Cilt Lekeleri Tedavisi


Cilt lekeleri nasıl geçer? Tedavi için öncelikle lekenin nedeni tespit edilmelidir. Eğer ciltteki lekeler herhangi bir tedavi ile daha da kötüleşirse tedavi yarıda bırakılmalıdır. Cilt lekelerini yok etmek için en sık kullanılan tedavi şekilleri şunlardır;

Sivilce ilaçları: Sivilcelerin, beyaz noktaların ve siyah noktaların azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilecek birçok OTC ürünü bulunmaktadır. Bu ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebilmektedir. OTC ürünleri cilt sıkılaştırıcıları, oral antibiyotikler ve topikal jeller gibi kremlerden oluşmaktadır.

Salisilik asit: Salisilik asit içeren ürünler, gözeneklerdeki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur.

Hidrokortizon kremi: Topikal kremler alerjik reaksiyonları ve tahrişleri azaltabilir. (1)

Güneş koruyucular: Güneş kremi, güneş koruyucu giysiler, güneş gözlükleri ve şapkalar UVA ve UVB ışınlarından cildi korur.

Hiperpigmentasyon kremleri: Hidrokinon içeren reçeteli kremler yaşlılık lekelerini, sivilce izlerini ve melazmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu kremler melanin üretimini yavaşlatarak çalışırlar.

Papüller, nodüller ve püstüllerin neden olduğu cilt enfeksiyonları ağrılı olabilir. Bu lekelerin giderilmesi için oral ya da topikal antibiyotiklerin kullanılması gerekebilir.

Mikrodermabrazyon: Ağrısız bir şekilde ciltteki izlerin yok edilmesini sağlayan oldukça rahat bir uygulamadır.

Cilt lekeleri ameliyatı: Alt deri tabakalarını etkileyen cilt lekeleri için lazer tedavisi gerekebilir. Lazerle gönderilen ışınlar derinin en derinlerindeki tabakalardaki hücrelere ulaşarak lekelerin giderilmesini sağlar. (2)

Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir? Ciltteki lekeler için dermatologlara gitmek gereklidir.

Cilt Lekeleri Nedir?

Bazı kişilerde akneler yıllarca devam edebilir. Özellikle adet dönemlerinin başlangıcında sivilceler ve akneler daha da belirgin hale gelebilir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, ergenlerde ve menopoza giren kadınlarda hormonal değişimlerin bir sonucu olarak dönemsel sivilceler ortaya çıkabilir.

Yaşlılardaki cilt lekeleri altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir ve bu durum tıbbi bir yardım gerektirebilir. Bazı sivilce kremleri, losyonlar ya da cilt temizleyicileri ciltte farklı reaksiyonlara yol açabilir. Kızarıklık, tahriş ve kaşıntı gibi semptomların artmasına ek olarak aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir;

Cilt Lekeleri Belirtileri

Cilt lekeleri nasıl anlaşılır? Cilt lekeleri başlangıcı lekenin çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Cilt lekelerinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Lekeler vücudun her yerinde görülebilir, ancak sivilce ve akneler daha çok yüz, sırt ve göğüs bölgesinde görülürler.
 • Lekeler kırmızı, şişkin, iltihaplı ya da iltihapsız olabilirler.
 • Bazı lekeler ağrılı, bazıları ise ağrısızdır. Ağrılı lekelerde altta yatan ciddi bir rahatsızlığın varlığından şüphe edilebilir.
 • Kimi lekeler düzenli şekillere sahipken kimi lekeler deride rasgele dağılmışlardır. (4)
  Cilt lekeleri belirtileri hakkında daha fazla detay için

Cilt Lekeleri Nedenleri

Cilt lekeleri neden olur? Cilt lekeleri çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilirler. Bazı cilt lekeleri kendiliğinden geçerken bazıları cilt kanseri gibi ciddi problemlere yol açabilirler. Cilt lekelerinin en yaygın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mevsim değişimleri cilde zarar verebilir. Eğer cildiniz hassas bir yapıya sahipse lekelere eğilimlidir.
 • Bazı ilaçları kullanmak sivilce gibi cilt sorunlarının oluşmasına yol açabilir. Her ilaç vücudu farklı şekillerde etkiler ancak genel olarak çoğu ilaç sinir sistemindeki adrenal hormonları etkiler. Bu da bağ dokusunun yıpranmasına ve yırtılmasına yol açabilir. Gevşeyen ciltte lekeler kolayca çoğalabilir.
 • Yüzü yıkamadan yatmak sivilcelere neden olabilir. Makyajla yatmak ve gündüz yüzde oluşan kir, yağ ve pislikleri temizlememek cildin yapısını bozabilir.
 • Susuz kalmak ciltte ölü hücrelerin birikmesine yol açar. (5)
  Cilt lekeleri nedenleri hakkında daha fazlası için

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt lekeleri bitkisel tedavisi: Cilde iyi gelen bitkiler arasında kakao yağı, karbonat, yumurta akı, elma sirkesi, Aloe vera, bal, patates suyu, limon suyu, papaya, yoğurt, zerdeçal, domates, sarımsak ve yulaf ezmesi bulunmaktadır. Domates suyu ve limon suyu lekelerin görünümlerini hafifletirken bal cildi yumuşatır ve nemlendirir. Böylece cilt hücreleri beslenir. Yoğurttaki laktik asit lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. (6)

Cilt lekeleri evde tedavi yöntemleri:

 • Vücut düzenli olarak temizlenmelidir. Böylece ciltte aşırı yağ birikmesi önlenir, kir ve bakterilerin leke oluşumuna yol açması engellenir. Ancak temizliği çok abartmamak gerekir. Aksi halde cilt yüzeyi tahriş olabilir bu da çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabilir.
 • C ve E vitamini içeren gıdalar tüketin. Böylelikle cildiniz daha sağlıklı kalacaktır.
 • Soğuk havalarda ve güneşli havalarda koruyucu giysiler giyilerek dışarı çıkılmalıdır. (7)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)