalara iyi gelen bitkisel çözümler arasında elma sirkesi, patates suyu, Aloe vera suyu, portakal kabuğu, salatalık ve muz kabuğu gelmektedir. (5)

Cilt lekeleri evde tedavi yöntemleri:

 • Cilt temizliğine önem verilmelidir. Akşamları yatarken makyaj temizlenmeli, kirli bir cilt ile yatılmamalıdır.
 • Cildin tahriş olmasına yol açabilecek maddeler ciltle temas ettirilmemelidir.
 • Cildin nemli kalması gerekir aksi halde enfeksiyonlara karşı savunmasız kalabilir.
 • Lifli gıdalar tüketilmeli ve bol su içilmelidir.
 • Sivilceler sıkılmamalıdır.
 • Güneş varken güneş koruyucu kremler sürülmelidir.
 • Düzenli egzersiz yapılmalı ve cildin elastikiyetini koruması sağlanmalıdır. (6)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)